Po minuločnom zákaze kúpania sa vo fontánach a nočnom popíjaní alkoholu na verejnosti pristúpila mestská rada v Ríme k ďalším opatreniam. Vychádza tak v ústrety obyvateľom, ktorí už nemienia tolerovať turistov, ktorí sa nevedia vpratať do kože.

Ak sa turisti novým pravidlám odmietnu podriadiť, ich peňaženka bude ľahšia o stovky eur, v závažnejších prípadoch budú v meste nežiaduci. Takže, na čo si treba dávať pozor pri návšteve Ríma?

Predovšetkým v okolí Fontány di Trevi, ako aj iných známych pamiatok, je zakázané konzumovať jedlá, predovšetkým fast foody a mastné pokrmy. Z fontánok s pitnou vodou je zakázané piť tak, že si k nej priložíte ústa. Vodu si však môžete nabrať do fľaše. Po španielskych schodoch už nemôžete zísť s kufrom či kočíkom.

 

Tourism ilnur kalimullin 775635 unsplash
Po známych španielskych schodoch už nezídete s kufrom či kočíkom.

 

Ďalší verdikt súvisí s rozšírením trendu vešania zámkov na zábradlia mostov ako symbolu večnej lásky. Okrem toho, že týmto romantickým gestom sa opotrebúva povrchový náter, zvyšuje sa hmotnosť mostov a hrozí ich zrútenie.

 

jeon hyungman UQTCCNae7nM unsplash
V okolí Fontány di Trevi je zakázané konzumovať jedlo.

 

Radnica je však nemilosrdná aj k mnohým podnikavcom, často i spomedzi domáceho obyvateľstva. Za fotografovanie turistov si už nemôžu pýtať peniaze, rovnako nemôžu predávať lístky do vatikánskych múzeí či Kolosea, ktorými sa turisti môžu vyhnúť dlhému čakaniu.

Zahraničné veľvyslanstvá už obdržali informácie o nových reštrikciách, aby s nimi mohli oboznámiť svojich občanov.

 

 

Pripravila: Alena Reháková
Foto:  unsplash.com