Silný dôraz na kvalitu a úcta k prírode. Na týchto hodnotách postavilo svoju filozofiu vinárstvo THAYA.

 

vinárstvo THAYA_vína z Moravy

 

Jedno z najprogresívnejších vinárstiev na Znojemsku sídli v novom vinárskom areáli v obci Havraníky. Znojemský región je svojou klímou špecifický oproti iným oblastiam na Morave a hrozno tu dozrieva o niečo neskôr. THAYA reprezentuje rozmanitosť tejto vinohradníckej oblasti výsledkom čoho sú oceňované vína odrody Sauvignon, Veltlínske zelené a Rizling rýnsky, ale vinárstvo sa zameriava aj na Chardonnay, Pinot blanc a Pinot noir.

Hlavný enológ Jakub Smrčka zdôrazňuje, že nepísaným pravidlom vinárstva THAYA je nekompromisná kvalita od základného vína až po najvyšší rad. „Nie nadarmo sa hovorí, že vinár sa pozná podľa základného vína. Dobre si uvedomujeme, že základom špičkového vína je kvalitné hrozno a vinice. Preto víno vyrábame iba z vlastných viníc,“ vysvetľuje.

 

vinárstvo THAYA_vína z Moravy_II

 

Vinárstvo hospodári na 105 hektároch vlastných viníc. Všetky sa nachádzajú na Znojemsku v piatich vinárskych obciach: Hnanice, Havraníky, Šatov, Vrbovec a Dyjákovičky. „Na výrobu vín najvyššej kvality je naozaj dôležité mať vlastnú surovinu. Pochopiť všetky vinice a vyprodukovať na nich kvalitné a dobre vyzreté hrozno nie je otázka pár rokov. Bavíme sa skôr o dvojcifernom čísle. Ale iba s takýmto prístupom môžeme dosiahnuť ciele, ktoré sme si stanovili,“ zdôrazňuje zameranie vinárstva na kvalitu Jakub Smrčka.

Obraz vín zo Znojemska, ktoré v názve nesú rieku Dyje (THAYA), dotvára šetrnosť v celom procese spracovania hrozna a využívanie moderných technológií. Základným pilierom je tvorba vín v nerezových tankoch technológiou riadeného kvasenia. Avšak to, čo vystihuje vinárstvo najlepšie, je výroba vín v rôznych typoch drevených sudov. Používajú rozmanité veľkosti, typy pálenia a dĺžky sušenia dreva, aby dosiahli optimálny výsledok pre svoje prémiové vína.

 

vinárstvo THAYA_vína z Moravy_drevený sud

 

Jakub Smrčka podotýka, že najmä pozitívna spätná väzba od zákazníkov je to, čo kolektív zanietených vinárov z vinárstva THAYA ženie dopredu. Motivujúce sú však aj ocenenia, ktoré si juhomoravské víno odnieslo zo súťaží. „Ale ak chceme zaujať širšiu skupinu ľudí je dobré z času na čas sa na takýchto súťažiach zúčastniť. Veľmi nás potešil titul šampióna národnej súťaže vín na rok 2021. Je to jedna z mála tuzemských súťaží, ktorá má svoju kvalitu. Ďalej vína prihlasujeme skôr na zahraničné súťaže ako je Decanter world awards,“ uzavrel Jakub Smrčka.

 

vinárstvo THAYA_vína z Moravy_Havraníky

vinárstvo THAYA_vína z Moravy_III

vinárstvo THAYA_vína z Moravy_nový areál

 

Text: BK
Foto: THAYA
Viac na: www.vinarstvithaya.cz, Facebook. Instagram