macao tophoreca

Macao bol prvou aj poslednou európskou kolóniou. 500 rokov patril Portugalcom.

Teraz má v rámci Číny osobitné administratívne postavenie (nie je tu napríklad starosta, ale najvyššia funkcia v meste sa dá preložiť skôr ako “výkonný riaditeľ”). Od Britmi vlastneného Hong Kongu ho delí len 60 kilometrov mora. Má desaťkrát menej obyvateľov ako jeho náprotivok v zálive, ale takmer tak isto slávne meno. Ešte pred 150 rokmi boli obe mestá na tom podobne, ale potom sa obchodníci začali presúvať do priemyselnejšieho a lepšie spravovaného Hong Kongu.

Než sa z mesta na polostrove stala obchodná stanica, chodili sem hlavne mnísi. Dnes sa ekonomika mesta točí okolo cestovného ruchu a dokonca hazardu. Macao sa niekedy nazýva čínske Las Vegas. V roku 2002 skončil monopol hongkongského magnáta Stanleyho Ho a na trh vyrazili ďalšie spoločnosti s veľkými investíciami a ešte väčšími plánmi. V obrovskej Číne hazard nie je legálny. Macao je jediné miesto, kde môžu existovať kasína. Niet divu, že ho zaplavujú hráči z pevniny. Už v roku 2008 Macao predbehlo v príjmoch z hazardu Las Vegas a stále rastie – až to domácich obyvateľov straší.

Ak sa sem rozhodnete niekedy vydať, vedzte, že ide o zdravé miesto pre život. Ženy sa tu v priemere dožívajú 88 rokov. Čo sa tu dá vidieť? Tu je päť základných tipov:

1. Macau Tower. Televízna veža je vysoká 338 metrov (ak rátame aj 90-metrovú anténu). Je tu reštaurácia, ktorá sa dokáže otočiť o 360 stupňov a priaznivci lezenia si tu môžu skúsiť svoju obratnosť.

2. Historické centrum. Krásne koloniálne budovy okorenené o ázijské prvky nenechajú chladnými žiadneho milovníka architektúry. Čerešničkou je Kostol sv. Pavla, vlastne len jeho priečelie, lebo zvyšok neexistuje. Tak detailnú sochársku prácu neuvidíte takmer nikde na svete – postarali sa o to japonskí kresťania vyhnaní zo svojej vlasti. Nuž a šlo o prvú západnú školu v juhovýchodnej Ázii vôbec.

3. Benátske Macao. Superluxusný 5-hviezdičkový obrovský hotel vás láka na to, že má kanál a vlastne všetko vybavenie pripomínajúce originálne Benátky. A ako inak, aj veľmi rozsiahle kasíno.

4. Coloane. Kedysi samostatný ostrov, dnes prepojený s ostrovom Taipa (takže ostrov niekedy volajú Cotai). Mix chrámov, historickej dediny, starého soľného prístavu. Krásny zážitok. V 20. storočí tu dokonca ešte sídlili piráti.

5. Largo de Senado. Námestie Senado nie je veľmi veľké, ale je tu kus histórie – tu sa prvýkrát stretli Číňania a Portugalci. Dnes sú reštiky a kaviarničky, bývajú tu festivaly, blšáky, divadlá.

rezort tophoreca

Zdá sa vám, že by sme Macao mali volať tak ako zvyšok sveta Macau? Slovenský preklad nie je zlý – len je starší. Macao bol totiž pôvodný názov aj v Portugalčine. Pod britským vplyvom sa to časom začalo písať Macau. A úradníci pred piatimi rokmi zmenili orignálny názov späť na Macao. Akurát Angličania si ponechali označenie Macau.

Tak či tak, je tu veľa zázrakov na videnie. Voľne tvarovaný mrakodrap Morpheus. Alebo vodné divadlo, ktoré má väčšiu plochu ako päť olympijských bazénov. Najvyšší bungee-jumping na svete, najdlhší most na pevninu na svete, najväčšie kasíno na svete… Nájdete tu obrovské kópie Eiffelovky či prvé ruské koleso, ktoré sa točí v tvare číslice 8.