17. 07. 2016

16. júla 2016 sa na Devíne konal prvý ročník akcie pod názvom Ríbezľový Devín. Bratislavská mestská časť Devín vždy skrývala v sebe potenciál na kreatívne podujatia najrôznejších druhov, ktorý však nikdy nebol naplno využitý. Bratislavský okrášľovací spolok by to chcel zmeniť a z tohto ríbezľového podujatia vytvoriť tradíciu. Bohatý program tejto akcie prilákal dostatok návštevníkov aj napriek neprajnému počasiu. 

 

Za podujatím Ríbezľový Devín stojí Bratislavský okrášľovací spolok, ktorý by chcel v modernom poňatí nadviazať na odkaz pôvodného okrášľovacieho spolku, ktorý pôsobil v hlavnom meste už v roku 1868. V rámci rozvoja Bratislavy a jej kultúry sa toto združenie rozhodlo propagovať ríbezle a vytvoriť prvým ročníkom Ríbezľového Devína nový zvyk. Podujatie si taktiež kládlo za dôraz podčiarknuť dlhodobú tradíciu výroby ríbezľového vína v mestskej časti Devín. 

 

ribezlovy devin ribezle ovocie

 

Podujatie Ríbezľový Devín sa konalo od 10:00 do 22:00 pod známym hradom Devín. Hlavnou atrakciou samozrejme bolo samotné ovocie - ríbezle, ktoré sa predávali aj samostatne a napríklad aj s cukrom. Medzi ďalšie ríbezlové variácie prístupné pre návštevníkov patrili džemy, sirupy, bublaniny a iné koláče, zmrzlina alebo dreň. Samozrejmosťou bolo ríbezľové víno a aj ríbezľový burčiak. Sprievodný program tejto akcie bol vskutku bohatý a rôznorodý, mohli ste tu nájsť všetko od rozhovorov a súťaží, cez exhibíciu velocipédistov až po hudobné vystúpenia viacerých žánrov. 

 

ribezlovy devin velo orbis stanok facebook

 

Napriek tomu, že skoro celú sobotu pršalo, sa Ríbezľový Devín stretol s úspechom. Aj keď pôvodne bolo ohlasované, že sa podujatie v prípade nepriaznivého počasia uskutoční v devínskom kultúrnom dome, nakoniec organizátori nepovažovali dážď za príliš rušivý. Ríbezľový Devín sa tým pádom konal na pôvodne ohlasovanom mieste, na parkovisku pod hradom Devín. 

 

Text: Dávid Juck

Foto: Bratislavský okrášľovací spolok, Pixabay.org, Velo Orbis Majerov & Syn