V súvislosti s postupným otváraním ubytovacích a gastronomických zariadení po pandémii korona vírusu sme zisťovali informácie o možnostiach účinnej a vhodnej dezinfekcie interiérových priestorov hotelov i ostatných ubytovacích a wellnes zariadení. Aké sú spôsoby a možnosti dezinfekcie jednotlivých miestností, ale aj to, ako sa postarať o hygienickú bezpečnosť textílií v hoteloch, posteľnú bielizeň, uteráky i koberce sme sa rozprávali s manažérom obchodu a marketingu spoločnosti ips cleaning Mgr. Martinom Súkeníkom.

 

ips cleaning fogovanie 1

 

Vaša spoločnosť poskytuje upratovacie služby, generálne i hĺbkové čistenie ale aj letnú a zimnú údržbu hotelom. V tejto chvíli je však asi veľmi potrebná dôkladná dezinfekcia priestorov hotelov. Akým spôsobom poskytujete túto službu?

Na úvod musíme rozlíšiť osobnú dezinfekciu a plošnú dezinfekciu priestorov. Bolo náročné zabezpečiť pre našich klientov potrebné prípravky pre osobnú dezinfekciu vzhľadom na akútnu situáciu na trhu. Našťastie sa nám podarilo zabezpečiť dostatočné množstvá dezinfekčných prostriedkov a nebolo ohrozené ich podnikanie. Na dezinfekciu rúk používame tekutú alebo gélovú dezinfekciu na báze alkoholu s obsahom glycerínu proti vysúšaniu pokožky. Dezinfekciu samotných priestorov je možné vykonať viacerými spôsobmi. Ako najbežnejšie by som spomenul dezinfekciu plôch klasickým upratovaním s použitím dezinfekčných prostriedkov. Tieto prostriedky môžu byť napríklad na báze chlóru, aktívneho kyslíka či striebra, ktoré likvidujú baktérie aj vírusy. Ďalšími možnosťami sú napríklad dezinfekcia priestorov tzv. fogovaním alebo ozónom.

V čom je výnimočné pôsobenie ozónu?

Ozón je prírodne čistiaca a dezinfekčná látka. Je doteraz najsilnejšie oxidačné činidlo na Zemi, ktoré sa používa v mnohých oblastiach. Prenikne aj do najmenších priestorov a zákutí dezinfikovanej miestnosti. Neexistuje žiadny známy vírus, baktéria, pleseň či huba ktoré by odolali ozónu. V neposlednom rade by som spomenul, že spoľahlivo odstraňuje aj nežiaduce zápachy, a preto je viac než vhodný na použitie aj vo fajčiarskych priestoroch či autách.

 

ips cleaning eko upratovanie 2

 

Akým spôsobom prebieha dezinfekcia ozónom a sú nejaké obmedzenia pri jej používaní?

Používanie ozónovej dezinfekcie je pomerne jednoduché avšak je potrebné dbať na bezpečnosť. Dezinfekcia generátorom ozónu sa dá realizovať vo väčšine priestorov. Je to malé elektrické zariadenie vo veľkosti „ruksaku“. Jednoducho povedané stačí uzavrieť miestnosť, ktorú chceme vydezinfikovať, pripojiť generátor a nastaviť čas pôsobenia ozónu. Tu je dôležité určiť vhodnú dĺžku pôsobenia, aby dezinfekcia bola naozaj účinná. Priestorové obmedzenia v podstate nie sú žiadne. Týmto spôsobom dezinfikujeme izby, sociálne zariadenia, recepcie, vestibuly, bary ale aj vozidlá vrátane klimatizácie a iné. Jedinou podmienkou je, aby pri samotnom procese neboli v miestnosti prítomní ľudia, zvieratá a taktiež rastliny.

Ako často je nevyhnutná alebo odporúčaná profesionálna dezinfekcia či už ozónom alebo aj kombináciou dezinfekčných prostriedkov?

Frekvenciu dezinfekcie musíme opäť rozlíšiť podľa typu, ktorú si klient vyberie. Klasickým umývaním podláh či plôch častého dotyku za pomoci dezinfekčných prostriedkov by sa mala robiť na dennej báze, dokonca kľučky či vypínače aj viackrát denne. Ozónovú dezinfekciu, ktorá spoľahlivo zlikviduje všetky mikroorganizmy štandardne u klientov vykonávame 1 až 2x do týždňa v závislosti od charakteru využívania a možnej kontaminácie priestoru. Polymérová dezinfekcia, ktorá je nanášaná tzv. fogovaním funguje na princípe, že pri aplikácii na povrchy vytvorí jemný, zdraviu neškodný mikrofilm, ktorý má účinnosť až 14 dní.

