Pamätáte si na to, keď ste v minulosti ako deti na Mikuláša dostali vzácny adventný kalendár s malými otvormi naplnenými čokoládou? Každý deň ste otvorili jedno okienko, čím sa priblížil čas Štedrého večera a navyše ste si pochutnali na dobrej čokoláde.

 

advent úvod

 

Myšlienka vzniku adventného kalendára bola presne takáto. Zabaviť deti v predvianočnom čase pri čakaní na Vianoce. Takto v Nemecku koncom 19. storočia pripravila istá pani Langová 24 cukríkov zavesených na povrázku pre svojho syna. Ten si od prvého decembra mohol každý deň jeden odviazať a skonzumovať. V dospelosti sa Gerhard Lang rozhodol túto myšlienku oživiť. V roku 1908 vydal prvý tlačený kalendár s obrázkami pre deti, ktoré si mohli vystrihovať a nalepovať na jednotlivé polia. Každý rok vymyslel Lang niečo nové a jeho aktivitu si všimli aj ostatní kníhtlačiari a vydavatelia. V prvom slede boli adventné kalendáre umeleckými dielami, kde sa v okienkach odkrývali obrázky na motívy biblického života, citáty alebo básne.

 

adventný kalendár 2

 

Až o niekoľko desaťročí neskôr sa do kalendárov začali vkladať malé čokoládové odliatky. Z Nemecka zvyk obdarovávať deti adventným kalendárom prevzali aj ostatné krajiny Európy a Amerika. Dnes už je takmer neodmysliteľnou súčasťou adventného obdobia a mikulášskych balíčkov.

 

advent kalendár 4

 

V súčasnosti sa výrobcovia všetkých spotrebných tovarov predbiehajú v bohatej ponuke špeciálnych adventných kalendárov. Kalendáre s čokoládou dopĺňajú kalendáre s čajovými vrecúškami, kávou, parfumami, kozmetickými výrobkami alebo drobnými hračkami.

Niektorí rodičia uprednostňujú vlastnoručne vyrábané kalendáre. Vyrobiť sa dajú z plátených alebo jutových vreciek, malých škatuliek, roliek z papierov a tie sa umiestňujú na drevenú podložku, kartón či konáre stromov. Prekvapením na každý deň môžu byť rôzne sladkosti, ale aj zdravé dobroty či drobné hračky. Hlavnou myšlienkou nie je honosnosť a dokonalosť kalendára, ale potešenie dieťaťa malým prekvapením a naučiť ho byť trpezlivým a dôsledným. Každý deň je pripravené a dovolené len jedno prekvapenie.

 

adventný kalendár 1

 

A na záver trochu iný typ kalendára. Čoraz častejšie sa stretávame s ochotou ľudí pomôcť a potešiť druhých. A práve obdobie adventu je na to ako stvorené. Úžasnou myšlienkou je každý deň odložiť pre druhých niečo, čo už nevyužívame alebo čo potrebujú viac ako my, a na Vianoce to odovzdať do správnych rúk. Alebo každý deň od 1. decembra namiesto otvorenia okienka v kalendári urobiť jeden dobrý skutok.

Text: Petra Adamcová
Foto: Pixabay