Dnes si objednáte obed do misky, zajtra cestou na pracovné stretnutie si vezmete kávu so sebou. Večer vás čaká stretnutie s priateľmi na food festivale a chladené pivo dostanete opäť v jednorazovom obale. Avšak nie je obal ako obal. Kompostovateľné a rozložiteľné obaly sú ekologické, šetrné k prírode a teda i k nám samým.

 

Paper dishware on wooden table against blurred background, space for text

 

Ekologické obaly NidEko

Distribúciou a predajom ekologických obalov sa zaoberá eshop NidEko, ktorý disponuje širokým sortimentom obalov pre gastro segment, ale aj pre ekologicky zmýšľajúce domácnosti.

Majiteľ a konateľ spoločnosti Tomáš Nídel nám odpovedal na otázku, čo bolo hlavnou myšlienkou, ktorá ho inšpirovala založiť si spoločnosť práve s ekologickými obalmi. "Náš eshop je zameraný na predaj ekologických a rozložiteľných obalov pre gastro segment. Snažíme sa byť ekologickí a vieme, že ak chceme niečo vo svete zmeniť, musíme začať od seba. Naše obaly prispievajú k minimalizácii odpadu a zároveň nezaťažujú životné prostredie. A práve o to sa snažíme."

 

nideko logo

 

K záujmu spoločnosti ponúkať rozložiteľné ekologické obaly, prispela aj legislatíva, ktorá postupne zakazuje predaj a používanie jednorazových plastov. Poslanci Európskeho parlamentu schválili celoeurópsku stratégiu pre plasty, čo v praxi znamená, že plasty, ktoré tvoria viac ako 70% odpadu v moriach, budú na trhu EÚ zakázané od roku 2021.

 

nideko 2

 

Ekologické obaly značky NidEko sú buď plne rozložiteľné, alebo kompostovateľné riadeným procesom. Okrem toho samozrejme musia spĺňať funkcie praktickosti a funkčnosti, aby boli plne nahraditeľné za jednorazové plastové obaly.

Materiály na výrobu eko obalov

Z čoho sú teda ekologické obaly pre gastro segment vyrobené? Z hmoty zvanej Bagassa, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru. Ich výhodou je, že je možné jedlo v takýchto obaloch mraziť, uložiť do chladničky i zohrievať v mikrovlnke. Bagassové obaly sú priemyselne kompostovateľné a ich rozklad trvá 45 - 60 dní. Iným 100% prírodným materiálom na výrobu obalov sú palmové listy, ktoré sa nijako ďalej chemicky neupravujú a doba rozkladu listov je 2 mesiace. Drevená dýha sa osvedčila na výrobu príborov, miešadiel i tanierov. Má trendový a moderný vzhľad. Posledným výrobným materiálom eko obalov je bioplast PLA, ktorý sa vzniká z rastlín bez prídavkov chémie. Je možné ho kompostovať, a rozloží sa v priebehu 45 - 90 dní.

 

nideko 4

 

Pre reštaurácie i domácnosti

Majiteľa značky NidEko sme sa ďalej spýtali, pre ktoré prevádzky sú ich obaly určené. "V našom eshope nájdete predovšetkým „nature friendly“ produkty. Ide o rozložiteľné alebo kompostovateľné obaly pre gastro, ktoré sú využiteľné pre street food, reštaurácie a iné. V reštauráciách je bežným štandardom tzv. „denné menu set“ – menu box z cukrovej trstiny, EKO papierová miska potiahnutá vrstvou bioplastu proti presakovaniu s bioplastovým viečkom a papierová taška. toptopPekárne s obľubou používajú papierové vrecká a cukrárne misky na zmrzlinu a bioplastové, prípadne drevené lyžičky a kvalitné papierové slamky.

 

nideko 3

 

Street foody a prevádzky rýchleho občerstvenia jedlo servírujú do papierových, prípadne dyhových lodičiek a veľmi obľúbené sú burger boxy vyrobené z pevného kartónu. Nesmiem zabudnúť na veľkú skupinu našich odberateľov, a to kaviarne a pražiarne kávy, ktoré sú spokojné s kvalitnými pohármi na teplé nápoje a viečkami vyrobenými z rozložiteľného bioplastu. Na väčšinu našich eko obalov vieme zabezpečiť branding na mieru. Tým, že dokážeme vytlačiť logo, či akúkoľvek inú potlač podľa požiadaviek, pomôžeme našim klientom z ich značky vyťažiť maximum."

 

nideko 5

 

Spomínali sme však aj ekologicky zmýšľajúce domácnosti. Tomáš Nídel hovorí o tom, čo môže každý z nás v domácnosti nahradiť ekologickejšou alternatívou. "Trend ekologického správania je realita, s ktorou sa stretávame čoraz častejšie. Ľuďom na Slovensku a v Európe záleží na tom, v akom prostredí žijú a hlavne budú žiť ich deti. Či sa rozhodnete pre záhradnú párty alebo grilovačku, u nás si každá domácnosť nájde rozložiteľné a kompostovateľné taniere, príbory, servítky ale i vrecia do koša, prípadne tašky vyrobené z kukuričného škrobu."

Viac informácií: www.nideko.sk