Zimná sezóna 2019/2020 vo Vysokých Tatrách bola slávnostne otvorená odhalením Tatranského ľadového dómu, ktorý je už po siedmy krát situovaný na Hrebienku v Starom Smokovci. Tento rok bolo zameranie ľadového dómu inšpirované parížskou katedrálou Notre - Dame.

 

tld celok

 

Hlavným architektom ľadového diela je Adam Bakoš. Okrem neho pracovalo na stavbe osemnásť sochárov zo Slovenska, Česka, Nemecka, Litvy i Poľska. Na stavbu bolo použitých 1880 ľadových blokov, čo spolu predstavuje 225 ton ľadu. Katedrála v najvyššom bode meria takmer 12 metrov a jej stavba trvala asi mesiac.

 

tld katedrala

 

Katedrála je presnou kópiou parížskeho chrámu, konkrétne jeho západnej fasády. Nachádzajú sa tu tri hlavné vchody a dve predné veže slúžiace ako zvonice. Na ľavej strane katedrály sú vyobrazené postavy, ktoré sa modlia k vežiam, čo symbolizuje nedávny požiar pamiatky. Strážcom Notre - Dame je zvonár Quasimodo, popri ktorom si ľudia môžu zazvoniť na zvon. Spojitosť s Tatrami a Slovenskom predstavujú okenné vitráže, ktoré sú vyzdobené kvetom plesnivca.

 

tld sochy 2

 

Unikátne ľadové dielo je doplnené pôsobivým farebným osvetlením. Bonusom sú hudobné koncerty, ktoré sa počas zimnej sezóny budú usporadúvať niekoľkokrát.

 

tld uvod

 

Text: Petra Adamcová
Foto: Marek Hajkovský, Tatry Mountain Resort