Panenská, neskrotená prírodná divočina Bielovežského pralesa je domovom voľne žijúceho stáda zubra európskeho a tiež srdcom príbehu legendárnej vodky Żubrówka. História jej remeselnej výroby siaha až do 16. storočia a možno aj ďalej. Spoznajte ten pravý spirit divočiny.

 

zubrovka uvod 1

 

Podľa zdroja The Spirit Business, TOP 10 najpredávanejších značiek vodky (z júna 2023), ide o tretiu najpredávanejšiu vodku sveta za rok 2022. Celosvetové uznanie a obľubu medzi milovníkmi vodky si Żubrówka získala vďaka svojmu jedinečnému bylinnému profilu. Nezameniteľnú chuť má na svedomí zubria tráva, ktorá rastie na planinách Bielovežského pralesa. Počas svojich potuliek ju tam spásajú zubry ako hlavný zdroj potravy. Zároveň je tráva - tomkovica voňavá, ako sa botanicky správne nazýva, kľúčovou ingredienciou pri unikátnom spôsobe výroby vodky Żubrówka Bison Grass, ako aj ikonickou ozdobou a puncom jedinečnosti. V každej fľaši totiž nájdete jedno steblo zubrej trávy v dĺžke presahujúcej 20 centimetrov. Môžete si ho skúsiť zmerať.

Żubrówka Bison Grass má prírodný a autentický charakter, s vôňou zubrej trávy, harmančeka, jabĺk, levandule alebo mandlí. Vo vyváženom chuťovom profile zaujmú tóny bylín, vanilky a jemného korenia. Svieži, zamatový pocit na začiatku prechádza v závere do jemných tónov jarných kvetov.

 

zubrovka bison gras

 

  • Apple Żu
    Żubrówku Bison Grass (40 ml) nalejeme do long glass pohára naplneného kockami ľadu a jablkom nakrájaným na kúsky. Dolejeme jablkovým džúsom. Pre prémiový zážitok môžeme pridať jablkové chipsy so škoricou a penou z vaječných bielkov.

 

Żubrówka Biała ctí charakter klasickej vodky prírodného a spoločenského štýlu. Svieža aróma zaujme tónmi starostlivo vybraných obilnín. Vodka má vyváženú chuť, ani príliš sladkú, ani drsnú, a okrem jedinečného chuťového profilu ponúka vysokú úroveň kvality. Zamatový pocit na jazyku končí dlhým čistým záverom.

 

zubrovka biala

 

  • Skinny Żu
    Do long glass pohára s ľadom nalejeme Żubrówku Biała (40 ml) a limetkovú šťavu (30 ml). Dolejeme sódou a ozdobíme plátkom citróna.

 

Żubrówka Rosé zaujme okúzľujúcou arómou divokých lesných malín, brusníc, šípok, borievky a zubrej trávy. Má jedinečný, osviežujúci chuťový profil a obsahuje 30 % alkoholu. Ideálna alternatíva k tradičnému aperitívu alebo ovocnému kokteilu.

 

zubrovka rose

 

  • Pink Żu
    Do pohára naplneného kockami ľadu nalejeme Żubrówku Rosé (40 ml). Pridáme lesné ovocie a dolejeme tonikom, pre ešte zaujímavejší zážitok môžeme ozdobiť jedlými kvetmi.

Keď pri nejakej príležitosti ochutnáte vodku Żubrówka, čaká vás spojenie s tradíciou, poctivosťou a divokou prírodou. Na zdravie a lepšie zajtrajšky!

Text a foto: Maspex
Viac informácií: www.zubrowka.sk