Vôňa dreva ho sprevádza od mala. Jozef Habšuda má stolárstvo hlboko v génoch. Tradičné remeslo, ktorému sa venoval jeho otec i starý otec posunul dnes už uznávaný dizajnér na úroveň nárokov súčasnej doby. So svojou spoločnosťou Project interier žne úspechy nie len na Slovensku a v Čechách, ale aj na náročnom rakúskom a nemeckom trhu. Podpis tímu Jozefa Habšudu je na viacerých bankových, hotelových, administratívnych, obchodných a bytových interiéroch. Tvrdí, že pre klientov je veľká výhoda, že interiéry nielen navrhujú, ale aj celý ho vyrobia, zmontujú a doladia.

 

Hotelová izba 2 menšíZa akých okolností ste sa začali profesionálne venovať dizajnu a výrobe nábytku?


Dizajn nábytku som vyštudoval na Technickej Univerzite vo Zvolene, pracoval som v niekoľkých zaujímavých firmách, ktoré som v oblasti výroby alebo obchodu riadil. Od strednej školy som v odbore už skoro 25 rokov. Možno je za tým drevárska krv, ktorá je vo mne z čias mojich predkov a ťahala ma k stolárskemu remeslu. Aj keď je to zaiste náročný a ťažký chlebík, nevedel by som sa ho vzdať alebo vymeniť za inú možno jednoduchšiu prácu. Som náročný na kvalitu, na prepracovaný dizajn, na funkčnosť a práve preto som zakladal svoju firmu. Chcel som a stále chcem, aby naši klienti spájali našu firmu so superlatívmi. Čas mi potvrdzuje moje kroky za správne, pretože z našich klientov sa stávajú dobrí priatelia a dlhodobí obchodní partneri.

Project interier je spojením návrhu aj výroby nábytku. V čom je táto cesta výnimočná? V čom je to pre zákazníka zaujímavé?

Naši klienti nás oslovujú s niekoľkými požiadavkami. Buď z pohľadu realizácie výroby nábytku, návrhu interiérov, alebo realizáciou komplexných činností a generálnych dodávok. Profilujeme sa ako firma, ktorá nielen spracuje individuálny a jedinečný návrh pre konkrétny interiér, ale zabezpečujeme i jeho výrobu, technické a technologické postupy, spracovanie detailov a riešenia na mieru. Veľakrát to nie je len nábytok a interiéry na báze dreva, ale i skla kovu, kameňa… Naši klienti majú u nás záruku, že spracované návrhy zrealizujeme tak, ako ich navrhneme. Náročné realizácie nás posúvajú z mnohých pohľadov a naši klienti nachádzajú spokojnosť.

Na aké typy interiérov sa špecializujete?

Špecializujeme sa na interiéry, ktoré majú ducha. Sú adresné, jedinečné, náročné a vedia osloviť alebo poskytnúť dobrý pocit vo filozofii, ktorú mu vytvoríme. Je jedno či užívateľom alebo klientom. Z množstva typov interiérov sme si vybrali hotelový interiér alebo obchodný priestor za nosnú oblasť nášho pôsobenia na trhu. Radi však tvoríme aj osobné interiéry pre bývanie. Každý interiér je pre nás novou výzvou a venujeme im nielen čas, rukopis ale aj jedinečný prístup.

Vyrobíte aj jednotlivé atypické kusy?

Áno, pokiaľ náš klient už má svoju predstavu alebo návrh tak mu výrobu nábytku len zrealizujeme. Je to prípad aj našich obchodných partnerov v zahraničí, pre ktorých realizujeme aj takýmto spôsobom interiéry a nábytok.

Dá sa definovať dobrý interiérový dizajn?


Dobrý interiérový dizajn má veľa kritérií. Nielen exaktných, ale aj vnemových. Najmä preto, že ovplyvňuje alebo odzrkadľuje vždy užívateľov, konkrétnu osobnosť, ale i celú korporáciu. Práve preto by mal byť tvorený hlavne profesionálne a adresne.

 

Project interier_výroba interiéru na kľúč_Jozef Habšuda

Máte svoj štýl dizajnu, alebo sa snažíte priblížiť akejkoľvek predstave zákazníka?

Nemáme konkrétny jeden štýl, ktorému sa v tvorbe podriaďujeme. Snažíme sa vždy vnímať potreby a osobnosť nášho klienta tak, aby interiér bol jeho obrazom. V tejto oblasti sme veľmi tvoriví. V mnohom však našich klientov vieme usmerniť pri ich požiadavkách, najmä pokiaľ nezodpovedajú stanovenej filozofii. Sme radi, pokiaľ naši klienti sú rovnako spolutvorcami.

O aké materiály je dnes najväčší záujem? Čo zákazníci uprednostňujú?

Každý interiér má svoje nároky aj na materiál, z ktorého je tvorený. Nie každý je pre danú funkciu vhodný pre svoje vlastnosti alebo pocitové vnemy. Materiálové určenie vo veľkej miere určuje i cenu interiéru a jeho realizáciu. Vieme však klientom alternovať rôzne materiály z dôvodov ekonomických, praktických alebo estetických.

Kto vie oceniť originálny dizajn a spracovanie?

Sme radi za každého klienta, ktorý sa na nás obráti z dôvodov jeho potrieb. Spolupracujeme s veľkými korporáciami, architektmi, realizačnými firmami, súkromnými investormi, ale rovnako aj koncovými klientmi. Ku každému pristupujeme individuálne s vysokými nárokmi k nám i výsledkom.

Ako prebieha celý proces od návrhu po realizáciu?  
 

Vo všeobecnosti je to proces kolektívnej tvorby, teda komunikácie, špecifikácii, dohôd, nastavení, kompromisov, učenia, príprav, množstva času, vysokých nárokov, tvorivosti a osobného prístupu každého zamestnanca. Tešíme sa, že naša tvorba a realizácie sú našim zrkadlom, do ktorého sa vieme s radosťou kedykoľvek pozrieť. Verím, že našim klientom sme dobrým, dôveryhodným a kompetentným  partnerom, za čo ručím svojím menom Jozef Habšuda. 

 

Bardejov 1 menšíKošice 1 menší

Kubra 3 menšíBardejov 10 menší

Bystrá 2

Košice 3 menší

 

Text: BK

Foto: Project interier

Viac na: www.projectinterier.sk