Med spolu s oplátkou, cesnakom a jablkom vždy boli a dodnes sú na každom vianočnom stole. Krížik s medom na čelo mal zabezpečiť, aby bol celý rok taký sladký a príjemný, ako obľúbený včelí produkt.

 

S1200001

 

Pre včelára Tibora Vargapála je predvianočné obdobie vyvrcholením sezóny. Hoci je v jeho včelniciach pokoj a včely vyčkávajú v chumáčoch na teplejšie počasie, včelár po mesiacoch starostlivosti môže zúročiť svoju drinu.

„Včelár sa v tomto období snaží predávať to, čo mu včely doniesli v priebehu roka - včelie produkty ako sú med, peľ, perga, materská kašička, propolis, sviečky a ja ponúkam aj medové darčeky a medovinu. November a december tvoria hlavnú sezónu predaja. Jednak je viac chorých a včelie produkty liečia. A jednak mnoho ľudí ešte dodržiava tradície. Aj keď celý rok nejedia med, na vianočný stôl ho musia mať,“ rozhovoril sa Tibor Vargapál o svojej záľube, ktorú posunul na svetovú úroveň.

 

STOJANMED3OV

 

Včeláreniu sa jeho rodina venuje už viac ako 80 rokov. Tiborov starý otec obhospodaroval asi 40 včelstiev. Od neho sa naučil rozumieť včelám. Prevzal, zmodernizoval a rozšíril pôvodnú včelnicu a teraz sa spolu s manželkou venujú približne 200 včelstvám. Včelia farma sa nachádza v dedinke Hraň v okrese Trebišov. Včely žijú v malebnom prostredí pod agátovou horou v nadmorskej výške 100 metrov.

„Pôsobíme na Zemplíne a kočujeme so včelami aj na Gemer a Spiš. Je to krajina, "kde nič nie je". Je tu teda veľmi málo priemyslu a znečisťovania. A výborné podmienky pre včeliu pastvu. Chuť a vôňu medu tvorí príroda. Včelár to od včiel len vyberie a musí s tým medom pracovať tak, aby to nepokazil. Musí mať napríklad nerezové technológie. No a treba aj trocha toho fortieľa. To prichádza skúsenosťami,“ pripomína Tibor Vargapál.

 

JAHODYVMEDE106

 

Farma sa zameriava na produkciu rôznych kvetových medov - agátového, repkového, lipového, slnečnicového, lúčneho a pastovaného. Z lesných medov je to lesná malina a medovicové medy vrátane jedľového. Včelár produkuje aj peľ, pergu, propolis a materskú kašičku. Z včelieho vosku vyrába sviečky a venuje sa aj výrobe medových darčekov.

Produkty od Tibora Vargapála doslova valcujú konkurenciu na svetových súťažiach medov a výrobkov z medu. Na najprestížnejšej svetovej včelárskej výstave Apimondia, ktorá sa koná každé dva roky, sa Tibor po prvýkrát zúčastnil v roku 2013 v Kyjeve a hneď si odtiaľ odniesol zlatú medailu. O dva roky neskôr v Južnej Kórey boli jeho medy ocenené tromi zlatými medailami, v roku 2017 v Istanbule získal 10 medailí a Hlavnú cenu Grand Prix za darčekové medy.

No ani tu sa výpočet úspechov Tibora Vargapála nekončí. Len pred pár dňami si z Montrealu za svoje unikátne medy, medovinu, sviečky a darčekové medy odniesol 11 medailí: štyri zlaté, jednu striebornú a šesť bronzových. „V súčte medailí sme obsadili znova 1. miesto. Druhý v poradí mal 5 medailí. Medzi krajinami bolo Slovensko historicky prvé s 20 medailami. Druhé Rusko malo 14, tretie USA 8 medailí. Teda naša malá včelárska farma získala viac medailí ako veľké Spojené štáty americké,“ právom nešetrí chválou najúspešnejší svetový včelár.

 

S1140004

V čom spočíva úspech medov zo Zemplína? „Med je produktom včely a krajiny, nie včelára. Včelár ho nevie vylepšiť. Môže ho len nepokaziť. Naša slovenská krajina je zatiaľ ešte stále pomerne čistá v porovnaní s inými krajinami. My nemáme takú pestrú flóru ako napríklad Brazília. My môžeme bodovať kvalitou. Oni majú aromatickejšie a chuťovo zaujímavejšie medy. Približne polovica medov bola vyradená, pretože v nich našli pesticídy, antibiotiká. A pritom tam všetci poslali len špičkové medy. Slovenské medy v testoch neboli vyradené. My teda bodujeme kvalitou.“

Tibor Vargapál ponúka svoje medy vo vlastnej medovej predajni v Košiciach na Námestí osloboditeľov pri Auparku. „Tu predávam asi desať druhov medu, peľ, pergu, propolis, materskú kašičku, medovinu, sviečky a darčekové medy. Teraz pred Vianocami dodávam firmám medové darčeky, ktoré oni poskytujú svojim obchodným partnerom a zamestnancom. V priebehu roka medy posielame aj kuriérom po celom Slovensku. Med dodávame aj na svadby,“ uzatvára včelár Tibor Vargapál. 

KARTON OKNO MED SVKARTON OKNO MED SVKARTON OKNO MED SVKARTON OKNO MED SV

S1100013

 

Text: BK
Foto: Tibor Vargapál
Viac na: www.slovenskymed.sk