Vyžaruje z nich odhodlanie oživiť dedinku Rúbaň pri Nových Zámkoch na jej vinohradníckych tradíciách a ukázať jej vinársky a kultúrny potenciál. Manželia Bauerovci sa sa zaľúbili do Strekovského regiónu blízko Dunaja. Pôvodný sedliacky domček v centre obce premenili na rodinné organické vinárstvo. Starajú sa o vlastné vinohrady a vyrábajú poctivé organické vína, ako sami vravia, s minimálnym zásahom, ale maximálnou oddanosťou. Ildikó Bauer sníva o tom, že zo svojho organického vinárstva Fyrmonia vybudujú jedno z kultúrnych centier obce.

 

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína

 

Ako sa vyvíjal príbeh vášho vinárstva? Za akých okolností ste sa do výroby vín pustili?

Po našich predkoch rodiny Bauerovcov sme zdedili vinohrady na Starom vrchu (historické meno Öreghegy) v Rúbani na mieste, ktoré je pre vinohradníctvo mimoriadne cenné. Od roku 2009, keď manžel Dávid Bauer spojil vinohrad do dvoch parciel s rozlohou približne 5 hektárov, sme sa začali pohrávať s myšlienkou, či by sme sa raz nepustili do výrobu vín. Videli sme totiž hodnotu vinohradu, a taktiež aj to, že bez toho, aby sa pridaná hodnota vytvorila práve v dedine, a s hroznom sa nenarábalo ako s komoditou, sa región nepohne dopredu. Na asi 1,7 hektároch sme sa rozhodli vysadiť nový vinič, odrody pinot noir, rizling rýnsky a muškát žltý a ich klony sme vyberali v spolupráci s poradcami na základe pôdnych analýz.

Akú úlohu v celom príbehu hrá sedliacky dom v Rúbani?

V roku 2016 sme natrafili na opustený sedliacky dom v Rúbani, ktorý nás ihneď očaril. Povedali sme si, že si splníme sen a rozhodli sme sa, že dom zrekonštruujeme do poslednej tehly. Priali sme si, aby tento viac ako storočný dom, ktorého sa už mnohí pred nami zriekli, dostal pod našimi rukami nový zmysel. Od prvého momentu sme o ňom uvažovali nielen ako o rodinnom dome, ale ako o priestore, ktorý by zachovával živé vidiecke tradície. Keďže už niekoľko rokov predtým sme sa nadšene učili o vínach a s obľubou sme navštevovali rôzne vinárstva a vinohradnícke oblasti, bolo nám jasné, že pod starým sedliackym domom vybudujeme moderné remeselné vinárstvo s maximálnou kapacitou približne 60-tisíc fliaš za rok. Do starého opusteného sedliackeho domu sme znovu vdýchli život.

 

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína_dom v Rúbani

 

Vystačíte si s vlastným hroznom?

Naše hrozno pre víno pochádza výlučne zo Starého vrchu. Naše viniče sú na najlepších parcelách tohto vrchu, vo výške cca 220 metrov nad morom na samotnom vrchu vinohradu. Jeho teroir je totiž jedinečný. Nielenže je na Južnom Pohroní, ale sútok Ipľa, Hrona a Dunaja v regióne a potok Paríž či Vodná nádrž Rúbaň dodávajú tomuto vrchu jedinečnú mikroklímu.

Na akých základoch je postavená výroba vína? Ako by sa malo dorábať poctivé víno?

90 percent úspechu závisí od hrozna. Preto je dôležité poctivé pestovanie. Na jednom viniči pestujeme približne jeden kilogram hrozna, strapce niekoľkokrát selektujeme. Od samotného začiatku používame biologickú ochranu vo vinohrade, ktorým chránime nielen vinič, ale aj samotné prostredie viniča. V pivnici považujeme precíznosť a čistotu za prvoradé. Taktiež sudy v ktorých vína kvasíme, respektíve v ktorých dozrievajú, vyberáme k daným odrodám vedome.

Spomínate moderné remeselné vinárstvo. Nevylučuje sa to? Ako technologicky spracovávate hrozno?

