Prírodné prostredie a klimatické podmienky lokality Veľkého Krtíša umožňovali pestovanie viniča už v stredoveku. Priame písomné zmienky sa však nezachovali. Príčinou môžu byť dramatické udalosti, ktorými prešiel tento kraj.

 

vino natural 1


Pre nás je významným vinohradníckym miestom spomínaným už v 14. storočí lokalita „Na viničke“ (hon Viničky), nad horným koncom Veľkého Krtíša. Na 20 hektároch pestujeme odrody ako Sauvignon, Rizling vlašský, Pinot gris, Tramín červený, Pinot noir ale aj Hron a Merlot. Ďalšie lokality, strategicky rozložené v rámci vinohradníckej oblasti, sa nachádzajú v Dolných Plachtinciach – hon Pustatina, vo Vinici, hon Husárka a v Modrom Kameni – hon Katovka. Z ďalších pestovaných odrôd sú to Chardonnay, Pinot blanc a Cabernet Sauvignon.

vino 2693


Celá produkcia nášho vinárstva sa realizuje v ekologickom režime. Prečo sme sa rozhodli pre túto priekopnícku cestu v rámci Slovenska? Pretože týmto staronovým systémom hospodárenia, bez použitia syntetických pesticídov a hnojív produkujeme kvalitnú a zdravú biopotravinu – biovíno. Ekologické poľnohospodárstvo zároveň prispieva k udržiavaniu vyváženej kultúrnej krajiny a vytvára podmienky pre prosperitu vidieka. Pri svojej práci sa opierame o znalosti biológie rastlín, o zákonitosti ich rastu, o vplyve rôznych faktorov pôsobiacich na rastliny a rozumne ich využívame. Pritom sa zriekame použitia akýchkoľvek syntetických agrochemikálií zo skupiny hnojív, pesticídov a geneticky modifikovaných organizmov.

 

vino natural 3

 

14285380 10209263473015527 575892887 o


Hlavnou motiváciou produkcie biovín je vysoká nutričná hodnota, čistý, zdravotne neškodný produkt, nezaťažený chemickými rezíduami, ktorý má svoj vlastný charakter. To môže vinár dosiahnuť iba vtedy, ak do vína nepridáva žiadne umelé aditíva, ktoré menia jeho vôňu, farbu a chuť, ale všetko ponechá na čistotu z prírody.

 

Text a foto: VÍNO NATURAL Domin & Kušický, s. r. o.

Viac na: www.dominkusicky.sk