Za každým je samostatný príbeh a niekoľkohodinová poctivá ručná práca od začiatku do konca. Filip a Jakub sú priatelia z detstva, ktorí začali skúšali možnosti dreva. Najskôr to brali ako zábavu. Až kým nevyrobili elegantné luxusné drevené perá. Z ich dielne dnes vychádzajú originálne kúsky. Amarant, Cocobolo, Desert Ironwood, subfosilný dub, ale aj oliva, či orech. Týmto výnimočným druhom driev dávajú dušu a premieňajú ich na plniace i guľôčkové perá, aké nemajú obdobu. Každý je originál, každé ďalej píše svoj samostatný príbeh. Filip Štěpnička zdôrazňuje, že svoju prácu berú vážne, s nadšením a vášňou. Dúfa, že si perá z Wood-factory nájdu cestu do sŕdc každého milovníka prírody a poctivej ručnej práce.

 

wood-factry_luxusné drevené perá

 

Čo predchádzalo výrobe pier vo vašich životoch a ako ste sa k nim prepracovali?

Sme malá spoločnosť dvoch ľudí. Sme priatelia od detstva, už 29 rokov, zažili sme spolu veľa dobrodružstiev, veľa problémov a zábavy, každý z nás pokračoval v štúdiu a potom začal pracovať pre veľké spoločnosti. Po niekoľkých rokoch práce za počítačom sme rozmýšľali, čo ďalej. Už dlhé roky nás zaujímala práca s drevom a tak sme sa pustili do prvých pokusov s ním. Vyrobili sme náš prvý stôl, poličku, stoličku, dali sme do poriadku našu chatu v horách a začali sme si všímať rôzne druhy dreva, jeho vzory, rôzne ťažkosti pri práci s ním a ďalšie veci. Rozmýšľali sme, čo by sme mohli robiť s drevom a tak sme si kúpili prvý sústruh a vyrobili šach... naozaj šach. Doslova nás to pohltilo, bola to skvelá zábava a oddych po celodennej práci v kancelárii, moje priateľky s tým príliš nesúhlasili, ale aspoň sme sa nenudili.

Kedy prišiel potom ten zlom, že ste sa pustili do výroby pier?

Po niekoľkých týždňoch sústruženia a skúšania všetkého možného sme si povedali, že by sme mohli urobiť niečo zmysluplné, keďže sme už mali kúpený sústruh. O niečo neskôr jeden z nás videl video z Ameriky o výrobe pier a nadchlo nás, aké krásne kúsky sa dajú vyrobiť a uvedomili sme si, že to má zmysel, že do tohto luxusného kúsku môžeme vložiť kus seba, vdýchnuť mu príbeh a život. A tak sa zrodilo prvé pero. Bola to strastiplná cesta, stála nás veľa nervov, ale brali sme to s optimizmom a po niekoľkých desiatkach kusov sme vytvorili to, čo sme chceli. Spočiatku sme ani neuvažovali o tom, že by sme ho niekomu predali, na túto myšlienku nás priviedla rodina a priatelia. Vďaka našim skúsenostiam v oblasti marketingu a IT technológií sme vytvorili e-shop a začali sme predávať. Dnes sme hrdí na to, že môžeme našim zákazníkom ponúknuť niečo, čo si vážia a čo sa im páči. Teší nás každá pozitívna správa, ktorú dostaneme od zákazníkov, niekedy dostaneme fotografiu s krátkym príbehom, niekedy nás to ešte viac poteší tým, čo robíme.

 

wood-factry_luxusné drevené perá_jakub_filip

 

Ľudia si už odvykli používať kvalitné perá. Pocítia rozdiel pri používaní vašich pier?

Myslím si, že určite, je to obrovský rozdiel pokiaľ vezmete do ruky klasické pero, alebo pero od nás. Okrem kvalitnej kovovej mechaniky, ktorá je ergonomicky upravená, aby sa dobre držala, je tiež veľmi príjemná hmotnosť samotného pera, ktorá vás nenúti toľko na pero tlačiť a vyvažuje ruku pri písaní, takže necítite únavu. Najlepšie však je, že vám pero bude naozaj každý závidieť.

Na výrobu pier používate starostlivo vybraté drevo, ktoré podčiarkuje originalitu výrobkov Wood-factrory. Odkiaľ pochádza drevo?

Dreviny, z ktorých vyrábame naše perá, sú zo všetkých kútov sveta, z Afriky, Amazónie, Austrálie, strednej Ameriky i z púští USA, rovnako aj z ďalekej Ázie, ale aj z našich lokálnych európskych drevín, ktoré majú tiež nádhernú kresbu. Ale úplne vedú práve exotické druhy drevín, ktoré sú veľmi rozmanité ako v samotnej kresbe dreva, ktorá je spravidla veľmi neobvyklá a vždy unikátna, alebo vo farebnej rozmanitosti. Perá vyrábame od tých najtmavších odtieňov hnedej a šedej až po naozaj exotické dreviny, ktoré sú červené, fialové, zelené alebo aj žlté.

 

wood-factry_luxusné drevené perá_ručná práca

 

Vyrábate atramentové perá i guľôčkové. Čím sa líšia?

Guľôčkové pero je v podstate mladší brat atramentového pera. Je jednoduché a spoľahlivé hodí sa pre človeka, ktorý potrebuje rýchlo a dlho písať a neriešiť plnenie atramentu dlhé týždne, ale dá sa povedať, že je menej elegantné a rozhodne menej formálne. Na rozdiel od toho je atramentové pero už desiatky rokov dokonalý písací prostriedok, ktorý nejedného používateľa nadchne krásnym hrotom, s ktorým môžete štýl písania prispôsobovať tlakom na hrot a tým písať jemnejšie, alebo naopak silnejšie. Nespornou výhodou je tiež nepreberné množstvo farieb atramentov a ich odtieňov. O samotnej elegancii, keď perom píšete napríklad na dôležitej schôdzke, nemusíme ani zdĺhavo hovoriť.

Vaše perá sú jedinečné originály. Kto dnes ocení takéto pero?

Nedá sa asi úplne špecifikovať presný zákazník, ktorý ocení naše pero. Medzi najčastejších zákazníkov samozrejme patria ľudia, ktorí dokážu oceniť krásu dreva, kvalitné spracovanie a majú určitý vkus, najčastejšie sú to majitelia firiem, makléri, riaditelia firiem, lekári, právnici, ale veľmi často sú naše perá darované ako osobný darček, kde ani nedokážeme povedať, kto ho nakoniec dostane. Na naše perá, ale aj puzdrá a škatuľky dokážeme gravírovať iniciály, mená, citáty alebo osobné venovanie. To znamená, že pero sa v tej chvíli stáva neoddeliteľnou súčasťou vašej osobnosti, s ktorou sa radi pochválite. Veľmi často tiež vyrábame pre firmy, ktoré chcú oceniť svojich najväčších klientov a poďakovať im nevšedným a osobným darčekom, keď im pripravíme komplet perá vrátane ich loga, prípadne aj osobného gravírovania na každé pero.

 

wood-factry_luxusné drevené perá_darčeková čkatuľa

wood-factry_luxusné drevené perá_novinka

wood-factry_luxusné drevené perá_II
wood-factry_luxusné drevené perá_plniace pero 

 

Text: BK
Foto. Wood-factory
Viac na: www.wood-factory.cz, www.wood-factory.sk