Získať michelinovskú hviezdičku je ambíciou každého zariadenia. Cesta k nej však vôbec nie je jednoduchá. Keď ju už nakoniec získate, ešte to neznamená, že je to navždy. Ľahko sa môže stať, že prídete o jednu hviezdičku. V tom lepšom prípade. Svoje si o tom mysleli aj veľké mená.

 

                                                                                                                           Foto: The London, NYC

tophoreca michelin ubudajú hviezdičky

Priestor nie je všetko: Pre michelinovského komisára bola dôležitá konzistencia a kvalita mäsa. To stálo Ramsaya dve hviezdičky naraz.

 

 

Počas roka 2013 sa o tom presvedčil svetoznámy Gordon Ramsay, neúnavne bojujúci o tretiu michelinovskú hviezdičku od roku 1999. Jeho reštauráciu v newyorskom hoteli The London vtedy stihla odborná aj verejná hanba, keď reštaurácia z jedného dňa na druhý prišla až o dve hviezdičky. Z dvoch. "Žiadna reštaurácia ešte neklesla z dvoch hviezdičiek na nulu kvôli kvalite." Tak ako pre každého, aj pre Gordona bola táto skúsenosť mimoriadnym kalichom trpkosti, ktorý si musel vypiť do dna. 

 

 

"Žiadna reštaurácia ešte

 

neklesla z dvoch hviezdičiek

 

na nulu"

 

 

 

Pre Kevina Thorntona, legendárneho írskeho kuchára", je získavanie hviezdičky celoživotným bojom, ktorý trvá viac ako 25 rokov. Začiatkom milénia si vyslúžil až 2 hviezdičky. Zažil však krušné chvíle, keď mu v roku 2006 vyšiel medziročný pokles 12 000 €. Mohla za to strata prvej michelinovskej hviezdičky.

 

Foto: Thornton´s

tophoreca michelin hviezdičky thornton

Bez hviezdičky, bez hostí: V roku 2016 Thornton zatvoril svoju reštauráciu Thornton´s. Stálo ho to 25 rokov a všetky ťažko vydreté hviezdičky. 

 

 

Príčin nie je veľa; buď sa za tým skrýva nesprávna kvalita prísad, prípravy, podania, konzistencie, alebo môže byť problém v pomere ceny voči jedlu. To sú hlavné kritériá michelinovských inšpektorov. Thornton sa však nevzdal a naďalej zostal verný svojej profesii. Ale jedno z kritérií mu zostalo osudovým aj naďalej. Keď sa už zdalo, že je všetko na najlepšej ceste k náprave, prišiel rok 2015 a on stratil aj druhú hviezdičku. Tú poslednú. O rok neskôr, po dvadsiatich rokoch, Kevin Thornton zatvoril svoju reštauráciu. 

 

Titulné foto: Flaveur