Koronavírusová pandémia zasiahla takmer každú krajinu sveta. Podľa informácií webovej stránky Worldometers v tejto chvíli hlási prípady ochorenia COVID 19 dvestopätnásť krajín sveta. Najmenej pozitívnych alebo žiadne prípady ochorenia sa evidujú na ostrovoch v Tichom oceáne. Spôsobené to môže byť absolútnym odrezaním krajín od okolitého sveta a ich momentálnou úplnou izoláciou.

 

korona svet uvod

 

Do skupiny krajín, ktoré nemajú nahlásený žiadny prípad nákazy koronavírusom patria Šalamúnové a Maršalove ostrovy, Palau, Tonga, Kiribati, Tuvalu , Mikronézia, Vanuatu, Samoa i ostrov Nauru. Letecká doprava do týchto miest bola prerušená a väčšina z týchto krajín zakázala zakotviť lodiam na ich území, čo bolo očakávané a logické riešenie. Zdravotný systém ostrovných tichomorských krajín nie je pripravený na veľký nárast infikovaných a následnú liečbu tohto ochorenia by nezvládal.

 

korona tichy ocean

 

Pre televíziu BBC sa vyjadrili manažéri a majitelia ubytovacích a stravovacích zariadení napríklad na ostrove Palau, ktorí tvrdia, že je pre nich situácia likvidačná. Ich živobytie je 100% závislé od príjmov z cestovného ruchu a už od marca nemajú na ostrove komu poskytovať svoje služby. Odhadujú, že ak sa do konca roka nič nezmení, budú musieť odísť z ostrova a vybudované zariadenia neskôr ponúknuť na predaj.

Iné z týchto tichomorských krajín sú závislé na obchodovaní so susednými ostrovmi, exportom rýb, ovocia i poľnohospodárskych plodín. Obchody taktiež kvôli bezpečnosti a nemožnosti kotvenia cudzích lodí na ich území a v susedných vodách tak nemôžu prebiehať. Jedinou výhodou je, že sú surovinovo sebestační a domáci obyvatelia dokážu určité obdobie vydržať bez importu ostatných potravín či surovín.

Zlé jazyky hovoria, že prípady koronavírusu sú iste aj na miestach, ktoré nemajú oficiálne prípad ohlásený. Vidia to absenciou testovania alebo nemožnosti dať otestovať vzorky relevantnému laboratóriu. To bol aj prípad Americkej Samoy, kde mali v marci podozrenie na nákazu koronavírusu u jedného z obyvateľov. Vzorku však nemali dať kde otestovať. Nakoniec bola dopravená do 3700 kilometrov vzdialených Havajských ostrovov, kde ale našťastie koronu nepotvrdili.

 

korona samoa

 

V štátoch, kde doposiaľ hlásia relatívne malý počet nákazy, napríklad v niektorých afrických krajinách, je toto číslo žiaľ falošne pozitívne, pretože majú minimálny počet testovaných osôb.

Nezostáva nám iné, len s nádejou a trpezlivosťou čakať na vyvinutie účinnej vakcíny a potom robiť všetko pre to, aby sa situácia z hľadiska ekonomického, hospodárskeho i kultúrneho čím skôr dostala do rovnováhy a starých koľají.

Pripravila: Petra Adamcová, zdroj informácií: Worldometers, BBC