Vedeli ste, že slovo karneval má pôvod v talianskom slove "carne levare" a znamená rozlúčenie sa s mäsom? Práve v období začínajúceho sa pôstu pred Veľkou nocou sa konajú aj dva najznámejšie karnevaly sveta, v Benátkach a Brazílii.

 

karneval benatky 3 fasiangy tradicie post trendy jar

 

Benátsky karneval

História benátskeho karnevalu siaha až do obdobia 11. storočia. S rôznymi obmenami a prerušeniami z politických dôvodov karneval vo svojej pompéznej podobe pretrval až do dnes a je jedným z najvyhľadávanejších turistických spoločenských a kultúrnych atrakcií.

Jedinečná atmosféra mesta na vode je počas karnevalu podčiarknutá akoby návratom do histórie. Domáci obyvatelia sa vznešene prechádzajú v kostýmoch a maskách ulicami mesta, sedia v kaviarňach, pri pohári dobrého vína. Kostýmy, ktoré majú domáci obyvatelia oblečené, sú dokonalými replikami historických odevov z minulosti, prezentujú sa tu predstavitelia rôznych cechov, stavov, remesiel, vojaci i kráľovské rody.

 

karneval benatky 1 fasiangy tradicie post trendy jar

 

Centrom celého slávnostného diania v Benátkach je Námestie sv. Marka, ktoré počas karnevalu denne ožíva hudobnými vystúpeniami a koncertami, vo večerných hodinách pôsobivými divadelnými predstaveniam. Známe paláce a sály, ktoré dotvárajú lesk a noblesu Benátok sú miestom konania plesov a tanečných večerov. Na každom kroku je cítiť, že dva týždne karnevalu si tu domáci užívajú s úctou a pýchou ku svojim tradíciám.

 

karneval benatky 2 fasiangy tradicie post trendy jar

 

Špecialitou karnevalu v Benátkach je, že sa do jeho atmosféry a diania môže zapojiť každý jeden turista. Karneval je voľnou zábavou, bez organizovania alegorických vozov a sprievodov. Súčasťou karnevalu sa stávate už len vystúpením z lode na nábreží mesta. Stánky s maskami a kostýmami sa nachádzajú na každom kroku. Tak ak máte chuť, zahaľte sa na pár hodín do kostýmu a masky niektorej z postáv talianskych dejín a vychutnajte si karneval v Benátkach so všetkým čo k nemu patrí.

Podľa najnovších správ, v nedeľu 23. 2. 2020 bol karneval a jeho ďalší program preventívne a predčasne ukončený z dôvodu obavy šírenia nového typu koronavírusu.

 

karneval benatky 4 fasiangy tradicie post trendy jar

 

Brazílsky karneval

Brazílsky karneval je oproti benátskemu o niekoľko storočí mladší. Jeho história sa začala písať v roku 1723. Oficiálne začína karneval 40 dní pred Veľkou nocou a najväčšie oslavy sa konajú od soboty do utorka. Počas týchto dní sa ostatný život v meste akoby zastaví, zatvorené sú obchody, banky aj úradné inštitúcie. Všetci sa sústredia na Sambodrom, ulicu, ktorá je hlavným dejiskom slávnostného karnevalového sprievodu.

 

karneval rio 1 fasiangy tradicie post trendy jar

 

Ulica, na ktorej defilujú účastníci karnevalu, má 800 metrov a sledovať ho môže viac ako 90 tisíc divákov. Na čele sprievodu sú taneční profesionáli samby, ktorí uvádzajú celý sprievod. Za nimi sa predvádzajú desaťtisíce tanečníkov samby z tanečných škôl, každá skupina s dokonalými choreografiami, a prepracovanými trendovými a sporými kostýmami.

 

karneval rio 4 fasiangy tradicie post trendy jar

 

Celý sprievod dopĺňajú obrovské zdobené alegorické vozy a hlasná hudba, ktorá znie počas celých troch dní na všetkých miestach Rio de Janeiro. Z účastníkov sprievodu sú vyhodnotené najlepšie tanečné skupiny a choreografie, ktorých prehliadka je vyvrcholením celého karnevalového sprievodu.

 

karneval rio 2 fasiangy tradicie post trendy jar

 

Karneval v Riu je živelný, hlučný, farebný a masovo navštevovaný. Každoročne karneval v celej krajine navštívi približne 7 miliónov ľudí. Okrem Rio de Janeiro sa oslavy konajú aj v Salvadore, Reclife a ďalších menších i väčších mestách.

Text: Petra Adamcová

 

Prečítajte si tiež: Tulip Tower v Londýne? 

tulip tower