Hoci je centrum Salzburgu pomerne kompaktné, návšteva jednotlivých pamiatok, spojená s posedením v tradičných reštauráciách či kaviarničkách, návštevou miestnych trhov, či s nákupom tunajších špecialít, vám zaberie pomerne dosť času. Tak to bolo aj v mojom prípade. Ani som sa nenazdala a prvý deň mojej návštevy Salzburgu sa chýlil ku koncu. Po celom dni „na nohách“ som bola príjemne unavená, ale zároveň plná očakávaní, čo mi prinesie ďalší deň v meste, ktoré cestovateľský magazín Lonely Planet vyhlásil za „Mesto roka 2020“.

 

salzburg salzach

 

ZÁMOK LÁSKY

Na druhý deň som si naplánovala „prieskum“ pravého brehu rieky Salzach. Prvé kroky ma viedli do zámku Mirabell, ktorého súčasťou sú nádherné záhrady. Prepychový zámok dal v roku 1606 postaviť pre svoju lásku Salome Alt, dcéru židovského kupca, arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau. Jeho názov je odvodený od talianskeho ženského mena Mirabell, pozostávajúceho z dvoch slov – mirabile (obdivuhodný, úžasný) a bella (kráska).

 

Springbrunnen im Mirabellgarten mit Blick auf das Schloss Mirabell

 

Krása objektu a záhrad je ťažké opísať, treba ju zažiť. Niet divu, že sem každodenne prúdia tisícky návštevníkov. Svadobné páry si ju často volia ako miesto pre svoj najkrajší deň. V Mramorovej sále zámku, ku ktorej vedú Anjelské schody zdobené plastikami a soškami anjelikov, si hovoria svoje áno. Záhrada im zasa slúži ako kulisa na romantické fotenie.

Záhradu, ktorá je barokovým klenotom, dal okolo roka 1690 nanovo vybudovať kniežací arcibiskup Johann Ernst von Thun. Pestrofarebné záhony kvetov, fontány (napríklad Pegasova), sochy, lavičky, oranžéria, rozárium, trpaslíci z mramoru... to všetko na vás zapôsobí ako balzam.

 

salzburg mirabel garten

 

Po návšteve zámku a záhrad bol mojím ďalším cieľom zámok Hellbrunn. Nechcelo sa mi však ešte opustiť centrum mesta, preto som sa z jednej z uličiek v blízkosti pravého brehu rieky Salzach, miernym stúpaním vybrala na jeden zo salzburgských vrchov – Kapuzinerberg. Výstup naň rozhodne odporúčam. Je z neho jedinečný pohľad na Staré mesto, ktoré na vás bude pôsobiť ako stavebnica, zložená z dielov rôznych farieb a tvarov. Zároveň práve tam môžete získať tie najlepšie fotografie Salzburgu.

KNIEŽACIE RADOVÁNKY

Po absolvovaní neskoršieho check-inu v hoteli som o približne desať minút zaparkovala pred zámkom Hellbrunn. Ak ste si doteraz mysleli, že šľachtici boli suchopárne osoby bez zmyslu pre humor, Markus Sittikus vás vyvedie z tohto omylu. Tento salzburgský kniežací arcibiskup bol vizionárom, estétom, zabávačom a pôžitkárom. Jeho dvorný architekt Santino Solari mu v rekordne krátkom čase (1612 – 1615) dal postaviť dovtedy nevídaný renesančný zámok s veľkolepými záhradami, jaskyňami a vodnými hrami, ktoré poskytujú unikátne divadlo s vodou v hlavnej úlohe. Môžete sa tešiť na zrazu oživené figúrky či žartovné fontány, ktoré vás prekvapia vtedy, keď to vôbec nečakáte... Pri zámku sa nachádza rozľahlý park s lavičkami, detskými preliezačkami a ďalšími atrakciami. Pozornosť v ňom púta najmä jednorožec v životnej veľkosti. Ako som sa dozvedela, v predvianočnom období sa pozdĺž príjazdovej cesty k zámku a v hospodárskej budove konajú romantické vianočné trhy.

 

Die Wasserspiele bei Schloss Hellbrunn. Blick auf den Fürstentisch.Hellbrunn palace with its trick fountains.

 

Náš tip

  • Salzburg majú vo veľkej obľube milovníci zlatistého moku. V polovici 19. storočia tu bolo údajne až 75 pivovarov, dnes je ich v okolí mesta zhruba jedenásť. Odporúčam návštevu pivovaru v kláštornom Augustiner Bräu.
  • Salzburg je i javiskom kultúrnych podujatí, zvlášť obľúbené sú Salzburgské hudobné slávnosti (Salzburger Festspiele). Hoci ceny lístkov na jednotlivé podujatia dosahujú stovky eur, veľmi rýchlo sa vypredajú.

Text: Alena Reháková

 

Prečítajte si tiež: Morava, kraj dobrého vína, ale aj miesto zaujímavých pamiatok a výletných cieľov

 

morava vylety tipy rodina 2