Príbeh LEVICKÝCH MLIEKARNÍ sa začal písať v roku 1953, kedy vznikol národný podnik s názvom Levické mliekarne. Od tej doby uplynulo 70 rokov a v živote našej spoločnosti sa udialo viacero dôležitých míľnikov. Týmito míľnikmi boli napr. zmena právnickej formy organizácie, budovanie systému riadenia kvality, či registrácia ochrannej známky Levmilk, ktorá vystihuje našu príslušnosť k regiónu TEKOV a mliekarenskému zameraniu výroby.

 

tekov 2

 

Cieľ našej spoločnosti však po mnohé generácie ostáva rovnaký, a to uchovať tradičné receptúry a postupy výroby, ktoré zaručujú, že sa na stôl našich zákazníkov vždy dostanú kvalitné mliečne výrobky s dlhoročnou tradíciou.

Takýmto kvalitným mliečnym výrobkom je aj náš TEKOVSKÝ SALÁMOVÝ SYR, ktorého výroba sa datuje už od roku 1949, kedy sa vyrábal v mliekarni v Tekovských Lužanoch. Po likvidácii mliekarne sa výroba tohto syra presunula do mliekarne v Šahách a neskôr, v roku 1996 do mliekarne v Leviciach, kde sa Tekovský salámový syr vyrába dodnes.

 

tekov 1

 

Tekovský salámový syr je prírodný, polotvrdý, zrejúci, plnotučný syr vyrábaný zrážaním výlučne slovenského kravského mlieka, starostlivo vyprodukovaného farmármi, hlavne z oblasti Tekov. Neobsahuje žiadne rastlinné tuky, konzervačné látky a ani farbivá.

Jeho výnimočnosť, okrem jeho špecifického salámového tvaru, spočíva v zachovaní tradičného postupu výroby, zemepisnej oblasti, v ktorej sa nepretržite vyrába od roku 1949 a vysokého podielu precíznej ručnej práce počas celého výrobného procesu, čo zabezpečuje jeho vysokú kvalitu, keďže je syr počas celej výroby pod neustálou kontrolou.

 

tekov 4 tekov 6 tekov 5

 

Tekovský salámový syr je jediný slovenský prírodný syr, ktorý je nositeľom európskeho prestížneho certifikátu „Chránené zemepisné označenie“, ktorý získal práve pre svoju spomínanú desaťročiami overenú tradičnú receptúru založenú na klasickom spôsobe výroby so zachovaním vysokého podielu ručnej práce. Vyrába sa v dvoch variantoch, ako neúdený a údený, ktorý sa údi klasickým spôsobom údenia na bukovom dreve.

Viac informácií: www.levmilk.sk