Skvelá lokalita v Jasnej, domáca kuchyňa, priestranné izby a domáca atmosféra, to sú silné stránky horského hotela rodiny Strachanovcov. Nie len o hoteli sme sa porozprávali s jeho mladou riaditeľkou Lenkou Roth, za slobodna Strachanovou.

 

Strachan Family Jasná_celkový pohľad

 

Aký je príbeh hotela Strachan Family Jasná? Ako ste sa dostali na Liptov?

Ako je už z názvu hotela zrejmé, celý jeho príbeh je zrastený s našou rodinou. A to doslova. K biznisu v cestovnom ruchu priviedol Strachanovskú rodinu náš otec Ján. Pôvodom sme z regiónu horného Spiša, konkrétne od Starej Ľubovne a na Liptove sme sa ocitli tak povediac náhodou. Symbolicky práve v miléniovom roku 2000 hľadal otec aktívne príležitosť ako by mohol začať podnikať. V Starej Ľubovni sa perspektívne príležitosti nečrtali a tak sa otec začal rozhliadať aj mimo domáceho regiónu. Od známeho dostal tip na obec Liptovský Ján, ktorá je preslávená svojimi termálnymi prameňmi a už vtedy mala na svoju dobu rozvinutý cestovný ruch. Otec má podnikanie doslova v krvi a hneď sa chytil šance – na termálnom kúpalisku si prenajal so svojim bratom a kamarátom bufet. A takto sa vlastne celé začalo. Začalo sa im dariť a tak sa rozhliadal už po niečom vlastnom. Postupom rokov prenajal v Liptovskom Jáne pozemok, na ktorom vyrástol hotel Strachanovka s vychýrenou reštauráciou. Vzhľadom na to, že otec miluje lyžovanie, stále sníval o hoteli priamo na zjazdovke, konkrétne v stredisku Jasná. Začal systematicky na tomto sne pracovať a po ťažkých rokoch vybavovačiek, zháňania financií a výstavby sa mu aj tento sen splnil v zime 2019, keď sme hotel otvorili. Medzi tým už v rodinnej firme pracuje moja mama, môj manžel, pomáhajú aj dve mladšie sestry, bratranci, aj sesternice a ja vediem hotel Strachan Family Jasná. O názve hotela sme teda dlho nerozmýšľali. (smiech)

Kde presne je lokalizovaný hotel? V čom je jeho poloha originálna?

Trafili ste klinec po hlavičke, lebo poloha nášho hotela je naozaj originálna a má svoje špecifiká. Strachan Family Jasná sa nachádza priamo v lyžiarskom stredisku Jasná, konkrétne v lokalite Lúčky v nadmorskej výške 1170 m. n. m. Pridanou hodnotou jeho polohy je to, že sa nachádza priamo na zjazdovke. Nie však na jej dojazde, ako by ste možno očakávali, ale vo svahovitom teréne na križovatke zjazdoviek Lúčky a Turistická. Cesta k nášmu hotelu je pravým horským zážitkom, nakoľko musíte prekonať pár serpentín a cestu so 17-percentným sklonom. Ale nemajte obavy, k hotelu vedie asfaltová komunikácia. Pri príjazde sú hostia vždy odmenení krásnymi výhľadmi do Liptovskej kotliny, aj na okolité najznámejšie končiare Nízkych Tatier. Polohu hotela v zime jednoznačne ocenia lyžiari a v lete hostia, ktorí hľadajú horské prostredie.

 

Strachan Family Jasná_izba

 

V čom je toto zariadenie jedinečné a v čom máte navrch v porovnaní s podobnými zariadeniami?

Ako som už spomenula vyššie, našou silnou stránkou je rodinná atmosféra a poloha hotela. Okrem toho je hotel výnimočný rozlohou izieb. Nakoľko Strachanovci sú lyžiari, chápeme dobre potreby tejto klientely na dostatočné miesto na všetko vybavenie, ktoré hostia nosia do hôr. Všetky naše izby majú nadštandardnú hotelovú rozlohu, niektoré sú dokonca väčšie ako bežný slovenský dvojizbový byt. Vrátim sa ešte k rodinnej atmosfére. My žijeme v súkromí rodinne, myslím tým nielen s manželom a deťmi, ale celá širšia rodina. Tak sa správame aj k našim zamestnancom a hosťom. Chceme, aby sa u nás cítili pohodlne, uvoľnene, nech sa necítia „zošnurovaní“ hotelovým prostredím. Prišli do hôr a hory ľudí spájajú, to je naša filozofia, vytvárať prostredie, kde sa budete cítiť ako na príjemnej rodinnej návšteve. O pocite z pobytu rozhodujú vždy detaily. My vás privítame našou kvalitnou Strachanovicou z čučoriedok, pohostíme vás domácou kuchyňou, v izbách oceníte dostatočne veľký priestor, relax nájdete v novom wellness centre a to všetko je podčiarknuté okolitým lesom a panorámou Nízkych Tatier.

