V jej malých listoch je obrovská sila. Moringa olejodárna je považovaná za najzdravšiu rastlinu.

 

Moringa_I

 

„Moringa je vďaka svojej vysokej nutričnej hodnote a obsahu rozhodne nová superpotravina, ktorá určite bude mat dôležitú rolu v tomto svete,“ predstavuje takmer zázračnú rastlinu s mnohopočetným využitím Zoltán Čanky, ktorý jej robí osvetu a takmer neznámu potravinu sa snaží dostať do povedomia Slovákov. Tvrdí, že o moringe a jej zdravotných účinkoch by mohol hovoriť dlhé týždne. Zoznam účinkov moringy na zdravie a imunitu je totiž siahodlhý. Je charakteristická vysokými nutričnými hodnotami, silnými protizápalovými a antioxidačnými účinkami, schopnosťou chrániť rôzne tkanivá a mnohými ďalšími prínosmi pre zdravotný stav.

„Je to naozaj pravda, že vďaka jedinečnému bohatému zloženiu na vitamíny, aminokyseliny a antioxidanty je moringa najzdravšia rastlina doteraz objavená na zemi v porovnaní s doteraz prebádanými rastlinami. Podľa ajurvédy, kde je známa už cez 5000 rokov, lieči až vyše 300 chorôb,“ vysvetľuje Zoltán Čanky a pokračuje.

„Najdôležitejšie a najznámejšie okrem toho, že priaznivo pôsobí na vlasy, pokožku, hojenie rán, je to, že dokáže regulovať hladinu cukru v krvi, taktiež upraví krvný tlak, metabolizmus, trávenie, zlepši zrak, atakďalej.“

 

Moringa_II

 

Moringa oleifera (olejodárna) je malým stromovitým druhom z Indie, Pakistanu a Nepálu, ktorý sa už po dlhé generácie používa v medicíne východných kultúr. Každá časť tohto stromu sa považuje za jedlú. Je charakteristická dlhými strukmi, od ktorých je odvodený jej názov. Slovo „murungai“ v tamilskom jazyku označuje „pokrútený struk“.

Moringa sa právom označuje za superpotravinu, keďže obsahuje 30 % proteínov, ako jediná rastlina na svete všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, 47 antioxidantov, 36 protizápalových látok, 25 multivitamínov a všetky enzýmy, ktoré ľudský organizmus potrebuje na absorpciu týchto hodnotných živín.

 

Moringa_superpotravina

 

Zoltán Čanky upozorňuje, že všetky výhody rastliny možno zužitkovať jednoducho tým, že do svojho jedálnička zaradíte kapsúly z listov moringy. Je riaditeľom spoločnosti The Purea, ktorá kapsuly, ako organický doplnok stravy, priniesla na náš trh.

„V našich kapsuliach, ktoré sú vegánske, aby boli vhodné pre každého, je iba 100-percentný prášok z listov stromu moringa, pretože prášok z listov je bohatý na minerály, antioxidanty a vitamíny a zároveň neobsahuje žiadne škodlivé a životu nebezpečné látky. Pravidelným užívaním dodáte telu potrebne vitamíny a antioxidanty, čím sa zvýši vaša fyzická aj psychická pohoda a telo bude mať prirodzenú energiu a bude zdravé,“ poukazuje na nekonečné účinky moringy Zoltán Čanky. Odporúča užívať každé ráno tri kapsle. Jedna kapsula obvykle obsahuje 300 až 500 miligramov prášku zo sušených listov moringy „Pravidelným užívaním sa postupne vybalancuje celý organizmus a dodá telu prirodzenú energiu.“

Kapsule plnené práškom zo sušených listov na jednotku hmotnosti obsahujú 7-krát viac vitamínu C ako pomaranče, 4-krát viac vápnika a 2-krát viac bielkovín ako mlieko, 4-krát viac vitamínu A ako mrkva, 3-krát viac draslíka ako banány a 3-krát viac železa ako mandle. Moringa je natoľko bezpečným výživovým doplnkom, že ju môžu konzumovať deti, tehotné a dojčiace ženy, športovci a tiež ľudia vo vyššom veku.

