Ak sa pozeráme na hotel s najvyššou pridanou hodnotou, hľadáme výnimočnú architektúru, výnimočné služby, ale azda najviac vždy rezonuje jeho poloha. To, kde je hotel umiestnený, sa už nedá zmeniť. Lokácia zároveň tvorí zázemie, atmosféru a rozhoduje aj o atraktívnosti pre turizmus. Svetové pamiatky a zároveň prekrásne prostredie slovenskej prírody Spiša sa preto na prvý pohľad javia ako ideálne predpoklady pre hotelierstvo.

26923.jpg.large


Spišská Kapitula patrí ku kultúrno-historickým komplexom mimoriadnej hodnoty. Spolu so Spišským hradom tvorí zázemie svetového kultúrneho dedičstva zapísaného na listinu UNESCO. Do tohto komplexu možno rátať aj obec Žehru a Spišské Podhradie s mimoriadne atraktívnym prírodným prostredím. Spišská Kapitula bola pôvodne cirkevným opevneným mestečkom, v súčasnosti je mestskou časťou obce Spišské Podhradie.

 

Spisska Kapitula Spissky hrad 020952099

 

 

Mestečko je unikátne zachovanou neskorogotickou architektúrou zo 14. storočia. Najvýznamnejšou stavbou Spišskej Kapituly je neskororománska Katedrála sv. Martina. Podobu mohutnej trojloďovej stavby s dvoma vežami nadobudla v rokoch 1245 až 1275. V roku 1382 k nej pristavali kaplnku Corpus Christi, ktorú v rokoch 1488 až 1493 nahradili súčasnou kaplnkou postavenou podľa vzoru parížskej Saint Chapelle. Barokové úpravy sa zotreli regotizačnými stavebnými zásahmi v rokoch 1873 až 1889, ktorými sa snažili dať katedrále stredoveký charakter zodpovedajúci vkusu obdobia romantizmu. Na Slovensku je Spišská kapitola unikátna celistvým zachovaním pôvodného opevnenia a vstupnej západnej brány. Biskupský palác postavili zároveň s katedrálou ešte ako Prepoštský palác. Pri paláci sa v minulosti rozprestieral francúzsky park, do ktorého sa vstupovalo cez dodnes stojacu tzv. Hodinovú vežu z roka 1739. Vo východnej časti Spišskej Kapituly sa na úzkych gotických parcelách nachádzajú tzv. kanonie kapitulských kanonikov sprístupnené jedinou uličkou v meste.

 

 

Obrázek5.jpg.large

 

 

Garni hotel Kapitula**** v poslednom desaťročí predstavoval jedinú ubytovaciu kapacitu v historickej časti mestečka. Mestečko a jeho okolie je krajinársky tvorené svahmi vrchu Sivá Brada (506 m n. m.). Hradným návrším Spišského hradu uzatvára severozápadnú panorámu hrebeň Tatier. Samotná Sivá Brada má travertínové pramene a umelý gejzír – hojne navštevovaný pocestnými a turistami. Na jej vrchole sa nachádza kaplnka Svätého kríža zo 17. storočia.


Samotný hotel bol lokalizovaný v historickej budove „kanonie“ č 15. Skladal sa z hlavnej budovy – kde bolo 16 izieb a dva apartmány. Všetky izby boli originálne, osobito zariadené s citom pre historickú hodnotu priestoru. Zároveň ponúkali moderné kúpeľne a sociálne zázemie. Na prízemí sa nachádzala hala s reštauráciou. V podzemí zasa vínna pivnica a bar. Na južnej strane domu sa nachádzala záhrada anglického typu. Cez ulicu sa ponúkali na využitie ďalšie priestory – konferenčné haly a prestavané humno na spoločenské stretnutia a biznis účely. Hotel asi po desiatich rokoch prevádzky prestal fungovať. Budovy sú vo vlastníctve spišského biskupstva a hľadajú nového manažéra – či odvážneho hoteliera.

 

 

2764

 

 

V súčasnosti sa kapacita turistického priemyslu nachádza v obci Spišské Podhradie. Fungujú tu tri samostatné penzióny rodinného typu. Výhodou je domácke prostredie, ale najmä úchvatný pohľad na panorámu Spišského hradu.
Prieskum nám ukázal, že 85 percent podnikateľov v lokálnom prostredí za najzávažnejší problém považuje demografickú štruktúru miestnych obyvateľov. Za posledné desaťročia sa rozrástli sociálne getá nielen v Spišskom Podhradí, Spišských Vlachoch, Krompachoch či Gelnici, ale aj v Žehre a celej priľahlej doline. Až na druhom mieste (60 percent) sa podnikatelia ponosovali na zlé podnikateľské prostredie a 48 percent na zlú infraštruktúru (tá sa zlepšila po sprevádzkovaní nových úsekov diaľnice D1 od Ivachnovej po Prešov).
Cirkevné objekty Spiškej Kapituly a okolia sú lokalizované presne podľa schémy mesta Jeruzalem. Zdá sa, že stavitelia boli silne ovplyvnení symbolikou centra kresťanského sveta – Jeruzalemom. Vo svetle týchto poznatkou sa v Kapitule s bohatou hudobnou a umeleckou aktivitou uskutočňujú kultúrne eventy s názvom „Spišský Jeruzalem“.

 

 

spis castle 1633050 960 720

 

Ide teda v tomto prípade o jedinečnú krajinu s novými možnosťami pre rozvoj hotelierstva, alebo o upadajúci región? Za zmienku stojí, že len samotný Spišský hrad v minulom roku navštívilo viac než 208 tisíc turistov, z nich približne štvrtina zo zahraničia.

 

bla7575 panorama

 

Text: Peter Čuka