Stovky rokov poskytovali malebné domčeky situované na amsterdamských kanáloch strechu nad hlavou správcom mostov a vyzerali naozaj neútulne. S nástupom modernej doby postupne stratili svoj význam a zostali opustené.  Správcovia mostov, ktorí v malých domčekoch bývali, mali za úlohu zdvíhať mosty, keď cez ne prechádzali lode, ale so zavedením centrálneho ovládania stratila  ich práca zmysel, rovnako aj  malebné domčeky.Nedávno sa však  jedenásť z nich premenilo na elegantné hotelové izby, ktoré ponúkajú turistom prespanie priamo v srdci holandskej metropoly. Teraz sa totiž môžu v roztomilých  domčekoch ubytovať turisti. Budovy patria pod sieť Sweets Hotels a ceny izieb, ktoré sú roztrúsené naprieč celým Amsterdamom, začínajú na 160 eurách za noc. Projekt na obnovu domčekov  sa začal v roku 2012. O dizajn interiérov sa starali profesionálni  návrhári a architekti, aj preto každá z budov vyzerá inak - súvisí to však aj s konkrétnymi dispozíciami izieb.  Zvyčajne sa skladajú z hlavnej spálne, malých kúpeľní, ale aj kuchynky.

 

sweethotelamsterdam tophorecaspravnyrozmer

                                                                                                  Atmosféra ikonických domčekov je neodolateľná.

 

Najstarší zo zrekonštruovaných domčekov pochádza z roku 1673 a leží uprostred rieky Amstel. Čo je zaujímavé, ubytovať sa v hoteli môžu iba ľudia starší ako 21 rokov kvôli bezpečnosti, keďže domčeky sa nachádzajú pri kanáloch a rieke.  V budúcnosť by sa malo rekonštruovať na hotelové izby čoraz viac chátrajúcich  budov, pretože je to skvelá atrakcia lákajúca  najmä nevšedných turistov. Dobrou správou je, že v Amsterdame sa takéto domčeky nachádzajú úplne všade a každý odráža inú architektúru. Interiéry boli starostlivo navrhnuté tak, aby dopĺňali architektonický štýl, to znamená, že každý apartmán je  odlišný od ďruhého. Jedna vec, ktorú majú všetky spoločnú, je ohromujúci výhľad na nábrežie a idylické miesta na niektorý z najznámejších mestských mostov. Kapacitne sa môžu v domčeku ubytovať dvaja hostia.

 

domcekyamsterdam tophoreca

 

 

Niektoré z nich sú chránené zákonom národné pamiatky. Zatiaľ, čo mnohé z nich sa nachádzajú uprostred rušných križovatiek, iné sú postavené pri pokojných jazerách v okolí. Všetky z nich poskytujú návštevníkom nádherný výhľad na život v amsterdamských kanáloch.

Fascinujú vás tieto stavby? Ak budete v Amsterdame, vyskúšajte ich netradičnú atmosféru na vlastnej koži.

 

Text: Natália Bosáková

Foto: sweet hotels.com, amstel.com