Mladé vinárstvo Čachtické chotáre sú súčasťou Poľnohospodárskeho družstva v Čachticiach, ktoré sa nachádza na samom severe Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Lokalita týchto parciel síce patrí do najsevernejšieho výbežku Malých Karpát, kde sa ešte pestuje vinič, ale vyniká špecifickým pôdnym zložením, ktoré vytvára viac ako ideálne podmienky. 

 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čachtické chotáre víno

 

Vápencové podložie so sprašou dodáva vínam odtiaľto sviežosť, ovocnosť a vyššiu kyselinku. Podložie, na ktorom sa pestuje hrozno na ich výrobu je veľmi podobné ako vo francúzskej vinohradníckej oblasť Bordeaux. Obhospodarujú vyše štyridsať dva hektárov viníc a medzi ich najväčších odberateľov hrozna patrí vinárstvo Mrva&Stanko.

 

 

Vinohradníctvo má v tejto oblasti dlhú tradíciu, ktorá siaha až do čias Rimanov. Najväčší rozmach vinohradníctva a vinárstva v tejto oblasti bol v období vlády Alžbety Báthoryovej, známej Čachtickej pani, ktorá si obľúbila hlavne Červený pinot. Toto čachtické červené víno dobilo aj viedenský dvor Márie Terézie. Vo vinárskej tradícii tak mali Čachtičania na čo nadviazať. Aktuálne je ich produkcia limitovaná. Vyrábajú iba série kvalitných prívlastkových vín z vlastných vinohradov.

 

Súvisiaci obrázok

 

Hrozno dopestované vo vlastných vinohradoch spracovávajú v zrekonštruovanej starobylej pivnici, ktorá kedysi patrila rodine Nádasdyovcov. Prvé víno nafľašovali v roku 2006. V rozmedzí rokov 2008 až 2010 zväčšili plochu vinohradov až desaťnásobne. V roku 2011 prešli aj ich výrobné a skladovacie technológie kompletnou rekonštrukciou. O dva roky neskôr, už všetky ich červené vína zreli v kvalitných francúzskych sudoch a o ďalšie dva roky, mali kompletizovanú aj technológiu riadeného kvasenia.

 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čachtické chotáre víno

 

Od roku 2016 prišli na trh s novou identitou a logom Čachtické chotáre. Motív etikety znázorňuje tri pazúry draka, ktorý pochádza z erbu rodiny Báthoryovcov. Sú pyšní na to, že hrozno z iných lokalít nenakupujú. Nechcú, pretože sa snažia v ich vínach vyzdvihnúť aj miestny terroir, ktorý im odovzdáva nielen plnosť a extrakt, ale aj typický zemito-minerálny nádych.

 

Vína z Čachtíc si podmanili aj cisársky dvor Márie Terézie. Dnes si ich môže vychutnať počas degustácie v priestoroch priamo nad historickou pivnicou.  Viete ako správne degustovať? Naučte sa rozumieť vínu so skúsenými odborníkmi. 

  

csm Cach 02 d9297a2b5c

 

Na výber máte vína suché, polosuché a polosladké. Vína sú aromatické, plné extraktné a so zemito-minerálnym nádychom.  Medzi odrody patria -  Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Rulandské biele, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Tramín červený, Pálava, Rulandské modré, Merlot, Dornfelder a Dunaj.

 

 

Text a foto: Čachtické chotáre

Upravila: Lenka Drgoncová
Viac na: http://cachtickechotare.sk/