Za pravý ovocný destilát môžeme označiť iba liehovinu, ktorá je vyrobená výhradne z ovocia. V žiadnom prípade sa pri príprave ovocného destilátu nesmie primiešať iný druh liehu a dochucovanie sirupmi a arómami. Liehovar & Pálenica Horné Turovce  si zakladá na tom, že všetky ovocné destiláty, akými sú malinovica, dulovica, marhuľovica, višňovica či slivovica, sú pálené zo stopercentného ovocného kvasu zo slovenského ovocia. Všetky ovocné destiláty z Pálenice v Horných Turovciach sa vyznačujú dokonalou harmóniou chuti a vône, prinášajú príjemné potešenie pre telo i dušu, či už si s nimi pripijeme ako aperitívom na oslave alebo ich použijeme ako alkoholickú prísadu do ovocných koktailov.

 

Fotka Pálenkáreň LDK Domáca Pálenka Lučenec.

 

Liehovar je vybavený najmodernejšími jednokotlovými destilačnými zariadeniami, vyrobenými z vysokokvalitných materiálov. Moderný spôsob vedenia destilácie umožňuje pripravovať destiláty mimoriadnej kvality a chuti.

 

Ako rozpoznáme kvalitu ovocného destilátu?
Veľa výrobcov pravých ovocných destilátov si zakladá na čestnosti a pravosti svojich výrobkov. Na obaloch a fľašiach musíme teda hľadať nápis pravý ovocný destilát, ktorý by mal byť okrem tradičnej značky zárukou správnej chuti a arómy. Kvalitný alkohol nie je len alkoholom, ale jeho vysokú hustotu treba neskôr riediť špeciálne pripravenou vodou, čo nie je taký jednoduchý proces, ako sa na prvé počutie či prečítanie zdá. Kvalitný alkohol sa pre získanie potrebnej hodnoty alkoholu môže miešať len s kvalitnou vodou, nie príliš mineralizovanou, ale ani úplne demineralizovanou.

 

 

História destilátov
Ovocné destiláty patria k ušľachtilým alkoholickým nápojom a na Slovensku sa tradícia ich výroby datuje na storočia. Na území niekdajšej Mezopotámie sa našli zariadenia na výrobu alkoholu staré vyše päťtisíc rokov a v Spišskom Štvrtku sa našli pozostatky primitívnej pálenice pochádzajúcej približne z roku 1500 pred naším letopočtom. Výsadbu ovocných sadov a vzdelávanie profesionálnych ovocinárov podporovala panovníčka Mária Terézia, ktorá v roku 1752 vydala Záhradnícky poriadok, kde sa okrem iného spomína aj zakladanie prevádzok na spracovanie ovocia vrátane páleníc.

 

 

Prestížne ocenenia spoločnosti LDK
O tom, že destiláty spoločnosti LDK sú naozaj kvalitné, svedčia i umiestnia v súťažiach. Na výstave Šampión výstavy VINUM LAUGARICIO 2018 získala marhuľovica LDK prvé miesto v kategórii. Expo Center Trenčín a Slovenský Rád rytierov destilátov udelil v roku 2016 zlatý diplom slivovici a malinovici LDK.

Veľký výber
Nie je destilát, ako destilát, pretože nie je ovocie, ako ovocie. Každý z nás je iný a každý si nájde ten svoj. Ochutnať môžete viackrát ocenenú marhuľovicu, malinovicu, alebo staviť na klasiku, akou je slivovica, jablkovica, hruškovica, či čerešňovica. Pre milovníkov špeciálnych druhov je v ponuke dulovica, vínovica, ríbezlovica, alebo višňovica.

 

Fotka Pálenkáreň LDK Domáca Pálenka Lučenec.

 

Degustačná exkurzia
Výroba destilátu v pálenici je pre laika fascinujúcim procesom i divadlom, na ktorého konci môže ochutnať voňavú a lahodnú pálenku, alebo ako sa ľudovo hovorí – päťdesiatdvojku (52 % alkoholu), pripravenú z vlastného ovocného kvasu. A popri príprave alkoholu sa môže každý návštevník priučiť alchýmii ako získať zo sto litrov slivkového kvasu asi desať litrov slivovice.

 

 

Vychutnať si môžete degustáciu priamo v pálenici. Miestnosť je určená maximálne pre 20 osôb. V Pálenici Horné Turovce môžu návštevníci v degustačnej miestnosti ochutnávať špičkové ovocné destiláty, posedieť si pri dobrom jedle a pití. Ku koštovaniu vám spoločnosť LDK pripraví dobrý guláš, či studené misy s pagáčikmi. Pri exkurzii priamo v pálenici si vypočujú odborný výklad, vidia na celý proces prípravy destilátu v pálenici a dozvedia sa o histórii výroby ovocných destilátov. Nechýba, samozrejme, ani predaj doplnkov, darčekových setov či balení, fliaš a etikiet.

Darčekové balenie III.

Všetky produkty sa vyrábajú s dôrazom na maximálnu kvalitu. Objednaj si už dnes. 

 

Text: Lenka Drgoncová

Foto: LDK s.r.o. 

Viac nawww.domacapalenka.com