vt ramikOd polovice januára 2015 si lyžiarsku fajnšmekri si môžu  užiť zjazd z najvyššie položenej čiernej zjazdovky vo výške 2 190 m n.m. v Lomnickom sedle. Najťažšia 1 240 m dlhá upravovaná zjazdovka vedie z Lomnického sedla na Skalnaté pleso.

07. 01. 2015

Od polovice januára 2015 si lyžiarsku fajnšmekri si môžu  užiť zjazd z najvyššie položenej čiernej zjazdovky vo výške 2 190 m n.m. v Lomnickom sedle. Najťažšia 1 240 m dlhá upravovaná zjazdovka vedie z Lomnického sedla na Skalnaté pleso.

  

Lyžiarska trať z Lomnického sedla na Skalnaté pleso a odtiaľ ďalej po červených zjazdovkách zo Skalnatého plesa až do Tatranskej Lomnice má 5,5 km a je najdlhšou tatranskou zjazdovkou s celkovým prevýšením 1 300 m. Priemerný sklon zjazdovky v Lomnickom sedle je 46,91 %, spustenie zjazdovky závisí od poveternostných podmienok, pretože je „odkázaná" výlučne na prírodný sneh. Pokiaľ sa podmienky v Lomnickom sedle výrazne nezmenia, pre lyžiarov bude spomínaná zjazdovka otvorená v sobotu 17. januára 2015. Prevýšenie čiernej zjazdovky v Lomnickom sedle je 439 metrov. Svah sa upravuje denne ratrakom a je sondovaný a monitorovaný Horskou záchrannou službou, ktorá určuje, či je možné v Lomnickom sedle lyžovať alebo je zjazdovka uzavretá pre zvýšené riziko pádu lavín. Skúsení lyžiari si užijú aj tzv. Francúzsku muldu, ktorá je jednou z variant ako zlyžovať Lomnické sedlo. Francúzska mulda je juhozápadnou časťou Lomnického sedla. Náročná trať freeridového typu má dĺžku 1 380 m a prevýšenie 408 m. Sprevádzkovaním Lomnického sedla sa sfinalizoval počet otvorených zjazdoviek v Tatranskej Lomnici, kde sa od soboty lyžuje na 12 km zjazdových tratí. Na zjazdovkách je v priemere od 60-80 cm snehu a podmienky na lyžovanie veľmi dobré. 

 

vt 1

 

zdroj: Vysoké Tatry