Vôbec nie. Technológia a vedomosti sú remeselnosti nápomocné. Chladiaca technológia, ktorou je možné vedome precízne regulovať teplotu kvasenia v nerezových tankoch, vibračný stôl, odstopkovač, pneumatický lis sú nám nápomocné pri precíznej výrobe, ako aj priestory nášho vinárstva, kde je pre nás čistota a funkcionalita prvoradá. Pričom samotný zber hrozna u nás prebieha rukou.

 

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína

 

Spolupracujete s niekým?

Sme provogeneračné vinárstvo. Nepochádzame z vinárskej rodiny, preto sme si vybrali ambiciózneho mladého vinára Zoltána Bónu, ktorý celý proces pestovania hrozna a výrobu vína manažuje, a s ktorým už spolupracujeme štvrtý rok. Vieme, že sa máme veľa učiť, preto si ceníme rady pána Ing. Korpása, ako aj našich poradcov a mentorov z takých ocenených vinárstiev ako Hernyák a Gál Tibor (obaja z Maďarska). Nehanbíme sa obrátiť sa na ostatných top vinárov. Napríklad pri výsadbe nášho viniča stál pri nás známy Gabriel Kasnyik zo susedného Strekova. Mimoriadne si ceníme podporu zo známej Chateau Rúbaň ako aj ich vinára Ladislava Dörďa.

Pričom ako majitelia s manažérskymi zručnosťami v iných oblastiach vidíme vinárstvo v danej komplexnosti, spolu s potrebnými obchodnými, marketingovými aktivitami a úlohami spojenými s rozvojom regiónu. Rozmýšľame v regióne, konáme lokálne.

Je pre nás mimoriadne dôležité, aby vinárstvo pulzovalo spolu s dedinou (etiketu našej rosé frankovky kreslili decká z obce), aby sme vytvárali pridanú hodnotu práve v tomto regióne spolu s ostatnými partnermi nielen u nás, ale aj v blízkom Maďarsku. Kto totiž navštívi Ostrihom, nech pije víno z lokácie Uhorskej Ostrihomskej arcidiecézy, do ktorého tento región prirodzene historicky patril.

 

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína

 

Čo všetko odráža bohatosť chutí vín z vášho vinárstva?

Pred budovaním vinárstva Fyrmonia sme sa dlho rozprávali o tom, aké vína by sme chceli vyrobiť. Predovšetkým také, ktoré by sme aj mi radi pili, pričom odrážajú danú odrodu, teroir z ktorého vznikli, pritom sú ideálne pre konzumenta uznávajúceho kvalitu a sú dobre párovateľné v gastronómii. Ovocnatosť, dobré kyseliny, odrody domorodé v tomto regióne a vedome selektované sudy dodávajú našim vínam ten správy šmrnc.

V prvom ročníku 2021 sme vyrobili asi 8000 fliaš, ten sa bude postupne zvyšovať tak, ako sa buduje náš trh. Momentálne sa predávajú tiché vína sauvignon blanc, rizling rýnsky, frankovka a pinot noir z ročníka 2021, a rosé z frankovky (všetky tiché a suché) a polosladký muškát z ročníka 2022. Na trhu sme sa objavili iba tento rok, preto je pre nás mimoriadne cennou spätnou väzbou, že hneď dva druhy našich vín sa objavili na vinnej karte dvoch reštaurácii regiónu s dvomi michelinskými hviezdami.

Aké máte plány s domom a areálom vinárstva?  

Má to byť o víne, ale nielen o víne, pretože na víno možno naviazať mnoho zážitkov. Máme víziu, v ktorom ľudia z tohto regiónu si vážia to, čo im Pán Boh dal, neopúšťajú ho, a vytvárajú si miesta, kde tieto hodnoty možno denne prežiť. Areál preto má slúžiť aj ľuďom z obce, preto chceme, aby naše vinárstvo sa stalo aj jedným z kultúrnych centier obce.

 

 Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína_ildikó bauer

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína_sudy

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína

Agro fyrmonia_víno Fyrmonia_ organické vína

 

Text: BK
Foto: Fyrmonia
Viac na: fyrmonia.sk