 

Moringa_kapsule

 

Prínosy konzumácie prášku z moringy:

1. MÔŽE ZLEPŠOVAŤ ENERGETICKÝ VÝKON
Prášok z moringy je kompletným balíkom vitamínov, minerálov, antioxidantov a fytonutrientov. Tento výživový doplnok môže byť skvelý pre zvyšovanie energetickej hladiny a vytrvalosti organizmu, ako aj pre možné zlepšenie koncentrácie. Študenti ho môžu používať na podporu koncentrácie pri učení, zatiaľ čo pre športovcov môže byť vhodným spôsobom zvyšovania vytrvalosti pri tréningu. Prášok z moringy môže byť okrem toho účinný pri znižovaní telesnej hmotnosti, pretože má potenciál organizmu dodávať dostatok energie, čo potláča potrebu neustáleho prijímania inej potravy.

2. MÔŽE POTLÁČAŤ PREJAVY CUKROVKY
Prášok z moringy olejodárnej môže byť mimoriadne prospešným doplnkom pre diabetikov. Kapsule alebo nápoje pripravené z tohto prášku môžu diabetici konzumovať s možným cieľom vyrovnávania hladiny cukru v krvi. Z tohto dôvodu sa jedná o cenovo dostupné riešenie, ktoré môže zmierňovať symptómy pacientov s cukrovkou.

3. OBSAHUJE VEĽA ANTIOXIDANTOV
Prášok z moringy je bohatý katechínové polyfenoly – najmä epigalokatechín galát (EGCG), ktorý je silným antioxidantom s možným účinkom pri zamedzovaní rastu rakovinových buniek.

4. MÔŽE ZNIŽOVAŤ HLADINU CHOLESTEROLU
Prášok z moringy môže byť tiež účinný pri znižovaní hladín cholesterolu a pri potláčaní upchávania ciev.

5. MÔŽE REGULOVAŤ KRVNÝ TLAK
Ďalšou výhodou prášku z moringy sú jeho potenciálne utišujúce schopnosti – môže znižovať krvný tlak a prispieva k dobrému spánku. Jedná sa o prirodzený prostriedok proti nespavosti, keďže obsahuje určité látky, ktoré môžu zlepšiť stav pri rôznych poruchách spánku.

6. MÔŽE MAŤ DETOXIKAČNÉ ÚČINKY
Prášok z moringy môže mať silné detoxikačné účinky, v dôsledku čoho sa často využíva na filtráciu a čistenie vody. Účinné látky obsiahnuté v tomto prípravku môžu spôsobiť, že na seba dokáže viazať nebezpečné baktérie a ďalšie neželané látky. Pri pravidelnej konzumácii môže pomôcť Vášmu telu zbavovať sa toxínov.

7. MÔŽE POTLÁČAŤ DEPRESIU
Prášok z listov moringy môže byť tiež účinný pri zlepšovaní stavu depresie a úzkosti. Keď moringu začleníte do svojho jedálnička, potenciálne výsledky v tomto smere sa môžu dostaviť už v priebehu niekoľkých dní.

8. JE ÚPLNE ORGANICKÝ
Prášok z moringy je 100% organickým výživovým doplnkom bez dokázaných vedľajších účinkov. Jeho konzumácia je tak bezpečná pre ľudí všetkých vekových kategórií.

9. MÔŽE BYŤ PROSPEŠNÁ PRE TEHOTNÉ A DOJČIACE ŽENY
Tento prípravok môže byť obzvlášť prospešný pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré majú nedostatočný prístup k potrebným živinám. Približne 6 lyžičiek prášku z moringy obsahuje odporúčanú dennú dávku železa a vápnika, ktorú by mali konzumovať ženy počas tehotenstva a dojčenia.

10. MÔŽE POTLÁČAŤ MENEJ ZÁVAŽNÉ INFEKCIE
Moringa má niekoľko hodnotných vlastností, vďaka čomu má potenciál pri potláčaní a eliminácii menej závažných bakteriálnych a plesňových infekcií, znižovaní hladiny cukru v krvi, boji proti anémii a pri znižovaní telesnej hmotnosti.

