Kvetinové parky, lúky, stromové aleje a tropické jaskynné zákutia s vodopádmi. Aj tak môžu vyzerať umelo vytvorené záhrady v rušných a veľkých mestách. Jednou z takých je aj singapurská záhrada Gardens by the Bay na nábreží Marina Bay, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších záhrad sveta.

 

singapore garden 0

 

Gardens by the Bay, teda Záhrady pri zálive pozostávajú z troch odlišných priestorov (centrálneho, východného a južného) s rozlohou viac ako 101 hektárov. Od svojho vzniku v roku 2012 získali niekoľko významných ocenení. Patrí medzi ne "Landscape Award" od World Architecture News v roku 2013, "Najlepšia atrakcia v Ázii a Tichomorí" od Travel Weekly v roku 2015 a "Najlepší zážitok z atrakcie" z roku 2019 na Singapore Tourism Awards.

 

singapore garden 1

 

Kvetinová kupola

Ústredným priestorom záhrady je tzv. Kvetinový dóm. Tento zelený priestor s rozlohou 1,28 hektára je najväčší z troch zimných záhrad a v roku 2015 sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší sklenený skleník na svete. Je domovom rastlín a kvetov z piatich kontinentov, od tisícročných olivovníkov až po magnólie a orchidey.

 

 

singapore garden 2 singapore garden 3

 

Kvetinová fantázia

Druhou z troch krytých zimných záhrad je Kvetinová fantázia. Miesi sa v nej história a fantázia v nadväznosti na pompéznosť a estetickosť. Každá z jej štyroch odlišných zón sa inšpiruje rozprávkami a legendárnymi visutými záhradami Babylonu s kavernóznymi priestormi, dramatickými sochami z naplaveného dreva a dielami kvetinového umenia.

 

singapore garden 4

 

Oblačný les

Tajomnou a dramatickou časťou záhrady je Oblačný les, kde sa prezentujú mnohé vzácne rastliny a dreviny v hmlovitom a vlhkom prostredí v protiklade s dychberúcimi výhľadmi. Nad premyslene vysadenou a pestovanou zeleňou sa týči Cloud Mountain, 35 metrov vysoká stavba zahalená hmlou a pokrytá bujnou vegetáciou. Na vrch sa dá vyjsť a objavovať tropický rastlinný svet z inej dimenzie.

 

singapore garden 5

 

Superstromový háj

Všetky doteraz spomínané lokality boli súčasťou zimných záhrad. Za nimi sa nachádza veľkolepý exteriérový priestor lemovaný na prvý pohľad surrealistickými štruktúrami stromov, známych ako Supertrees. Tieto vertikálne záhrady sa rozprestierajú na výške 25 až 50 metrov, pričom dve z týčiacich sa štruktúr sú spojené dramatickým oblúkom Supertree.

 

singapore garden 6

 

Na ňom sa vo výške 50 metrov nachádza vysoká vyhliadková plošina, odkiaľ je krásny výhľad na celú záhradu i záliv Marina Bay. Keď padne súmrak, v stromovom parku začína pravidelné hudobno - svetelné predstavenie.

Pripravila: Petra Adamcová