Pre letnú sezónu sú posedenia na terasách čímsi, na čo nedá dopustiť žiadny podnik. Túto sezónu sme pri príležitosti Gastro & Gril Party zahájili spolu s elitou slovenskej gastronómie. Lenže hviezdami večera boli špičkové grily španielskej značky Mibrasa.

 

Robí zázraky. Je jedno, aké máte mäso, nie je to len o surovinách, je to o tom, čo z neho dokážete získať,“ zaznievalo od začiatku nášho stretnutia s Róbertom Pfitznerom, zakladateľom spoločnosti GastroCorp.  Do jedného zo žilinských bistier zavítal spolu so šéfkuchármi Gabrielom Kocákom a Ladislavom Belákom, aby pre záujemcov a milovníkov kvalitnej gastronómie pripravili zážitkové degustačné menu.

 

gastrocorp chladene prosecco magazin tophotelierstvo tophoreca

 

Keď sa nás spýtal, či sme pripravení na to, že ďalšie tri hodiny strávime ochutnávaním vyberaných špecialít, s nadšením sme súhlasili. Prečo nám kladie takúto otázku, sme však pochopili o niečo neskôr. „Viete, na predaj prvého grilu som mal v skutočnosti len 15 minút. Pripravil som na ňom jedno celé kurča. Klient bol nervózny a nechcel viac čakať. Po tom, čo ochutnal kuracie mäso pripravené na našom grile, zázračne so mnou a mojimi spoločníkmi zostal ešte ďalšie štyri hodiny. Vybavili sa mu totiž spomienky na detstvo a rodinnú kuchyňu,“ hovorí a prikyvujúc hlavou na znak presvedčenia pokračuje, „áno, aj takéto silné emócie dokáže vyvolávať jedlo. Len musíte vedieť, čo si vyžaduje.“

 

 

gastrocorp grily mibrasa ladislav belak gabo kocak magazin tophotelierstvo tophoreca

 

 

Jeho pohľad neustále smeruje k pultu s kuchármi, ktorí neustále obiehajú okolo outdoorovej úpravy kuchyne. Ich ruky a nohy sú v konštantnom pohybe. Všetko vzniká rýchlo a pritom precízne. Tu a tam stúpa nervozita, tu a tam zaznie spadnutie lyžice. No nikto z nich nezastavuje až do polnoci. Až vtedy sa definitívne odoberá posledný plátok hovädzieho steaku, highlightu celého degustačné menu. Dožaduje sa ho každý zákazník. My si však vychutnávame absolútne každý chod. Začínajúc chobotnicou a končiac dezertom.

 

 

gastrocorp mibrasa grily steak trezor zilina tophoreca

 

 

Tri hodiny sú za nami. Kuchári si vydychujú a my zostávame sedieť s Róbertom Pfizerom za jedným stolom. Je spokojný. Teší ho kvalita jedla, excelentné výkony kuchárskeho tímu. „Niektorí z nich sa dnes vidia a pracujú spolu po prvýkrát v živote. Na kvalite jedla sa to však nijako neodrazilo.“ A skutočne - jedlo je pripravené na jednotku. Jediná vec, ktorá zostáva rezonovať v človeku po celom večeri je ten pocit, že posledných niekoľko hodín bolo výnimočných. „Ak by som tejto akcii neveril, nebol by som do nej išiel. Musím vedieť, že to, čo robím, má naozaj zmysel a dokáže mi to niečo dať. Myslím tým niečo, čo má pre mňa dlhodobú hodnotu,“ vysvetľuje po odchode posledných zákazníkov šéfkuchár Ladislav Belák.

 

 

gastrocorp mibrasa grily prepelica na smrekovom dreve tophotelierstvo tophoreca

 

A keď sa unavený usádza na stoličku, začne sa v ňom prebúdzať hlad. Sú dve hodiny po polnoci. Okolo stola sedíme už len niekoľkí. Hudba na terase utíchla. Aj dym vystupujúci z grilu je dávno preč. Keď však Ladislav Belák vstane, aby si ugriloval ešte niekoľko bavorských párkov, teplota v grile dosahuje ešte stále takmer 200°C. Párky sú pripravené v priebehu 5 minút. „Vidíte, to je to čaro Mibrasy,“ spokojne sa usmieva Róbert Pfitzner, rekapitulujúc priebeh večera. Na čom sa zhodne spolu so šéfkuchármi je prísľub ďalších podobných akcií. „Ak bude príležitosť, priestor a chuť, som ochotný to zopakovať. Určite by som niečo zmenil, no princíp zachovám. Nič totiž nenahradí tie chvíle pri jedle, kedy sa môžete s druhými podeliť o jedlo a rozprávať o tom, aké je úžasné.“ A my tento názor s presvedčením zdieľame.