Spoločnosť ZAMIO s.r.o. patrí k najväčším pestovateľom BIO ARÓNIE na Slovensku na výmere 22 hektárov v katastri Pozdišovce a Lesné. S jej pestovaním má mnohoročné skúsenosti a ideálne klimatické i pôdne podmienky, aby plody arónie v zrelosti dosiahli vysokú cukornatosť. Viac nám povedala Ing. Lucia Harmóciová, konateľka ZAMIO s.r.o.

 

zamio 4

 

Aké boli vaše začiatky?

Na začiatku bola požiadavka zahraničnej spoločnosti na pestovanie dovtedy nie veľmi známych a nedocenených plodín ARÓNIE a BAZY ČIERNEJ pre ich ďalšie potravinárske spracovanie, najmä ako prírodných farbív. Myšlienkou výroby BIO 100% štiav sme sa začali zaoberať minulý rok. Išlo najmä o výrobu 100% BIO ARÓNIOVEJ ŠŤAVY lisovanej za studena, aby si sa čo najviac zachovala zdraviu prospešné látky. Aj keď sme mali informácie o výnimočných pozitívnych účinkoch arónie na ľudské zdravie, vedeli sme, že mnohí ľudia toto ovocie vôbec nepoznajú, i keď vo svete je arónia považovaná za funkčnú potravinu s vlastnosťami SUPERPOTRAVINY.

 

zamio 3

 

O aróniu sa zaujímajú hlavne onkologickí pacienti a ich rodinní príslušníci kvôli jej pozitívnym účinkom pri liečbe rakoviny. Práve pre týchto ľudí je príprava 100%-ných zdraviu prospešných štiav veľmi časovo náročná a mnohokrát surovina k jej výrobe nedostupná. Preto sme sa rozhodli do našej prevádzky v obci Trhovište zakúpiť linku na spracovanie a týmto ponúknuť možnosť našim zákazníkom užívať tieto šťavy ako aj ostatné výrobky pravidelne, ktoré si môžu celoročne zakúpiť aj v našom eshope www.zamio.sk.

 

aronia 7

 

Čo teda môže ARÓNIA priniesť nášmu zdraviu?

• Má vysoký obsah polyfenolických zlúčenín (antokyány, flavonoly, polyfenolické látky, prokyanidíny), vitamínov (A, B, C, E, K a P-rutín), minerálnych látok, stopových prvkov (železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód a bór), trieslovín, luteínu a betakaroténu.
• Z ovocia má najvyššie ANTIOXIDAČNÉ účinky (až 5-násobne vyššie ako čučoriedky a brusnice), detoxikuje organizmus, vychytáva voľné radikály a ťažké kovy.
• Prečisťuje a lieči pečeň a obličky.
• Účinkuje ako prevencia proti vzniku rakovinových ochorení a nádorov.
• Priaznivo vplýva na organizmus po chemoterapii a ožiarení.
• Má preventívny účinok proti kardiovaskulárnym ochoreniam (reguluje hladinu LDH a HDL cholesterolu v krvi, zvyšuje pružnosť ciev, chráni pred artériosklerózou a aterosklerózou).
Znižuje vysoký krvný tlak (prevencia pred infarktom, mŕtvicou).
• Pomáha pri liečbe zeleného a sivého zákalu, chráni oči pred UV žiarením.
• Posilňuje imunitný systém.
• Zmierňuje migrény, predmenštruačný syndróm (PMS), zlepšuje priebeh menopauzy.
• Má preventívne účinky pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.
• Zlepšuje liečbu cukrovky (obsahuje sorbitol – prírodné sladidlo vhodné pre diabetikov), pomáha pri diabetickej neuropatii.
• Prečisťuje lymfatický systém.
• Zmierňuje opuchy.
• Pomáha liečiť ochorenia kože (ekzém, akné, strie, urýchľuje hojenie rán a popálenín), zvyšuje pružnosť pokožky.
• Má antiseptické a antibiotické účinky.
• Vďaka vysokému obsahu jódu podporuje funkciu štítnej žľazy.
• Harmonizuje hormonálny systém (prevencia pred vznikom cýst).
• Eliminuje žalúdočné problémy (lieči žalúdočné vredy a zápaly žalúdka), chráni črevá a tráviace ústrojenstvo.
• Zmierňuje a lieči chudokrvnosť (anémia), má pozitívny vplyv na pevnosť a pružnosť ciev.
• Pomáha pri liečbe reumatických ochorení – reuma, artritída a dna.

 

zamio2

 

Výrobu v Trhovišti sme rozšírili o výrobky z ďalších zdraviu prospešných plodín. Okrem ARÓNIE vyrábame BIO 100% šťavy lisované za studena aj z CVIKLY, RAKYTNÍKA, JABĹK a ČIERNYCH RÍBEZLÍ. V sortimente máme aj 100% šťavy z LESNÝCH ČUČORIEDOK a MALÍN, u ktorých plánujeme BIO certifikáciu. Naším cieľom je ponúkať zaujímavé a zdravé produkty v BIO kvalite pre ľudí, ktorí chcú žiť zdravo a preferujú detoxikáciu organizmu prírodnou cestou. Pripravili sme pre nich celý rad jednodruhových 100% štiav a ich špeciálne kombinácie, napríklad 100% BIO šťavu ARÓNIA-RAKYTNÍK, ARÓNIA-CVIKLA, ARÓNIA-JABLKO-RAKYTNÍK, ARÓNIA-JABLKO, RAKYTNÍK-JABLKO a pod.

 

zamio 5

 

Naša spoločnosť ZAMIO s.r.o. okrem BIO ARÓNIE pestuje aj BIO BAZU ČIERNU a BIO ČIERNE RÍBEZLE. Niektoré BIO suroviny, napríklad rakytník, cviklu a jablká nakupujeme od slovenských pestovateľov, ktorí majú pestovanie týchto plodín začlenených do ekologického poľnohospodárstva a majú na príslušné komodity BIO certifikát.

Okrem linky na výrobu štiav naša spoločnosť zakúpila RAW sušičku. Vďaka nej môžeme ponúknuť naším zákazníkom RAW sušené plody, RAW sypané čaje a RAW smoothie prášky. RAW sušením si spracované produkty uchovávajú viac účinných a zdraviu prospešných látok.

 

Kontakty:
web: www.bioaronia.sk, https://www.facebook.com/biofarma.zamio.sk/
eshop: www.zamio.sk
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.,
Ing. Lucia Harmóciová – konateľka ZAMIO s.r.o.

 

Text a foto: ZAMIO s.r.o.

Viac na: www.zamio.sk