V čase pandémie sme si zvykli na vyšší hygienický štandard, ktorý teraz vyžadujeme na každom jednom mieste, a na každej jednej ploche, ktorej sa máme dotknúť. Počas bežného dňa sa dotkneme rôznych vecí - najmä kľučiek, ale napríklad aj držadiel, stolov, pultov, operadiel, či iných plôch v prevádzkach, ktoré navštívime (obchody, pošta, recepcia, MHD, paneláky a podobne).

 

antibakterialna folia korona zdravie 2

 Priebeh aplikácie fólie na kľučku

 

Každú túto plochu pred nami niekto chytil a pokiaľ nebola bezprostredne po dotyku ošetrená, alebo ruky neboli dostatočne dezinfikované, je možné, že tam niekto zanechal baktérie, ktoré nám môžu spôsobovať zdravotné ťažkosti. Najbežnejšie baktérie, ktoré sa na týchto plochách vyskytujú je Staphylococcus, E.coli, Listeria, ale aj rôzne chrípkové baktérie a vírusy.

 

antibakterialna folia korona zdravie 3

 Využitie antibakteriálnej fólie na držadlá v autobuse

 

Čo ale keď štandardné opatrenia zlyhajú? Ako ochrániť prevádzku, kľučky a spoločné dotykové plochy?

Nové riešenie prichádza z Francúzska v podobe antibakteriálnej fólie, ktorá sa aplikuje na dotykom vyťažené plochy, čím ich nepretržite chráni, a to aj bez pravidelného čistenia. Ochranu zabezpečuje striebro, resp. aktívne strieborné ionty, ktoré sú súčasťou antibakteriálnej fólie. Tie majú schopnosť okamžite narúšať bunečnú stenu baktérií, ktoré sú v krátkom čase zničené a nešíria sa tak ďalej.

 

antibakterialna folia korona zdravie 4

 Účinnosť striebra voči baktériám

 

Aplikácia fólie na kľučky a dotykové plochy zabezpečuje najmä zníženie rizika prenosu baktérií, ktoré by v prípade šírenia mohli spôsobovať zdravotné riziká.

 

antibakterialna folia korona zdravie 1

Priebeh aplikácie fólie na kaviarenský stolík

 

Licencovaný produkt ktorý vyvinula francúzska spoločnosť zaoberajúca sa výrobou fólií a polepov, bol testovaný v laboratórnych podmienkach. Na produkte bola preukázaná účinnosť na najbežnejšie baktérie s ktorými sa na verejnosti stretávame, konkrétne:

  • Salmonella Enteric
  • Listeria Monocytogenes
  • MRSA
  • Escherichia Coli
  • Staphylococcus Aureus
  • Pseudomonas Aeruginosa (infekcie)
  • Koronavírusy (na základe aktuálnych laboratórnych testov)

Aké zdravotné komplikácie tieto baktérie môžu spôsobiť, sa dozviete tu

Zaujímavosťou je najmä účinnosť antibakteriálnej fólie, ktorá je certifikovaná podľa medzinárodnej ISO normy, na obdobie 5 rokov. Práve toto obdobie účinnosti je deklarované výrobcom na základe laboratórnych testov, ktoré hovoria o 99,9% zničenia baktérií.

Fólia sa aplikuje najmä ako ochrana na verejné plochy, kľučky, madlá, stoly, držadlá, dotykové displeje a podobne, čím sa vytvára tzv. čistá zóna prevádzky, ktorá je zabezpečená na antimikrobiálnej úrovni.

 

 

Viac informácií: www.antibakterialnafolia.sk