Detské ihriská, miesta, ktoré deti milujú a vyhľadávajú. Dokážu sa tu do sýtosti pohrať, zašportovať si, aj uvoľniť nahromadenú energiu. Dôležité však je, aby ihrisko pre deti bolo bezpečné. Od prvého januára 2020 vstúpil do platnosti Zákon číslo 371/2019 o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska.

 

bonita 2

 

Obsiahly zákon podrobne určuje, čo všetko je vlastník ihriska povinný splniť. V skratke by sa dalo povedať, že vlastník alebo prevádzkovateľ detského ihriska je povinný poskytnúť do prevádzky len ihrisko, na ktoré bol vydaný inšpekčný certifikát. Ihrisko musí ďalej spĺňať základné požiadavky na bezpečnosť, mať pravidelne vykonávané kontroly, byť zodpovedajúco označené, mať viditeľný prevádzkový poriadok, dohliadať na aktuálny stav jednotlivých zariadení na ihrisku, evidovať prípadné úrazy a podobne.

 

bonita 5

 

Šikovní domáci majstri deťom v záhrade určite s láskou a nadšením vyrobia zaujímavú hojdačku alebo drevený domček. Ak ste však prevádzkovatelia menšieho či väčšieho gastronomického alebo ubytovacieho zariadenia, prenechajte konštrukciu i splnenie všetkých náročných podmienok na prevádzku a bezpečné fungovanie ihriska profesionálom.

 

bonita

 

Lákavé, esteticky pôsobivé, ale aj bezpečné zároveň, také sú detské ihriská značky Bonita. Vo svojom portfóliu produktov ponúkajú rozličné hracie prvky, z ktorých je možné podľa záujmu a preferencií klienta zostaviť väčšie i menšie ihrisko. Základným vybavením ihrísk sú dopadové plochy, ktoré majú za úlohu predchádzať úrazom, spôsobeným pádom alebo tvrdým dopadom hracieho prvku. Dopadová plocha sa odporúča pri herných prvkoch, ktoré majú kritickú výšku pádu nad 1 meter.

 

bonita 5V portfóliu produktov spoločnosti Bonita nájdete rôzne druhy hojdačiek, šmykľavky, vežové hracie zostavy, kolotoče, preliezky, šplhacie i balančné zostavy. Majiteľa spoločnosti ENERCOM s.r.o., zastupujúcej značku Bonita na slovenskom trhu, Martina Sokola, sme sa spýtali, ktoré z hracích prvkov patria medzi najvyhľadávanejšie a tiež ako dlho trvá komplexná výstavba ihriska podľa požiadaviek klienta. "Naším bestsellerom sú lanové pyramídy a iné balančné prvky, ktoré dopĺňajú už roky tradičné kolotoče, hojdačky či šmykľavky. V poslednej dobe tiež vnímame zvýšený záujem o workoutové a fitness ihriská. Čo sa týka výstavby detského ihriska spravidla trvá niekoľko dní, výnimočne, pri veľkých realizáciách, 2-3 týždne. Väčšinou sa jedná o jednoduché stavebné a montážne práce, ktoré nezaťažujú okolie zvýšeným hlukom či prachom."

 

bonita 1

 

Novinkou v sortimente sú trampolíny zapustené do zeme. Takáto trampolína sa umiestňuje do vopred pripraveného výkopu a skladá sa z troch častí. Skákacia plocha má veľké množstvo lamiel navzájom prepojených galvanizovanými oceľovými lanami. Konce lán sú spojené s rámom pomocou pružín. Tlmiaci povrch je vyrobený zo špeciálnej recyklovanej gumy, je protišmykový a tlmí prípadné pády. Deti môžu mať na trampolíne pri skákaní obuté topánky, pretože povrch je ošetrený proti oteru, i poveternostný vplyvom.

 

bonita 6

 

Viac informácií: www.ihriska-bonita.sk