Pochádzajú z kraja, kde vlci dávajú dobrú noc. Dvaja priatelia a dnes už aj partneri v podnikaní Miroslav Telehanič a Juraj Kovaľ svoje originálne sirupy do drinkov a nápojov distribuujú z obce Ulič v Národnom parku Poloniny. Práve v tomto nedotknutom prostredí vzniká produkt, ktorý je poctivý, kvalitný, vyrábaný tradične a bez chémie. Juraj je stredoškolským učiteľom, Miroslav patrí medzi najúspešnejších slovenských barmanov. Na konte má víťazstvo v niekoľkých slovenských súťažiach a aj na medzinárodnom poli sa mu podarilo umiestniť medzi najlepšími na svete. K vlastným prírodným ovocným sirupom ich priviedla chuť ďalej napredovať a experimentovať. Dostali sa do bodu, keď barmanské sirupy bežne dostupné na trhu už nestačili ich kreativite a profesionalite. A tak si museli vyrobiť vlastné a jedinečné kombinácie sirupov, chuťovo vyvážené presne podľa svojho gusta. S Vlčími sirupmi dnes zakladatelia a vlastníci spoločnosti mMMm Miroslav Telehanič a Juraj Kovaľ žnú úspechy nielen v gastro segmente, ale prenikajú aj medzi bežných spotrebiteľov, ktorí si potrpia na výnimočnosť, originalitu a vysokú kvalitu.

 

Vlčie sirupy_bary_výber

 

Prečo Vlčie sirupy?

Juraj: Pri tvorbe názvu sme vychádzali z oblasti, v ktorej sa nachádza samotná výroba. Národný park Poloniny sa v minulosti nazýval Vlčie hory. Preto náš názov. Berieme ho ako najlepšiu možnú formu akou odprezentovať región odkiaľ pochádzame.

Čo bolo na začiatku príbehu a rozhodnutí uviesť na trh sirupy pre gastro a bary?

Miroslav: K tejto myšlienke ma priviedla práca za barom. Ako som prichádzal na chuť barmanskému umeniu, rýchlo som začal prichádzať na to, že mi na trhu chýbajú kvalitné sirupy, ktoré by spĺňali moje očakávania a očakávania mojich kolegov.

Nepostačovali vám sirupy, ktoré sú dostupné na trhu?

Miroslav: Ich chuť nebola úplne postačujúca pre potreby práce za barom, chýbala im prirodzená chuť a kvalita a rovnako, ako som sa posúval za barom, tak aj moji hostia chceli vždy sofistikovanejšie a kvalitnejšie drinky, ktorých neodmysliteľnou súčasťou boli práve sirupy.

 

Vlčie sirupy_Miroslav Telehanič a Juraj Kovaľ

 

V čom sa líšia?

Juraj: Všetky naše sirupy sú pripravované ručne, kde je kladený veľký dôraz na kvalitu vstupných surovín a zároveň aj ich šetrné spracovanie, kde kladieme dôraz na maximálne možné zachovanie čerstvej chuti a vône ovocia či bylín, ale zároveň aj jeho výživových hodnôt. To dosahujeme hlavne vďaka šetrnej pasterizácii vo výrobe. Osobne si však myslíme, že náš skutočný tromf sú naše jedinečné kombinácie a ich chuťová vyváženosť. V prvom rade je dôležité nájsť tu správnu kombináciu podobne ako pri dobrom jedle.

Aké suroviny a ich kombinácie sú vám najbližšie?

Juraj: Každému je k srdcu bližšie čosi iné. Za mňa je jedným z favoritov dodnes určite náš prvý uvarený sirup, ktorým je uhorka – kafirové listy.

Miroslav: Moja obľúbená kombinácia je zasa marhuľa - zázvor. Pravdou však je, že široká verejnosť si obľúbila úplne iné chute. Jedným z TOP našich sirupov je určite Baza - Citrón, Grep – Bazalka či Levandula - Arónia.

Váš vzťah k lokálnym surovinám je obdivuhodný. Odkiaľ kupujete ovocie?

