Vedeli ste, že slovo karneval má pôvod v talianskom slove "carne levare" a znamená rozlúčenie sa s mäsom? Práve v období začínajúceho sa pôstu pred Veľkou nocou sa konajú aj dva najznámejšie karnevaly sveta, v Benátkach a Brazílii.
Benátsky karneval
História benátskeho karnevalu siaha až do obdobia 11. storočia. S rôznymi obmenami a prerušeniami z politických dôvodov karneval vo svojej pompéznej podobe pretrval až do dnes a je jedným z najvyhľadávanejších turistických spoločenských a kultúrnych atrakcií.
Jedinečná atmosféra mesta na vode je počas karnevalu podčiarknutá akoby návratom do histórie. Domáci obyvatelia sa vznešene prechádzajú v kostýmoch a maskách ulicami mesta, sedia v kaviarňach, pri pohári dobrého vína. Kostýmy, ktoré majú domáci obyvatelia oblečené, sú dokonalými replikami historických odevov z minulosti, prezentujú sa tu predstavitelia rôznych cechov, stavov, remesiel, vojaci i kráľovské rody.
Centrom celého slávnostného diania v Benátkach je Námestie sv. Marka, ktoré počas karnevalu denne ožíva hudobnými vystúpeniami a koncertami, vo večerných hodinách pôsobivými divadelnými predstaveniam. Známe paláce a sály, ktoré dotvárajú lesk a noblesu Benátok sú miestom konania plesov a tanečných večerov. Na každom kroku je cítiť, že dva týždne karnevalu si tu domáci užívajú s úctou a pýchou ku svojim tradíciám.
Špecialitou karnevalu v Benátkach je, že sa do jeho atmosféry a diania môže zapojiť každý jeden turista. Karneval je voľnou zábavou, bez organizovania alegorických vozov a sprievodov. Súčasťou karnevalu sa stávate už len vystúpením z lode na nábreží mesta. Stánky s maskami a kostýmami sa nachádzajú na každom kroku. Tak ak máte chuť, zahaľte sa na pár hodín do kostýmu a masky niektorej z postáv talianskych dejín a vychutnajte si karneval v Benátkach so všetkým čo k nemu patrí.
Podľa najnovších správ, v nedeľu 23. 2. 2020 bol karneval a jeho ďalší program preventívne a predčasne ukončený z dôvodu obavy šírenia nového typu koronavírusu.
Brazílsky karneval
Brazílsky karneval je oproti benátskemu o niekoľko storočí mladší. Jeho história sa začala písať v roku 1723. Oficiálne začína karneval 40 dní pred Veľkou nocou a najväčšie oslavy sa konajú od soboty do utorka. Počas týchto dní sa ostatný život v meste akoby zastaví, zatvorené sú obchody, banky aj úradné inštitúcie. Všetci sa sústredia na Sambodrom, ulicu, ktorá je hlavným dejiskom slávnostného karnevalového sprievodu.
Ulica, na ktorej defilujú účastníci karnevalu, má 800 metrov a sledovať ho môže viac ako 90 tisíc divákov. Na čele sprievodu sú taneční profesionáli samby, ktorí uvádzajú celý sprievod. Za nimi sa predvádzajú desaťtisíce tanečníkov samby z tanečných škôl, každá skupina s dokonalými choreografiami, a prepracovanými trendovými a sporými kostýmami.
Celý sprievod dopĺňajú obrovské zdobené alegorické vozy a hlasná hudba, ktorá znie počas celých troch dní na všetkých miestach Rio de Janeiro. Z účastníkov sprievodu sú vyhodnotené najlepšie tanečné skupiny a choreografie, ktorých prehliadka je vyvrcholením celého karnevalového sprievodu.
Karneval v Riu je živelný, hlučný, farebný a masovo navštevovaný. Každoročne karneval v celej krajine navštívi približne 7 miliónov ľudí. Okrem Rio de Janeiro sa oslavy konajú aj v Salvadore, Reclife a ďalších menších i väčších mestách.
Text: Petra Adamcová