 

ips cleaning eko upratovanie 3

 

Ubytovacím zariadeniam dodávate potrebné hygienické a dezinfekčné prostriedky. O aké je konkrétne najväčší záujem?

Medzi najčastejšie dodávaný tovar patrí personálna hygiena, zásobníky na hygienu, vonné produkty, prípadne vysávače. V podstate akúkoľvek požiadavku našich klientov sa nám zatiaľ podarilo splniť. Počas aktuálnej situácie ohľadne koronavírusu sme klientom okrem samotnej dezinfekcie a personálnej hygieny zabezpečovali aj bavlnené rúška či germicídne žiariče.

Vo vašom portfóliu služieb sú aj špeciálne práce. Čo si môžeme pod týmto pojmom predstaviť?

Špeciálne upratovacie práce sú v podstate všetky práce, ktoré sa vykonávajú mimo bežného servisu. K špeciálnym prácam, ktoré vykonávame, by som zaradil napríklad upratovanie po stavebných úpravách, hĺbkové tepovanie, výškové umývanie okien, servis rohoží, odstraňovanie žuvačiek, olejových škvŕn z komunikácií ale aj čistenie fasád budov napríklad od grafitov.

Okrem dezinfekcie, upratovania a údržby exteriéru ponúkate aj profesionálne služby starostlivosti o hotelovú bielizeň. Predstavíte nám služby vašej ekologickej práčovne?

Ako už názov evokuje, snažíme sa ísť ekologickou cestou či už v upratovaní alebo v praní bielizne. V našej práčovni používame pracie prostriedky s minimálnym vplyvom na životné prostredie a taktiež chemické čistenie pri ktorom sa používa perchlór sme nahradili ekologickým tzv. mokrým praním. Široký sortiment technologických zariadení značky Primus nám umožňuje prať až 4 tony bielizne denne, a to rovnako hotelovú a reštauračnú bielizeň, závesy, uteráky, osušky ale aj pracovné odevy od kuchárskych rondónov cez čašnícke rovnošaty až po ochranné pracovné odevy a údržbárske montérky.

Spomenuli ste ekologické upratovanie. Je na slovenskom trhu záujem o túto formu upratovania? Aká je jeho finančná náročnosť pri porovnaní s bežným upratovaním?

Ako jedna z mála slovenských firiem ponúkame ekologický program pri zabezpečení upratovacích služieb pre našich klientov. Jeho súčasťou je dôkladná separácia odpadu, odpadové vrecia vyrobené výhradne z rastlinných materiálov, ktoré sú rozložiteľné v prírode a vonný program na čisto prírodnej báze. Zároveň pri samotnom upratovaní používame čistiace prostriedky vyrobené zo 100 % biologicky odbúrateľných produktov na rastlinnej báze, ktoré sú vhodné pre čistenie akéhokoľvek povrchu. Vďaka používaniu dávkovacích systémov, veľkoobjemových balení a ich opakovanému využívaniu nevzniká takmer žiadny odpad, ktorý by znečisťoval životné prostredie. Čo sa týka otázky financií,budete zrejme prekvapení, ale oproti bežnému upratovaciemu servisu sú náklady vyššie zhruba o 5-10%, čo si myslím, že stojí za to, aby sme sa správali k prírode ohľaduplnejšie. Aj medzi našimi klientami sa objavujú prví záujemcovia, ktorí sa rozhodli vybrať touto cestou.

 

ips cleaning eko upratovanie 2

 

Vaša spoločnosť sa môže popýšiť ISO certifikátmi. Prezraďte nám, v čom je táto certifikácia vo vašom prípade výnimočná.

Je už štandardom, že profesionálne upratovacie spoločnosti majú certifikáciu podľa noriem ISO. Na Slovensku je niekoľko certifikačných spoločností, ktoré na základe auditu môžu dané certifikáty vystaviť. Čo nás odlišuje od konkurencie je to, že samotný audit našej spoločnosti prebiehal pod dohľadom členov Slovenskej národnej akreditačnej služby. SNAS je jediný národne i medzinárodne uznaný akreditačný orgán na Slovensku, a preto sme právom na naše certifikáty hrdí.

Zhovárala sa: Petra Adamcová
Viac informácií: www.ips.sk