História vianočných trhov siaha až do obdobia stredoveku, a ako prvé ich začali usporadúvať nemecky hovoriace krajiny. Prvotná podoba trhov spočívala v predaji sakrálnych a posvätných suvenírov pred kostolmi.

 

vianočné trhy uvod

 

Darčeky ako také ešte neboli symbolom ani základom vianočných sviatkov. Oslavoval sa kresťanský význam Vianoc a oslava narodenia Ježiša Krista. Obdarovávanie bolo spojené predovšetkým so Sviatkom sv. Mikuláša. V období reformácie, počas 16. - 17. storočia sa vzájomné obdarovávanie začalo viac spájať s dňom Vianoc. 

 

vianočné trhy kostol

 

Vianočné trhy, ktoré sa pravidelne pri tejto príležitosti organizovali boli dvojdňové a začínali deň pred štedrým večerom. Hlavnými predajnými suvenírmi boli sladkosti, medovníky, sušené ovocie a postupne pribúdali iné remeselnícke výrobky a hračky pre deti.

 

vianočné trhy tovar 2

 

Dnešná podoba trhov trvajúcich od začiatku adventu až do Vianoc so širšou ponukou sortimentu siaha do 19. storočia. Trhy sa stávali aj miestom stretnutí, kultúrnym a spoločenským priestorom. Konali sa tu predstavenia pre deti, divadlá i vystúpenia pouličných umelcov.

 

vianočné trhy stánok

 

Dnes už Vianočné trhy navštevujeme kvôli neopakovateľnej atmosfére, krásne vyzdobeným námestiam a tiež vďaka arómam linúcich sa z drevených stánkov. Neodmysliteľnou súčasťou ponúkaných gastro špecialít sú u nás plnené lokše, pečené mäská, medovníky a horúce nápoje ako punč, hriatô, medovina či varené víno.

 

vianočné trhy tovar

 

Samotné nákupy už nie sú hlavným motívom návštevy trhov, avšak nájdete tu unikátne remeselnícke výrobky, ručne vyrábané ozdoby, vianočné dekorácie a všetko súvisiace so zimou a prichádzajúcimi Vianocami.

 

vianočné trhy vieden n

 

Vianočné trhy vo väčšine miest na Slovensku začínajú už 23. alebo 30. novembra 2019. Ak máte chuť aj na návštevu okolitých krajín, tak odporúčame čarovné vianočné trhy na pražskom Staromestskom námestí, tradičné viedenské trhy alebo trhy na budapeštianskom Vörösmarty námestí.

Text: Petra Adamcová
Foto: Unsplash