Tento rok bude oslava Silvestra a nastávajúceho Nového roku v mnohom iná oproti všetkým predchádzajúcim. Možno sa vám bude cnieť za zábavami a oslavami konca roku v podnikoch, reštauráciách či na námestiach našich miest.

 

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 3 uvod velka

 

Zostaňme ale v kruhu najbližších, rozlúčme sa s týmto zvláštnym rokom a oslávme príchod roku nového, ktorý bude, dúfajme lepší. Urobte si oslavu vo svojich domácnostiach a nezabudnite na vlastnoručne pripravené pochúťky. Zopár tipov vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Jednohubky

Majú tradíciu, sú praktické a navyše veľmi chutné. Kedysi sme si jednohubky pripravovali z bieleho pečiva, s maslom, šunkou, salámou a kúskom syra so zeleninou. Dnes už sme si obľúbili aj iné, často krát zdravšie variácie.

Pečivo je základ, ale nahradiť ho môžete celozrnným pečivom, kváskovým chlebom nakrájaným na kocky alebo cereálnymi chlebíkmi a keksíkmi. Kombinovať pečivo alebo cereálie je vhodné s rôznymi druhmi doma pripravených nátierok. Urobte si tie, ktoré máte osvedčené a nesklamú, ale neobávajte sa skúsiť aj zopár nových, napríklad avokádovú, cícerovú, z mixovanej zeleniny, z rôznych druhov syra či z mletého hovädzieho mäsa.

 

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 2

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 1

 

Jednohubky sa dajú pripraviť aj bez pečiva. Obľúbené sú kombinácie hrozno - syr - šunka, mozarella - bazalka - cherry paradajka alebo oliva - prosciuto - slaninka. Kombinácie voľte podľa svojej intuície i momentálnych chuťových preferencií. Podľa počtu ľudí variujte jednotlivé druhy a tipy jednohubiek, čim viac druhov pripravíte, tým lepší výber pre vás i vašich hostí.

 

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 4

 

Lístkové cesto na rôzne spôsoby

Pečené slané pochúťky z lístkové cesta sú obľúbené v mnohých domácnostiach. Ich výhodou je, že sa pripravia rýchlo a sú chutné teplé i studené. Záviny, slimáčiky, špirály alebo trojuholníčky s rôznymi chuťovými variáciami sú ideálnym podkladom pod víno či šampanské. Tradičnými náplňami sú šunka, slaný syr, kuracie mäso, ale aj vajíčka, huby či zemiaky. Semiačka, oriešky a bylinky, ktorými pripravené cesto posypete urobia túto pochúťku dokonalou.

 

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 4

 

Zelenina a ovocie napichnuté na špízoch

Ak ste sa rozhodli tento rok ugrilovať si kuriatko alebo lososa, môžete si k mäsu pripraviť zdravú prílohu vo forme zeleninových a ovocných špízov. Rôzne druhy zeleniny nakrájané na kúsky, jemne okorenené a s kvapkou olivového oleja sú zdravou a chutnou alternatívou klasickej ryže či zemiakov. Ovocné špízy ocenia deti i milovníci zdravých dezertov. Použite hrozno, melón, jahody, pomaranče a banány, ale aj jablká či hrušky a ovocie môžete posypať škoricou i strúhanou alebo tekutou čokoládou.

 

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 5

 

Pochúťky z kysnutého cesta

Malé pizze alebo slané koláčiky z kysnutého cesta sú na prípravu o niečo náročnejšie, ale pokiaľ je pečenie vaším hobby, pusťte sa do toho. Alternatívy koláčikov pre vegetariánov i milovníkov mäsa sa dajú ľahko nakombinovať podľa priania hostí. Na párty sú vhodné aj čisté slané tyčinky z pizza cesta, ku ktorým podávame rôzne druhy dipov.

 

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 6

silvester novy rok jednohubky kanapky pochutky gastro 0

 

K dobrému jedlu patrí aj pohár dobrého vína, na Silvestra je to zväčša sekt, prosecco, frizante alebo vzácne šampanské. Pripime si teda na zdravie a na Nový rok 2021, ktorý dúfajme bude lepší ako ten odchádzajúci.

Pripravila: Petra Adamcová