Hotel Národný dom je jediný hotel v Banskej Bystrici, ktorý dýcha 90-ročnou históriou. Jeho súčasťou je Štátna opera a taktiež je národnou kultúrnou pamiatkou. Hotel bol postavený v období umeleckého hnutia art déco. Toto hnutie vytvorilo nový pohľad na svet, keď s úžasnou rýchlosťou obracalo naruby povojnovú kultúru.

 

Hotel Narodny dom restauracia 4

 

Historické korene hotela Národný dom sú pevne ukotvené v logu, ktorého hlavný prvok – lipový strom – je zároveň slovanským symbolom vyjadrujúcim národnú hrdosť a tradíciu. Lipový strom je zobrazený v minimalistickom vyhotovení až geometrickej štylizácii, typickej pre obdobie art déca. Je osadený v uzatvorenom útvare, v kruhu, ktorý pripomína dobový šperk alebo emblém. V prvom rade však symbolizuje punc, resp. značku kvality. V logu je zakomponovaná symbolika časových sekvencií – celý rok (jeden kmeň), štyri ročné obdobia (4 hrubé vetvy), 12 mesiacov (tenšie konáre), 24 hodín (rozkvitajúce halúzky) sedem dní v týždni (lipové lístky) – ako vyjadrenie nepretržitej starostlivosti hotela o svojich hostí. Farebné vyhotovenie rešpektuje charakteristické farby hlavného výtvarného prúdu obdobia vzniku hotela – art déca: čiernu, bielu a zlatú.

 

Hotel Narodny dom ubytovanie

 

Autorom projektu je rodák zo Slovenskej Ľupče, prof. arch. Ing. Emil Belluš, ktorý sa stal členom Spolku slovenských umelcov. V roku 1924 ako absolvent projektoval svoju prvú budovu v tradicionalistickom duchu, polyfunkčný Národný dom v Banskej Bystrici. Medzi jeho ďalšie projekty patrí aj Hotel Devín v Bratislave a jeho poslednou budovou je Mladá Garda v Bratislave z roku 1954. Najznámejšou špecialitou hotela je banskobystrická medená torta, ktorá pochádza zo začiatku 20. storočia. Tvorí ju súzvuk vynikajúcich chutí typických pre naše mesto, ako sú bystrické slivky a vlašské orechy.

 

Hotel Narodny dom medena torta

 

 logo ND

Text a foto: Hotel Národný dom

Viac na: www.hotelnarodnydom.sk