Lyžiarske svahy v Nízkych Tatrách patria medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie lyžiarske lokality na Slovensku.

 

lyzovanie nizke tatry

 

Pod vrcholom Chopku sa nachádza známe a najväčšie stredisko, ktoré za priaznivých snehových podmienok disponuje až 34 lyžiarskymi svahmi. Okrem zjazdoviek s rôznymi náročnosťami sú tu trate pre bežkovanie a pri dostatku snehu až 14 freeridových svahov. Celková dĺžka zjazdoviek má 50 kilometrov, vleky a lanovky prepravia za hodinu viac ako 28 tisíc osôb.

Lyžiarske stredisko pri meste Ružomberok sa prezentuje dvanástimi zjazdovkami v dĺžke 10,5 kilometra. Premávajú tu dve lanovky a šesť lyžiarskych vlekov, s kapacitou 7600 osôb za hodinu. V blízkom okolí strediska sa nachádza 10 kilometrov bežkárskych tratí. Stredisko si obľúbili najmä milovníci carvingového lyžovania.

 

lyzovanie nizke tatry 2

 

Medzi mestami Banská Bystrica a Ružomberok sa nachádza lyžiarske stredisko so 17 zjazdovkami s dĺžkou 11 kilometrov a 18 kilometrami bežkárskych tratí. Tunajšie trate zahŕňajú všetky stupne obtiažnosti. V stredisku sa nachádza najväčší detský zábavný park v Európe, kde sa konajú pravidelné zábavné i výukové akcie na snehu. Stredisko sa môže popýšiť aj atrakciami ako sú preteky psích záprahov i klzisko pod zjazdovkou. Lanovky a vleky sú schopné prepraviť až 14 tisíc osôb za hodinu.

Ďalšie menšie strediská v Nízkych Tatrách sa nachádzajú v Demänovskej doline, neďaleko obce Vyšná Boca, Mýto pod Ďumbierom aj v blízkosti miest Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok i Liptovská Teplička. Spoločne sa v Nízkych Tatrách, v lokalite sever i juh nachádza spolu 148 zjazdoviek.

 

lyzovanie nizke tatry 3

 

Región Nízkych Tatier je turisticky významná a atraktívna oblasť. Po lyžovaní je možné stráviť príjemné chvíle v dvoch veľkých aquaparkoch na Liptove, navštíviť niektorú zo v zime sprístupnených jaskýň alebo sa oboznámiť s históriou miest a mestečiek tohto kraja.

Text: Petra Adamcová
Foto: Pixabay

Prečítajte si tiež: Lyžovanie vo Vysokých a Belianskych Tatrách

lyzovanie tatry strbske