Rozprávku o medovníkovom domčeku pozná asi každé dieťa. Domček, zo steny ktorého si môžeme pochutnať na sladkých medovníčkoch sa stal realitou v druhom najväčšom nórskom meste Bergen. Nejde síce o jeden domček v životnej veľkosti, ale o stovky domčekov, ktoré vytvárajú celé medovníkové mestečko.

 

medovnikove mesto bergen norsko pernicky 2tisic naj 3

 

Tradícia tejto atrakcie siaha až do roku 1991, kedy bola malou lokálnou výstavkou ako súčasť nákupného centra. Súčasťou medovníkových exponátov boli vtedy aj živé zvieratá, aktivity pre deti a stánok s rozprávkovými bytosťami. Každým rokom sa medovníkové mestečko zväčšovalo, až do súčasnej podoby. Výstava poníma tento rok viac ako dve tisíc perníkových výtvorov. Ide o reálne domy, pamiatky a stavby mesta Bergen, dopravné prostriedky, kolotoče i iné každodenné scény z bežného života v tomto nórskom meste.

 

medovnikove mesto bergen norsko pernicky 2tisic naj 1

medovnikove mesto bergen norsko pernicky 2tisic naj 2

Okrem dobrovoľníkov z radov pekárov, cukrárov, architektov i nevyhnutných technických pracovníkov, akými sú elektrikári a mechanici, sa na stavbe medovníkového mestečka podieľajú dokonca škôlkari, školáci, zamestnanci miestnych firiem a podnikov i domácnosti.

Medovníkové mestečko sa volá Pepperkakebyen, čo je z názvu tradičných nórskych perníkov pepperkaker. Ide o tenké a chrumkavé perníčky, ktoré sa vyrábajú v každej nórskej domácnosti, podobne ako u nás medovníčky, ale dajú sa kúpiť aj v obchodnej sieti ako cesto alebo hotové upečené koláčiky.

 

medovnikove mesto bergen norsko pernicky 2tisic naj 4  medovnikove mesto bergen norsko pernicky 2tisic naj 5 

Bergen a jeho mestečko inšpirovalo mnoho ďalších miest v Nórsku, kde pravidelne organizujú pred Vianocami podobné podujatia. Niektoré menšie, drobné, ale mnohé z nich sa snažia konkurovať svojou veľkosťou a rozsahom či jedinečnosťou slávnemu bergenskému Pepperkakebyen.

Ďalším rozmerom tejto aktivity je dobročinnosť. Vstupné, ktoré sa za prehliadku mestečka vyberie putuje na humanitárne účely trom rodinám s deťmi v núdzi, ktoré potrebujú finančnú pomoc.

 

medovnikove mesto bergen norsko pernicky 2tisic naj 6

 

V minulom roku bola hneď v prvý deň výstavy jej veľká časť zničená krátko po jej otvorení. Dvadsaťročný muž, ktorý zdemoloval jednotlivé modely bol však rýchlo zatknutý políciou. Pozoruhodné bolo, že už po týždni upiekli domáci obyvatelia nové medovníkové objekty a výstava si vďaka smutnému incidentu získala následnou medializáciou zo strany BBC a CNN ešte väčšiu popularitu nielen v rámci Nórska, ale aj celého sveta.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: VisitBergen, VisitNorway