Ste milovníci zimného obdobia, lyžovania a snowboardingu? Tak práve prichádza váš čas. Lyžiarske strediská na Slovensku vo vyšších polohách už začali so zasnežovaním a oficiálne otvorenie jednotlivých stredísk sa odhaduje na 4. decembra.

 

zima sporty bezky sanky sneznice tubing 5

 

Ak vás lyžovanie až tak neláka, nezúfajte a skúste to tento rok trochu inak. Užite si romantiku na horách a skúste aj zopár zimných športov, ktoré patrili k detstvu každého z nás, alebo športov, ktoré sú na našich svahoch relatívnymi novinkami.

Sánkovanie

Či už ste vyrastali na rovine, alebo pod horami, sánkovanie a bobovanie zažil každý z nás. V meste sme si dokázali v časoch, keď bolo snehu naozaj veľa s lopatkami a bobami nahrnúť na kopu takú vrstvu snehu, že aj sánkovanie z nej bol zážitok. A to nehovoriac o tom, keď sa z vyjazdeného kopca stala ľadová plocha. Samotné sánkovanie je adrenalínový zážitok a keď navyše vyjdete na kopec so sánkami niekoľko desiatok krát, tak aj slušný výdaj energie.

 

zima sporty bezky sanky sneznice tubing 3

 

Bežkovanie

Chôdza či beh na bežkách je relax aj pre nešportovcov. Odporúčaný je pre všetky vekové kategórie. Výhodou je, že môžete prispôsobiť rýchlosť jazdy svojej kondícii a absolútnym bonusom je bežkovanie na trasách, ktoré lemujú nádherné prírodné scenérie. Takmer každý lyžiarsky areál na Slovensku má aj upravené bežkárske trate, tak ak niekto z rodiny lyžuje a chcete stráviť deň či víkend spoločne, ide o ideálnu kombináciu. Večer už si len pri šálke teplého nápoje môžete navzájom porozprávať vzájomné zážitky.

 

zima sporty bezky sanky sneznice tubing 1

 

Korčuľovanie

Výpočet tradičných zimných športov nášho detstva by nebol kompletný bez korčuľovania. Stačí dobre premrznutá vodná plocha ale aj oficiálne klzisko, ktoré pripravujú pre milovníkov tohto športu každoročne stovky miest na celom Slovensku. Nestáli ste na korčuliach už roky? Vraj sa to nezabúda rovnako ako bicyklovanie. Pre istotu však dbajte na bezpečnosť a vybavte sa kvalitnou helmou a chráničmi.

Snežnice

Ak by sme načreli do histórie ešte hlbšie, tak chôdza na snežniciach bola pred 4 - 6 tisíc rokmi v zimnej prírode nevyhnutnosťou. Ľuďom pomáhala pri presunoch, práci i ostatných bežných zimných aktivitách. Dnes sa stáva čoraz populárnejšou športovou aktivitou a obľubu si získava u ľudí, ktorí majú radi chôdzu a turistiku. Snežnice sú vhodné pre akékoľvek zasnežené terény, aj mimo vychodenej cesty, uprostred panenskej prírody. A povedzme si na rovinu, práve chôdza v zasneženej krajine, kde pomedzi stromy presvitá slnko a počas hodín chôdze nestretnete okrem srniek nikoho iného, je tým najkrajším, čo okrem športu a pohybu môžeme v zimnej prírode zažiť.

 

zima sporty bezky sanky sneznice tubing 2

 

Snowtubing

Tento šport k nám prišiel zo severnej Ameriky, kde je veľmi obľúbeným. Avšak mnohí z nás jeho "alternatívu" určite skúšali už v detstve, keď sme sa spúšťali zo svahu na starých pneumatikách. A tá rýchlosť, ktorú sme dokázali nabrať, je z dnešného pohľadu až desivá. Snowtubingové dráhy vo väčšine slovenských lyžiarskych stredísk samozrejme dbajú predovšetkým na bezpečnosť. Na nafukovacej duši sa spustíte svahom, ktorý ma široké vyústenie do proti svahu tak, aby sa minimalizovala možnosť zranenia a úrazov. A je to naozaj adrenalín, pretože duša nemá brzdy a vy proste fičíte...

 

zima sporty bezky sanky sneznice tubing 4

 

Na záver trochu serióznejšej motivácie. Pohyb na čerstvom chladnom vzduchu je pre naše zdravie veľmi prospešný. Budujeme si imunitu, zlepšujeme fyzickú kondíciu a tiež prospievame našej psychike. Už len po jednom dni v prírode, kde ste hodinu strávili sánkovaním alebo jazde na bežkách sa vám bude určite spať tak dobre, ako už dávno nie. Samozrejme, všetko treba robiť s mierou a zdravým rozumom a najmä s radosťou.

Pripravila: Petra Adamcová