Miroslav: Už od začiatku sme si zakladali na lokálnosti a na zabudnutých chutiach. Aj preto sme prišli s nápadom „Buď náš farmár“. V ňom sa snažíme s miestnymi spolupracovať formou, že mi im na naše náklady nakúpime všetko potrebné k pestovaniu a oni potom priložia svoju ruku do diela pri pestovaní daných plodín, ktoré od nich môžeme nakupovať. Je to určite zdĺhavý proces, no o to plodnejší z dlhodobého hľadiska. Tropické ovocia sa u nás našťastie zatiaľ nedajú vypestovať, takže tento tovar dovážame.

 

Vlčie sirupy_bary_výber

 

Sú v chutiach a použitom ovocí aktuálne nejaké trendy? Čo ľuďom najviac chutí?

Juraj: Aj keď sa naši zákazníci a klienti veľmi tešia lokálnym príchutiam ako sú jahody, rebarbora či egreše, určite často vyhľadávajú aj citrusové plody ako pomaranč alebo grep. V poslednej dobe rastie aj chuť na ďaleké trópy, načo sme hneď reagovali vypustením novinky Passion Fruit – Mandarinka a túto sezónu sa chystáme vypustiť aj ďalšiu skvelú kombináciu v podobe Lychee – Ruža. Aj tu však určite platí, že iný kraj - iný mrav a to čo niekde funguje skvele, o kúsok ďalej už tak dobre nefunguje a preto je naša paleta chutí čoraz väčšia.

Ako sa sirup vyrába? Je aj pri výrobe dôležité dodržať tradičné postupy?

Miroslav: V podstate platí, že sirup dokážete vyrobiť z čohokoľvek, z čoho získate šťavu. Potom už len pridáte cukor, zohrejete celú zmes a sirup je hotový. Ak sa však tomu chcete venovať, tak je za tým ukrytého oveľa viac. Od toho, aké ovocie akým spôsobom spracovávať, aby ste získali čo najlepšiu šťavu, cez to, na akú teplotu konkrétne ovocie zohrievať a mnoho mnoho ďalších faktorov, ktoré priamo vplývajú na výslednú kvalitu sirupu. Výnimočnosť sirupu je veľmi dôležitá aj vďaka vhodne zvoleným kombináciám a balansu. Zakladáme si teda na tradícii, ktorú sme o nejaký ten level - dva pozdvihli na gastronomická úroveň.

Je dnes ručná práca ešte namieste?

My si na ručnej práci zakladáme, takže z nášho pohľadu určite áno. A vzhľadom na to, že je v našom regióne pomerne veľká nezamestnanosť, tak plánujeme v tomto trende určite aj zotrvať. Ak sa však pýtate, či je náročné udržať a konkurovať ručnou výrobou v dobe plnej automatizácie, tak je to veľmi náročné. Našťastie je na Slovensku aj v zahraničí čoraz viac ľudí, ktorí to dokážu oceniť a chápu čo sa za ňou skrýva. Sme toho názoru, že ručná práca, nech je akokoľvek náročná, či už na vykonanie alebo na jej udržateľnosť, sa odzrkadľuje aj na výslednej kvalite našich výrobkov a aj to je jeden z hlavných dôvodov prečo od nej neupustíme.

 

Vlčie sirupy_II

 

Aké objemy sirupov dokážete takto vyexpedovať?

Juraj: Neradi by sme uvádzali nejaké presné čísla J, čo ale môžeme prezradiť je, že naše kapacity sú už pomaly naplnené a preto sme nútení našu výrobu rozšíriť. To nás veľmi teší a zároveň vieme, že prinesieme do regiónu ďalšie pracovné miesta.

Kto každý je do procesu výroby zainteresovaný?

Každý jeden sirup začína pri nás dvoch a pri hodinách strávených skúšaním a dolaďovaním. Potom sa testuje, zapisuje a opäť sa vraciame k hrncom. A takto to ide dokola pokiaľ nie sme spokojní. Ako sme už spomínali, naša aktuálna paleta chutí je už pomerne široká čiže naša výroba je závislá od koordinácie mnohých dodávateľov a pestovateľov s výrobou. Všetko však stojí a padá na našich úžasných zamestnancoch a ich tvrdej práci, bez ktorých by nič z toho nebolo možné.

V akých drinkoch a s akými druhmi alkoholov vaše sirupy najlepšie „hrajú“?

