Asociácia Historické hotely Slovenska (HHS) už po niekoľkýkrát prezentovala svoju ponuku turistickej verejnosti, tour operátorom aj novinárskej obci. Po prezentáciách v Prahe, Viedni a Varšave zorganizovali hotelieri prezentáciu aj doma na Slovensku. 13. septembra 2017 sa všetky historické hotely združené v HHS spoločne prezentovali verejnosti v jednom z nich – v Castel Pension a Restaurant Mierovo, len 18 km od Bratislavy.

 

tapiséria

 

 

Cieľom prezentácie bolo ukázať Slovákom nielen zaujímavé možnosti ubytovania, ale aj zaujímavé turistické aktivity a oblasti na Slovensku, špecificky s ohľadom na prichádzajúcu jeseň a zimu. HHS v súčasnosti združuje 15 hotelov, ktoré sa spoločne prezentujú. „Vďaka spoločnému postupu vieme ako sieť ponúknuť zákazníkom viac možností, napríklad darčekové poukážky, ktoré môžu využiť v ktoromkoľvek z hotelov v rámci asociácie,“ prezrádza prezident Historických Hotelov Slovenska PhDr. Ján Svoboda, PhD. Darčekové poukážky majú podľa prezidenta asociácie veľkú obľubu hlavne počas blížiacich sa vianočných sviatkov. Skvelé jedlo, víno, historické slávnosti a zaujímavé kuriozity. Členské hotely HHS sa môžu pýšiť mnohými prvenstvami. Väčšina z nich sa pravidelne objavuje v rebríčkoch výborne hodnotených reštaurácií, napr. TOP TREND Reštaurácie. Jedným z lákadiel je teda vysoká gastronómia a umenie skvelých a skúsených šéfkuchárov. O spokojnosti zákazníkov zasa hovoria európske aj svetové ocenenia. Boutique Hotel Hviezdoslav, Hotel Elizabeth či Château Belá boli v minulosti výhercami prestížnych ocenení Historic Hotels of Europe či World Luxury Hotel Awards v kategóriách ako Najlepší mestský historický hotel v Európe či Najromantickejší hotel Európy. Výnimočným ocenením Fénix za Kultúrnu pamiatku roka 2015 sa môže pochváliť Château Gbeľany.

 

 

historicke hotely

 

 

Hotely a ich okolie na prezentácii ponúkli aj mnohé kuriozity. Patrili medzi ne napr. funkčná historická indoorová strelnica v podzemí či historická vínna pivnica (Kaštieľ Mojmírovce), súkromný strešný bar s výhľadom na Nízke Tatry (Hotel Galicia Nueva), posteľ, v ktorej spala Sofia Loren (Hotel Most Slávy) alebo romantická legenda o Omarovi a Fatime (Hotel Elizabeth). Milovníkov vianočných trhov a starých veteránov lákala asociácia do Piešťan. Práve tu sú len kúsok od jedného z historických hotelov krásne adventné trhy a hotel pravidelne usporadúva aj prehliadku veteránov (Zuckmann Villa). Pre hľadačov tajomstiev odznela na prezentácii upútavka na prehliadku žilinských podzemných chodieb za svetla sviečok (Villa Nečas). Účastníkov zaujímala aj Banská Bystrica, ktorá má svoju vlastnú šikmú vežu a kaviareň vedľa opery, kde bežne stretnete na kávičke známe operné divy (Hotel Národný dom), alebo Kežmarok, kde môžete noc stráviť v jednom zo štyroch prepojených meštiackych domov, ktoré kedysi obýval aj slávny slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav (Boutique Hotel Hviezdoslav). Súčasťou programu bol aj trend zimných svadieb, ktorý dokáže zastrešiť napr. kaštieľ v Mierove, ktorý má okrem svadobnej tradície aj vlastnú zámockú cukráreň (Castel Pension a Restaurant). Na svadby sa špecializuje aj ďalší kaštieľ, ktorý je zároveň kultúrnou pamiatkou (Château Gbeľany).

 

 

 

historicke hotely slovenska

 

 

Hlavným bodom prezentácie však bola najmä blížiaca sa zimná sezóna a tatranskí členovia asociácie. Za skvelou lyžovačkou a výnimočným wellnessom Slováci vraj najradšej cestujú do Vysokých Tatier (Grandhotel Praha a Grandhotel Starý Smokovec) a do Jasnej, kde si môžu oddýchnuť v hoteli s unikátnou polohou priamo pri krásnom Vrbickom plese (Mikulášska chata). Jesennú ponuku mladého vína zasa okrem Mojmíroviec prináša aj ďalšia zámocká historická pivnica (Château Belá). Tí, ktorí majú radi Toskánsko, si na prezentácii v Mierove mohli nájsť slovenské „Toskánsko Východu“ (Kaštieľ Péchy, Lovecký dom & park), vzdialené len 20km od Prešova.

 

 

 

historicke slovenske hotely

 

 

Asociácia Historické hotely Slovenska je unikátne združenie hotelov sídliacich v historických budovách, zámkoch a kaštieľoch Slovenska. Historické hotely Slovenska predstavujú zoskupenie tých najexkluzívnejších ubytovacích zariadení v krajine. Stelesňuje históriu architektúry, tradície a kultúru slovenského národa. Cieľom hotelierov je okrem zachovania týchto hodnôt predovšetkým poskytnutie kvalitných služieb a sprostredkovanie zážitku z každého momentu stráveného v niektorom z luxusných historických ubytovaní s vysokou gastronómiou. Asociácia má 15 členov zo všetkých regiónov Slovenska.