Neskutočné vzory a farby vtláča do svojich medovníčkov Andrea Hiklová. Ani sa nechce veriť, že do posledného detailu vyšperkované sladké pečivo so vzormi tradičných výšiviek, čipiek, či modrotlače sú voňavé medovníčky, ktoré sa dajú s chuťou zjesť.

 

Medovníky Adina_Ľudový motív_I

 

Medovnikárka Andrea Hiklová zo Stráňav pri Žiline dokáže z medovníkového cesta a polevy vyčariť akýkoľvek tvar. Spod jej rúk vychádzajú nielen srdiečka, ale aj anjeliky, vtáčiky, cumlíky, no napríklad aj tank, či znak metalovej kapely.

Možnosti tvarovania medovníkov sú nekonečné. Čo im však dáva Andrea navyše, sú dokonalé vzory, pestrosť farieb a umelecká výzdoba.

Medovníky sú sympatickým spojením dnešnej doby s minulosťou. Boli tu dávno pred nami. Voňavý zdobený darček neurazil nikdy v dobách našich prastarých mám a vyhľadávaný je aj dnes.

 

Medovníky Adina_Ľudový motív_II

 

Andrea Hiklová pripomína, že už dávno neplatí, že medovníky sú výhradným symbolom Vianoc. Vkusne ozdobený medovník je vďačným darčekom pre slávnostné a jedinečné okamihy.

„Medovníky pečiem a zdobím celoročne na rôzne príležitosti ako sú svadby, krstiny, jubileá, sviatok Valentína, Veľká noc, Deň matiek a učiteľov a podobne. Najväčší nápor objednávok zažívam štandardne pred Vianocami, obdobím svadieb a Veľkou nocou. Veľký záujem je aj o medovníky ako firemné prezenty,“ hovorí zručná výrobkyňa medovníkov.

 

Medovníky Adina_valentín

 

Svoju záľubu experimentovať s medovníkovým cestom a najmä celej snahe dať bodku v podobe nádhernej výzdoby, povýšila na svoju profesiu. A že ju to baví, vidno na každom medovníčku, ktorý je hotovým umeleckým dielom.

„Medovníky som piekla už dávnejšie, ako každá gazdinka na Vianoce. Zdobeniu som sa začala venovať asi pred šiestimi rokmi na materskej dovolenke. Som samouk, učila som sa na vlastných chybách. Rokmi sa moja technika zdokonaľovala a ako sa materská blížila ku koncu, uvažovala som o založení živnosti a venovaní sa tomuto remeslu profesionálne. Keďže som nemala vyučenie v odbore, musela som absolvovať kurzy a overenie odbornej spôsobilosti, vybudovať si priestory schválené na výrobu potravín a veľa iných vecí. Bola to veľmi dlhá a neľahká cesta, plná prekážok,“ vracia sa na začiatok príbehu medovnikárskej dielne Adina jej zakladateľka.

 

Medovníky Adina_vianoce

 

Za ten čas, čo Andrea pečie medovníky, už vyskúšala mnoho receptov. Základom je, ako inak, kvalitný med. „Cesto na medovníky si pripravujem sama podľa už rokmi overeného a mnou upraveného receptu. V ceste nesmie chýbať pravý včelí slovenský med a nešetrím perníkovým korením, ktoré dáva medovníkom krásnu vôňu. Zloženie cesta na rôzne tvary medovníkov nemením, prispôsobujem teplotu a čas pečenia,“ dáva nakuknúť do prípravy sladkého pečiva Andrea Hiklová.

Tvrdí, že každá medovnikárka ma vlastný rukopis zdobenia a podľa neho vie celkom presne identifikovať autorku. „Ja najradšej zdobím medovníky rôznymi ornamentmi, ktoré vychádzajú z prvkov slovenských ľudových ornamentov, ale nechávam sa uniesť vlastnou fantáziou a väčšinou pri výzdobe improvizujem. Najradšej mám kombináciu bieleho zdobenia na tmavom medovníku, pri farebnom zdobení preferujem jemné pastelové farby. Ale pravdaže sa viem prispôsobiť predstavám zákazníka,“ pokračuje Andrea a dodáva, že aktuálne sú „in“ ľudové vzory.

 

Medovníky Adina_Ľudový svadba

 

„Takéto medovníky si objednávajú hlavne Slováci žijúci v zahraničí a chcú podarovať niečo typické slovenské. Veľmi obľúbené sú aj medovníky zdobené v retro a vintage štýle.“

Dokonalosť výzdoby je tak fascinujúca, že je škoda takúto krásu zjesť. „Ja vždy hovorím, že medovníčkami sa treba chvíľu pokochať, prípadne si ich odfotiť a určite skonzumovať. Ale mám skúsenosti s tým, že ľudom ich je „škoda“ zjesť. Výnimkou sú asi iba veľké medovníky k výnimočným príležitostiam, medovníkové kazety alebo vianočné svietniky a ozdoby, ktoré si na pamiatku uchovávajú aj niekoľko rokov,“ uzatvára Andrea.

 

Medovníky Adina_Ľudový motív_II 
Medovníky Adina_Ľudový motív_III

Medovníky Adina_Ľudový motív_veľká noc

Medovníky Adina_Ľudový motív_I
Medovníky Adina_valentín

Medovníky Adina_Ľudový motív_I Medovníky Adina_Ľudový motív_I

Medovníky Adina_vianoce

Medovníky Adina_Ľudový motív_I

Medovníky Adina_Ľudový motív

Medovníky Adina

Medovníky Adina_Ľudový motív_IV

Medovníky Adina_vianoce_II

DSC 7568

 

Text: BK
Foto: Medovníky Adina
Viac na: www.adina-medovniky.sk, Facebook: www.facebook.com/adinamedovniky