Ako by ste charakterizovali architektúru objektu a dizajn izieb a priestorov?

Celý hotel aj jeho interiéry sú v podstate z hlavy môjho otca. Precestoval takmer celé Alpy a zbieral inšpirácie v mnohých lyžiarskych strediskách. Do toho pridal niečo zo svojho Ľubovnianskeho naturelu, poradil sa s odborníkmi z oblasti staviteľstva aj cestovného ruchu a tak vzniklo zadanie na projekt. Nazvala by som to, že sme takí svojskí. Exteriér budovy má moderný charakter s veľkými presklenými plochami v kombinácii s drevom a kameňom, pričom budova je rafinovane osadená do členitého terénu. Interiér hotela dýcha drevom, vzormi, farbami aj ikonickými fotkami z Jasnej a všetko to spolu vytvára magickú horskú atmosféru. Strachan Family Jasná je moderné horské ubytovanie s veľkými balkónmi, kvalitnými doplnkovými službami, rodinnou atmosférou a parádnymi výhľadmi.

Na čo sa zameriava kuchyňa?

V hoteli máme priestrannú á la carte reštauráciu, aprés ski bar, salónik a raňajkovú reštauráciu. Kvalita jedla je naša veľká priorita. Varíme chutnú domácu kuchyňu, ktorá je ale počas zimnej sezóny priebežne doplnená o viaceré obľúbené tradičné jedlá kvôli lyžiarskej klientele. Na svahu v zime to jednoducho bez parenej buchty a rezňa nejde. Reštaurácia je opticky prepojená s okolitou prírodou vďaka veľkým preskleným plochám. Veľkým benefitom je rozľahlá terasa, ktorú intenzívne využívame v letnom aj zimnom období. V zime je centrom diania aj aprés ski bar, ktorý prirodzene k lyžovačke patrí. Počas zvyšku roka je hotel často využívaný aj na rôzne rodinné oslavy a svadby, je na to priam predurčený.

 

Strachan Family Jasná_wellness

 

Čo poskytuje wellness?

V hoteli sme počas tohto leta otvorili nové wellness centrum Lesania. Je inšpirované okolitou prírodou a smrekovým lesom. Hostia zrelaxujú vo fínskej, parnej aj infra saune, oddýchnu si vo vírivke alebo počas masáží. Okrem toho si prekrvia dolné končatiny v jaskynnom kúpeli, osviežia sa čerstvou pramenitou vodou, alebo sa vyhrejú na ohrevnej lavici. V hoteli sa ďalej nachádza biliardový stôl, oddychová čitáreň, lyžiareň, detský kútik a trampolína.

Kto dnes vyhľadáva pobyt v takomto prostredí?

V zime jednoznačne lyžiarska klientela. Lyžiarmi sú dnes celé rodiny, partie, aj slobodné páry. Všetci vysoko oceňujú polohu hotela, nakoľko si na terase obujete lyže a ste priamo na zjazdovke, to je pri dnešnej cestnej premávke na nezaplatenie. Počas letných a mimosezónnych mesiacov nás vyhľadávajú hostia, ktorí majú radi hory, potrebujú načerpať novú energiu z prírodného prostredia, alebo k nám pravidelne zavítajú zimní hostia aj v lete. S mnohými z nich sme už aj kamaráti.

Aké aktivity a program v okolí odporúčate svojim hosťom?

Jasná aj celý región Liptov je bohatý na množstvo zážitkov počas celého roka. V zime je hotel ideálnym miestom na lyžovačku. Okrem toho sú počas celého roka v Demänovskej doline otvorené dve sprístupnené jaskyne, neďaleko je pekná vyhliadková veža, Vrbické pleso, len pár kilometrov sú vzdialené populárne vodné parky Tatralandia a Bešeňová. V Jasnej je množstvo turistických trás aj možnosti na výlety lanovkami. Na skok je Liptovská Mara, mesto Liptovský Mikuláš, skanzen v Pribyline, či atrakcie a kúpalisko v Liptovskom Jáne.

 

Strachan Family Jasná_reštaurácia

Strachan Family Jasná_wellness_II

Strachan Family Jasná_izba_II

Strachan Family Jasná_wellness_III
Strachan Family Jasná_celkový pohľad_II
Strachan Family Jasná_izba_III

 

Text a foto: Strachan Family Jasná
Viac na: www.strachanfamily.sk