Navštívime tri najznámejšie ostrovy Grécka, ktorými sú Lesbos, Chios a Ikariu. Najväčším ostrovom na severe Egejských ostrovoch je Lesbos.

 

chios 920137 340

 

Najkvalitnejší olivový olej je na Lesbose
Olivy sú symbolom hojnosti. Lesbos je známy svojou chutnou kuchyňou a špičkovým olivovým olejom. Je to tým, že všade naokolo sa rozprestierajú olivové háje. V dobe Osmanskej ríše sa Lesbosu hovorilo ,,záhrada Egejského mora“. Dodnes je Lesbos známy kvalitnými olivami, hlavne miestnou odrodou kolovi. Olivy sa tu pestujú od staroveku. Na ostrove je okolo desať miliónov olivovníkov . V súčasnej dobe sa pestovatelia olív snažia pestovať olivy, ako v minulosti. Tieto ekologické techniky zaručujú najvyššiu kvalitu bio oleja. Miesto chémie sa v olivových hájoch sadia divoké rastliny a bylinky, ktoré podporujú opelenie a chránia voči chorobám. Prvý lis oleja sa tradične jedáva s čerstvo upečeným chlebom. 

 

olive oil 1596639 340


Oranžové víno
Obyvatelia Lesbosu sú známi kvalitným a hojným stolovaním. Na stoloch miestnych obyvateľov nájdete vína vysokej kvality. Oranžové víno sa vyrába z miestnej odrody hrozna chidiriotiko. Hrozno sa nechá prekvasiť aj zo šupkami, aby vínu dodali jantárovú farbu a špecifickú chuť. Z celej Európy sa milovníci vína tešia na túto špecialitu a chodia do miest, kde sa vyrába, teda na Lesbos.  Tradície sú na ostrove veľmi dôležité. Je to vidieť vo všetkom, hlavne v jedle. Taniere sú plné dobrôt. Pochutnáte si na kozom syre, figách, vlašských a píniových orechoch, domácich rajčinách a šalátoch s prvotriednym olivovým olejom.

 

lesbos

 

Chioská masticha
Na južnom ostrove Chios nájdete jeden úžasný produkt. Ostrov je známy starou tradíciou výroby mastichy. Masticha sa vyrába zo stromu Pistacia lenticus. Stromy sú najproduktívnejšie vo veku 40-70 rokov. Pripisujú sa jej liečivé účinky hlavne na trávenie. Má antibakteriálne účinky. Ako sa získava táto liečivá pochutina? Pomocou žiletky sa robia zárezy do kôry stromu. Cieľom je strom prebudiť. Zárezy privedú miazgu na povrch, ktorá stečie a stvrdne do formy kryštálov. Masticha je veľmi cenná. Zberá sa od mája do októbra. Čistí sa ručne a predáva ďalej, kde sa z nej robia žuvačky, čokoláda, či iné dobroty. Cena býva približne 70 euro za kilo, ale v minulosti mala cenu zlata.

 

originalna chioska masticha krystaly surove


Krása západnej strany Chiosu
Úžasná krajina je pokrytá borovicovými stromami, citrusmi, divokými bylinkami, ako je rozmarín, či vres a tymián. Na jar je Chios pokrytý divokými orchideami, pričom na ostrove je ich okolo 92 druhov.

 

chios 666038 340


Kúpeľ v teplých prameňoch Ikarie
Kúpeľ v teplých prameňoch Ikarie lieči rôzne ochorenia už od staroveku. Veľa ľudí pripisuje svoju dlhovekosť teplým prameňom, ktoré sú bohaté na minerály. Dlhovekosť sa môže ale pripísať celkovému životnému štýlu obyvateľov. Pokojný život, zdravé potraviny, spolupatričnosť, pohyb a liečivé pramene dávajú miestnym obyvateľom dobré zdravie a dlhovekosť. Na ostrove si môžete pochutnať na pravom olivovom oleji a mede najvyššej kvality, pozorovať vtáky, či tráviť čas v čarovných lesoch. Tunajší med obsahuje veľa antioxidantov a má protizápalové účinky. Zásoby medu si tu kupujú turisti ako suveníry s pocitom Ikarskej dlhovekosti.

Prežite dovolenku na Egejských ostrovoch a určite neoľutujete!

 


Text: LD

Foto: pixabay