11. MÔŽE ZLEPŠIŤ IMUNITU
Okrem vyššie uvedených výhod, prášok z moringy môže tiež zlepšovať imunitu, má potenciál zabezpečiť lepšie vyživenie zrakového aparátu a mozgu, môže podporovať metabolizmus a štruktúru buniek, ako aj napomáhať fungovaniu pečene a obličiek. Moringa môže mať okrem toho veľký potenciál pri zohrávaní dôležitej úlohy aj v starostlivosti o pleť. Obrovské množstvo živín prítomných v prášku zo sušených listov môže byť príčinou toho, že je kľúčovou zložkou viacerých kozmetických prípravkov.

12. MÔŽE VYŽIVOVAŤ POKOŽKU
Prášok z listov moringy môžete použiť priamo ako prírodný zábal, prípadne ho skombinovať s ďalšími vhodnými produktmi pri výrobe pleťovej masky. Pokožka Vašej tváre môže ostať hebká, žiarivá a bez akejkoľvek nedokonalosti.

13. MÔŽE SPOMAĽOVAŤ PROCES STARNUTIA
Moringa môže byť vo všeobecnosti vynikajúcim zdrojom antioxidantov a je charakteristická vysokým obsahom vitamínu A, vitamínu C, vitamínu E a flavonoidov. Starnutie pokožky a kožné ochorenia sú spôsobené aktívnymi kyslíkovými radikálmi, ktoré „kradnú“ elektróny normálnym zdravým biologickým molekulám. Živiny obsiahnuté v listoch moringy môžu pomôcť blokovať oxidáciu zdravých tkanív toxickými radikálmi, čo vedie k možnému spomaleniu procesu starnutia a možnému potláčaniu vzniku vrások a záhybov pokožky.

14. MÔŽE URÝCHLIŤ HOJENIE RÁN
Prášok z listov moringy prejavil pozitívne účinky aj pri starostlivosti o rezné a iné rany. Môže podnecovať totiž tvorbu krvných doštičiek a tým pádom možné zastavovanie krvácania a proces hojenia. Aplikácia tohto prípravku na rany môže mať za následok menej výrazné jazvy.

15. MÔŽE POMÔCŤ PRI TVORBE KERATÍNU
Niektoré vitamíny, minerály a aminokyseliny obsiahnuté v prášku z moringy môžu podporiť metabolické dráhy, ktoré sa môžu podieľať na tvorbe proteínu s názvom keratín. Ten je obzvlášť dôležitý pre zdravie vlasov. Moringa tiež obsahuje aminokyselinu metionín, ktorá môže do vlasov usmerňovať síru, čím zabraňuje ich vypadávaniu.

16. MÔŽE ZLEPŠIŤ RAST VLASOV
Optimálna dodávka kyslíka a živín z obehového systému do vlasových folikulov môže byť nevyhnutná pre zdravý rast vlasov. Moringa je bohatá na vitamín A, vďaka čomu môže mať priaznivé účinky rast a výživu vlasov. Prášok z listov moringy okrem toho môže ovplyvniť hladinu oxidu kremičitého a zinku, čím môže zabraňovať vysychaniu a upchávaniu špecifických žliaz, ktoré sa môžu podieľať na produkcii kožného mazu. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť zhrubnutie pokožky hlavy, vysychanie vlasov a tvorbu lupín.

17. MÔŽE STIMULOVAŤ RAST VLASOV
Zinok prítomný v listoch moringy môže stimulovať rast vlasov v dôsledku posilňovania imunitného systému. Nedostatok zinku môže viesť k odumieraniu vlasových folikulov, čo sa deje v dôsledku poškodenia syntézy DNA a proteínov.

18. MÔŽE DODAŤ ŽIVINY VLASOVÝM FOLIKULOM
Prášok z moringy môže byť mimoriadne bohatý na rôzne vitamíny. Nedostatok vitamínu B6, biotínu, inozitolu a kyseliny listovej spôsobuje vypadávanie vlasov. Vitamíny C a E na druhej strane môže zlepšiť cirkuláciu v rámci pokožky hlavy, čím môže zvýšiť objem živín dostupných pre vlasové folikuly (cibuľky). To v konečnom dôsledku môže viesť k rastu silnejších a zdravších vlasov. Vitamín C je potrebný na udržiavanie zdravia krvných kapilár, ktoré prinášajú krv do vlasových folikulov.

Text: BK/The Purea
Foto: The Purea
Viac na: www.thepurea.com