Naše sirupy a ich kombinácie ladíme tak, aby si rozumeli so všetkým. Či už s ľadom na studeno v lete, alebo na horúco v zime, či je to tvrdý alkohol či šumivé víno alebo bylinný likér. Dôkazom toho sú mnohí naši spokojní klienti po celom Slovensku, ktorým sa snažíme vždy vyskladať celé menu bez ohľadu na ročné obdobie či ich požiadavky. Majú využitie od limonád, cez drinky, spritze, kokteily, gin toniky a podobne. Vždy sa snažíme ku každému nášmu klientovi pristupovať individuálne a teda vytvoriť im nápojové menu čo najefektívnejšie. 

 

Vlčie sirupy_bary_drinky

 

Ako môže kvalitný sirup ovplyvniť výsledný kokteil, či drink?

Je to podobne ako pri jedle, čim kvalitnejšie suroviny tým kvalitnejšie jedlo. Tu je to rovnaké nakoľko sirup je modifikátor chuti, čiže jedna z najdominantnejších časti drinku respektíve limonády.

Experimentujete okrem sirupov aj s inými nápojmi?

Áno. Najžhavejšie sú v posledných mesiacoch určite naše GingerShoty. Pandemickú situáciu sme využili hlavne na tvorbu nových projektov. Čoskoro vyjdeme s Nealkoholickým Aperitívnym Liquerom, nakoľko vo svete je čoraz populárnejšia a modernejšia kategória nealko drinkov a nealko sprititov, do ktorej sa pripojíme aj my. Zabŕdame trocha do kávového segmentu a taktiež do alkoholového segmentu. Máme cieľ spoločne s partnermi posúvať slovenskú gastronómiu na svetovú úroveň. Myslíme si že na Slovensku mame veľmi kvalitne hotely, reštaurácie, kaviarne či bary, ktoré chcú napredovať, veríme že im v tom pomáhame a plánujeme v tom pokračovať.

 

Vlčie sirupy_Miroslav Telehanič a Juraj Kovaľ _II

 

Kde všade sa dajú zohnať? Dá sa s vašimi sirupmi bežne stretnúť v baroch?

Pôsobíme na celom Slovensku, nielen v baroch, ale aj v kaviarňach, reštauráciách a hoteloch. Ľudia si ich však môžu zakúpiť do svojich domácností aj cez náš e-shop. Celá pandemická situácia nás donútila zamerať sa aj na retail viac ako predtým a tak nás môžete nájsť aj v Starom otcovi, Maline, v sieťach Náš dvor, Výnimočné potraviny a iných. Ľudia nám často píšu, kde v ich okolí sme dostupní a my ich vždy radi nasmerujeme.

Dá sa so sirupmi pracovať aj v bežných reštauráciách a hoteloch?

Ako sme už spomínali. spolupracujeme s mnohými zvučnými menami slovenskej gastronomickej scény. Avšak viete nás nájsť aj v mnohých maličkých kaviarňach v odľahlých kútoch našej krajiny. Či už je to obrovský hotel, alebo maličká kaviareň, všetkým naším klientom ponúkame skvelý bezplatný servis v podobe pomoci tvorby nápojového menu, tvorbe samotných drinkov a limonád, pomoci pri servise a starostlivosti o hosťa, preškolenia personálu a mnoho ďalších užitočných rád a tipov. Spolu s našimi sirupmi neprinášame zákazníkovi iba obchod v podobe predaja, ale odlišujeme sa práve aj jedinečným ponúkaným bezplatným servisom. 

Sirupy si odniesli zaujímavé nominácie a ocenenia....

Naše sirupy boli nominované na barový produkt roka. Nominovaní sme boli vďaka odbornej porote, vďaka čomu to vnímame ešte za väčší úspech. Je skvelé zažívať, ak vám vaše výsledky ukazujú, že robíte skutočne dobrú prácu. No a rovnaký príbeh sa odohral aj minulý rok, keď dva naše sirupy ako prvé slovenské sirupy dostali ocenenie na GreatTaste 2020. Je to čosi ako udeľovanie Oskarov vo svete produktov a chutí a naša Baza – Citrón si odniesla jednu hviezdu a Marhuľa – Zázvor až dve z troch možných hviezd. Tu sme si povedali, že ideme vážne s kožou na trh pred svetových odborníkov a boli sme po celý čas nervózni ako dopadneme. Našťastie sa to podarilo.

 

 

Vlcie sirupy MMMM Limonady a drinky 2019

 

Text: BK
Foto: Vlčie sirupy
Viac na: vlciesirupy.sk