Horúce letné dni, svieži morský vánok, prechádzky kamennými uličkami a zavŕšenie výletu posedením v reštaurácii s dobrým jedlom. V takýchto chvíľach si naše chuťové bunky žiadajú viac ako inokedy ľahko stráviteľný, zdravý, ale napriek tomu chutný šalát.

 

šaláty úvod

 

Ak aj nie ste na dovolenke, prinášame vám do vašich domovov inšpiráciu zo Stredomoria a verím, že po prečítaní zaujímavých informácii o troch obľúbených šalátoch z Francúzska, Talianska a Grécka neodoláte a ľahká večera alebo obed bude o chvíľu na vašom stole.

Šalát Nicoise

Šalát Niçoise pochádza z francúzskeho mesta Nice a od začiatku 20. storočia sa stal obľúbeným ľahkým pokrmom pre gurmánov na celom svete. Názov šalátu znamená v preklade obyvateľa mesta Nice a jeho druhým prívlastkom je „komposée“, čo znamená že nebýva tradične navzájom premiešaný, ale naopak rozložený na servírovacom tanieri, tak by boli viditeľné jeho jednotlivé ingrediencie.

Tak ako v prípade každého tradičného a národného jedla, existuje viac názorov na to, čo je pravým Nicoise šalátom. Niektorí francúzski puristi kladú dôraz pri jeho príprave len na použití surovej a tepelne neupravenej zeleniny, vynechávajú zemiaky, iní variujú jeho „rybiu“ súčasť a iní doň zemiaky nevaria ale opekajú. Základné ingrediencie sú však nasledovné a vy si do Nicoise pridajte alebo uberte to, čo vám vyhovuje.

 

šalát nicoise

 Foto: www.leitesculinaria.com

 

Šalát sa pripravuje z čerstvých cherry paradajok, ančovičiek, olív, tuniaka a vajec uvarených natvrdo. Do šalátu je možné pridať uvarené zemiaky a mladé jarné výhonky zelenej fazuľky v surovom stave alebo krátko ovarené zelené fazuľkové lusky. Tuniak sa v našich končinách používa konzervovaný, Francúzi si dávajú do Nicoise čerstvého ugrilovaného tuniaka alebo lososa. Zálievka sa pripravuje z dijonskej horčice, vínneho octu, olivového oleja a prelisovaného cesnaku. Potom už len pohrať sa s naservírovaním jednotlivých súčastí a popriať si dobrú chuť.

Grécky šalát

Neviem ako vy, ale ja pri vyslovení slova Grécko, vidím pred sebou krásne naaranžovaný grécky šalát s feta syrom a krúžkami cibule. Čerstvá zelenina a kvalitný olivový olej robia z tohto pôvodne jednoduchého a tradičného receptu doslova ikonickú pochúťku. Šalát, hoci sa zdá, že v gréckej kuchyni existuje odjakživa, existuje len niekoľko desaťročí. Hovorí sa, že tento šalát vymysleli v 60. rokoch 20. storočia v meste Plaka aténski reštaurátori, ako rýchlo pripravené jedlo z dostupných čerstvých surovín. Syr feta bol pridaný až po tom, ako sa začal šalát ponúkať turistom prichádzajúcim do Grécka.

 

šaláty grécky

 

Zloženie šalátu je veľmi jednoduché, dôraz sa kladie na čerstvosť a kvalitu surovín. Kombinácia paradajok, uhoriek, gréckeho syra feta, chrumkavej cibule a gréckych olív Kalamata je pokvapkaná extra panenským olivovým olejom a posypaný čerstvým oreganom. V mnohých regiónoch Grécka však šalát obsahuje ďalšie prísady podľa miestnych kulinárskych tradícií a chutí. Petržlenová vňať sa používa hlavne v severnom Grécku, kapary sa pridávajú na Kykladách. V Parose je súčasťou hlávkový šalát a čiernooká fazuľa. Na Naxose, cyklickom ostrove s dlhou tradíciou syrov, nahrádza feta ich miestny biely syr s názvom xynomyzithra. Na Mykonose, najmä v lete, sú paradajky nahradené vodným melónom. V gréckej kultúre je totiž vodný melón a syr obľúbenou kombináciou.

Caprese

Táto talianska pochúťka sa bije o miesto svojho narodenia. Privlastňujú si ju obyvatelia ostrova Capri, podľa ktorého šalát dostal svoje meno, ale aj obyvatelia Kampánie, pre ktorých kuchyňu sú charakteristické jeho základné surovinové zložky. Rovnako nejasné je to s „autorstvom“ šalátu, pripisuje povojnovému murárovi, ktorý si do sendviča pripravil bazalku, paradajky a mozzarellu a zároveň aj uspokojil svoje národné cítenie a uctil si národné farby talianskej vlajky, ale aj šéfkuchárovi hotela Quisisana, ktorý ho vytvoril v roku 1930 ako predjedlo k menu na tému futuristická večera.

 

šalát caprese

 

Nech už je pôvod tohto šalátu akýkoľvek, niet pochýb o tom, že Caprese je jedným z najobľúbenejších a medzinárodne uznávaných talianskych jedál. Pripravuje sa z paradajok nakrájaných na krúžky, scedenej byvolej mozzarely, ktorej nakrájané krúžky sa striedajú s plátkami paradajky. Dôležité je, aby tieto suroviny boli takmer zbavené tekutiny, prípadne sa paradajky po umytí odporúčajú vysušiť papierovou utierkou. Zelenina a syr sa dochutia čerstvou bazalkou, soľou, panenským olivovým olejom, balsamikom a niekto pridáva aj oregano, čierne korenie či pesto. Caprese sa podáva ako predjedlo, ale iným postačuje aj ako hlavné jedlo s plátkom bieleho opečeného pečivo a pohárom ľahkého bieleho vína. Tak ako, už máte svojho favorita na dnešnú večeru?

Pripravila: Petra Adamcová