V súčasnej dobe si každý môže vybrať, akú kuchyňu má rád a na čo je zvyknutý. Avšak môže vyskúšať i nové jedlá a porovnať nielen ich chuťové ale aj zdravotné účinky.

 

Hamburger, Burger, Jedlo, Sendvič, Mäso

 

Americká kuchyňa
Nie je pravdou, že Američania sa stravujú iba na hamburgeroch, hranoloch či kurčiat. Kuchyňa Ameriky je veľmi rozmanitá s pestrou ponukou. Každý si môže vybrať svoje. Američania sa radi stravujú v reštauráciách či fastfoodoch, keďže ich rýchly životný štýl vedie k tomu, že nemajú čas variť doma, no zároveň stravovanie vo fastfoodoch je lacnejšie. U nás nie je strava fassfood tá najlacnejšia čo je rozdiel medzi našou krajinou a Amerikou. V USA sa podávajú väčšie porcie a prísady (kečup, horčica, majonéza) zadarmo, u nás sa platí i za prísady. U studených nealko nápojov sa platí kelínok a nápoj (Cola, Pepsi, Sprite apod.) sa doplňuje podľa chute zdarma.

 

 Burger, Jedlo, Hamburger, Obed, Mäso

 

Medzi fastfoodové reťazce patrí : McDonald´s – hamburgery, Burger King – hamburgery, Taco Bell – mexická jedla, KFC – kuraťa, Pizza Hut – pizza, Arby´s – hamburgery, Shoeny´s, Waffle House – steaky a iné.

Američania majú v obľube veľmi ostré jedlá . Na stredozápade si pochutnávajú hlavne na hovädzích stejkoch, rebierkach či kurčatách so zeleninou. Ako príloha sú často hranolky či osmažená cibuľa, šaláty s dressingami a ako dezert zmrzlina, koláče alebo sušienky.

Nápoje
Nielen v strave je veľký výber ale i v nápojoch. Na čo máte chuť, to si dáte - čierny čaj, Coca Colu, Pepsi, Fanta, Sprite, džús či typickú wisky ale i pivo.

 

 Nápoje, FľaÅ¡e, Police, Plechovky, Koks

 

Reštaurácie
Američania sa radi stravujú v reštauráciách. Je tu veľký výber, môžete si pochutnať na akejkoľvek kuchyni či už americkej, čínskej, japonskej, kórejskej, indickej, vietnamskej, talianskej či inej.. Oproti zvykom u nás sú v USA určité rozdiely. K stolu vás usadzuje čašník, ktorý vám vyberie i stôl. Nikdy sa nesadá k stolu, kde už niekto sedí. Vybrať si môžeme tak priestor, kde sa fajčí ale i nefajčí. Čašník prinesie jedálenský lístok a vodu. Najskôr sa objednávajú nápoje potom jedlo. Prvý je podávaný šalát, posledný dezert a káva. Často sa dáva i sprepitné a to 15-20% z objednávky.

 

Ryba A Hranolky, Jedlo, Fastfood, Ryby


Chlieb
Drahšie sú živočíšne potraviny ale ceny záležia od destinácie. Ak si chcete kúpiť chlieb ako u nás, tak budete márne hľadať. Pečie sa iba biely chlieb. Pečivo je nasladlé, preto ak sa dá ako príloha, máte pocit zvláštnej chuti, na ktorý si ťažko zvykne človek, ktorý miluje tradičné slovenské pečivo a chlieb.

 

Text: Lenka Drgoncová