Prejsť sa s kamarátmi do lesa na huby, natrhať deťom na záhrade maliny a večer si posedieť na dvore viac ako storočnej chalupy pri opečenej slanine. Hybský dom je dovolenka, ktorá vracia k prirodzenosti a k tradícii.

 

Hybský dome Hybe celkový pohľad

 

Iná doba – iná dovolenka. Dnes si chcú ľudia oddýchnuť a zabaviť sa a pritom zostať na samote a na dosah prírody. Hybský dom je absolútny unikát. Apartmánový dom spája tradičné prostredie liptovskej dediny so všetkým, čo poskytuje moderná doba. Dva samostatné apartmány sú skvelým miestom pre aktívny oddych či už v lete, alebo v zime.

Apartmány sú umiestnené v 115-ročnom typickom liptovskom dome v pamiatkovej zóne obce Hybe, ktorý prešiel veľmi citlivou obnovou s úctou k pôvodnej histórii domu. Sú to vlastne dva spojené domy, ktoré patrili bohatým gazdom s jedinečným podkrovím tvoreným tehlovou klenbou. Pôvabný modrý dom patrí do registra pamiatkového fondu. Nachádza v zóne kultúrneho bohatstva. Je v srdci dediny a zároveň v náručí prírody.

 

Hybský dome Hybe obývacia izba_I

 

Každý z plne zariadených apartmánov má kapacitu až 6 osôb. Život prebieha v priestranných a tradične zariadených obývacích izbách s televízorom a jedálenským stolom. Romantiku pobytu umocní praskajúci oheň vo veľkej kachľovej peci, alebo piecke. V apartmánoch je spálňa, plne zariadená kuchyňa a sociálne zariadenie so sprchou. Neobmedzené internetové WIFI pripojenie je samozrejmosťou.

 

Hybský dome Hybe obývacia izba_II

 

Tým najväčším bonusom pre rodiny, či partie priateľov, je vidiecky dvor s krásnym výhľadom vrcholky Západných Tatier. Tam môžu hostia tráviť hodiny pozorovaním bocianieho hniezda, alebo sa osviežiť v drevenej kúpacej kadi s pecou, či len tak si nazbierať v záhrade v štýle permakultúry ríbezle, maliny a jablká. Pôvodnú záhradu so starými odrodami stromov, ovocných krov a rastlín tu udržiavajú bez chémie a rôzných neprirodzených zásahov. Jej súčasťou sa stalo novozaložené kompostovisko pod starou jabloňou.

 

Hybský dome Hybe záhrada_I

 

Hybský dom je útek z ruchu mesta. Je to návrat k liptovskému spôsobu života. Je to spoznávanie mimoriadne atraktívnej prírody, ale aj tradíciami prešpikovanej dediny, kedysi s výsadami kráľovského mesta a rodiska takých významných osobností, ako Peter Jaroš, Ivan Rajniak, Ondriš Jariabek, Ján Lenko, či Dobroslav Chrobák.

Kto chce tráviť pobyt v obci, má v blízkom okolí po ruke všetko, čo potrebuje pre aktívny oddych - lyžiarsky vlek, zimné bežecké trate, výborné cyklotrasy a turistické chodníky, ktoré sa začínajú už priamo v obci. Dedina je obklopená krásnymi hustými lesmi a lúkami s veľkolepými výhľadmi na celú obec a Západne Tatry.

Vďaka svojej zaujímavej polohe a blízkemu prístupu k diaľnici je skvelým východiskovým bodom pre výlety a atrakcie do ďalších zaujímavých lokalít celého Liptova, Nízkych Tatier, no aj vzdialenejšieho Spiša. Z Hýb je rovnako ďaleko do centra Vysokých, aj Nízkych Tatier - 30 kilometrov na Štrbské pleso a 30 kilometrov do Jasnej. Blízko je Liptovská Mara i podtatranské aquaparky.

 

Hybský dome Hybe obývacia izba_III  Hybský dome Hybe obývacia izba_jedáleň

 Hybský dome Hybe spálňa

 Hybský dome Hybe záhrada_II

 Hybský dome Hybe záhrada_III

 

Text: BK
Foto: Hybský dom
Viac na: hybskydom.sk