V srdci barcelonského kultúrneho aj historického centra, neďaleko známeho bulváru Las Ramblas, nájdeme uprostred rodinných domov novootvorený butikový hotel, ktorý dokonale vystihuje atmosféru mesta a prináša odkazy na miestne tradície v kombinácii so súčasným spontánnym prístupom k dizajnu.

 

Barcelona 02

 

Nový hotel Kimpton Vividora, ktorý sa nachádza v Starom meste Barcelony, ponúka originálny zážitok s prívlastkom španielsky. Jeho dizajn odráža barcelonský životný štýl s elegantnou, veselou a sviežou atmosférou, rovnakou ako samotné mesto. Španielska luxusná značka IHG Kimpton Hotels združuje jedinečné butikové hotely bez uniformného dizajnu, zamerané na miestne zážitky a veľmi osobitý štýl. A v tomto prípade aj architektúru Barcelony. Stratégia dizajnérov zo štúdia El Equipo Creativo spočívala v nadviazaní dialógu medzi hotelom a mestom, konkrétne v úzkom prepojení s okolím, v ktorom sa budova nachádza. Ciutat Vella, v preklade Staré mesto, je skutočne najstaršou časťou mesta, známa pomalým životným tempom. Umelecká štvrť so starým telom a mladou dušou je plná peších ulíc, múzeí, pouličného umenia, malých obchodíkov, tradičných barov a kaviarní, improvizovaných skate parkov... Okolie a interiér hotela má pozývať miestnych aj turistov, aby sa stretávali, komunikovali a tešili. Preto pôsobí nenútene elegantne a zároveň originálne. To všetko so sebou prináša ručne vyrobené prvky, miestne značky a umenie, farebnú vzorovanú keramiku spolu s opätovne interpretovanými odkazmi na minulosť v kombinácii so súčasným spontánnym prístupom k dizajnu, ktorý dáva hotelu Vividora jedinečnosť.

 

Barcelona 03

Kaviareň Cafe Got prepojená s priestorom vstupnej haly pripomína pohodlný obývací priestor.

Barcelona 04

Kaskáda svietidiel so sklenenými žiarovkami nad vstupom vnáša do priestoru zaujímavý efekt.

Barcelona 05

Na stenách kaviarne nájdeme na mieru navrhnuté zelené obklady s geometrickým vzorom, inšpirovaným miestnymi remeslami.

 

Barcelona 06

Miesta na sedenie sú zámerne viditeľné z ulice cez presklenú fasádu a majú hostí vyzývať, aby vstúpili do priestorov hotela.

 

Barcelona 07

Flexibilné pracovné priestory sú špecialitou hotela – fungujú ako spojenie dnes tak moderného coworkingu a služieb luxusného butikového hotela.

 

Spojnica medzi hotelom a okolím

Jednou z výziev pre autorov interiérového návrhu bolo využiť priestor v úrovni ulice. Na prízemí umiestnená kaviareň Cafe Got funguje ako spojnica medzi mestom a hotelom – aktívny priestor s dlhou fasádou otočenou smerom do ulice, ktorý pozýva turistova miestnych, aby vstúpili. Vstupná hala do hotela sa nachádza na medziposchodí. Priestor s dvojnásobnou svetlou výškou ju spája s kaviarňou. Zaujímavý efekt vnáša do priestoru kaskáda svietidiel so žiarovkami nad vstupom. Tri recepčné pulty z kameňa odkazujú na kamenné fontány v gotických patiách. Priestor vo vestibule je doplnený o salónik a stoly pre coworking. Tieto flexibilné pracovné priestory sú špecialitou hotela – fungujú ako spojenie moderného coworkingu a služieb luxusného butikového hotela. Pracovné priestory v hoteli si môžete prenajať už od 9 eur na deň alebo za 79 eur mesačne. V cene „členstva“ je okrem pripojenia na WIFI, miesta na prácu a stretnutia s klientmi, aj prístup do reštaurácie, kaviarne, knižnice a strešnej terasy Terazza de Vivi; neobmedzená konzumácia filtrovanej kávy Nømad Coffee a filtrovanej vody; zľava na konzumáciu jedál a nápojov; vstup do bazéna a telocvične pre mesačné členstvo či rôzne iné špeciálne akcie.

 

Barcelona 08

V hotelových izbách chceli dizajnéri vystihnúť uvoľnenú a elegantnú atmosféru mesta. Dosiahli to prostredníctvom zvolenej farebnosti a materiálov.

 

Barcelona 09

Teplé terakotové tóny miestnej architektúry sa odrazili prostredníctvom colorblokingu v kožených čelách postelí.

Barcelona 10

Hotel má spolu 156 nádherne zariadených izieb a apartmánov.

 

Barcelona 11

Kúpeľňa vďaka vizuálnemu spojeniu so zvyškom miestnosti opticky zväčšuje priestor a absencia priečok zabezpečuje čo najviac prirodzeného svetla. 

 

Pestrosť mesta premietnutá do farieb

Barcelona, najmä jej Staré mesto je gotickou štvrťou plnou kontrastov, ktoré existujú v harmónii. V miestnostiach chceli dizajnéri vystihnúť jeho uvoľnenú a nenútenú elegantnú atmosféru. Dosiahli to prostredníctvom zvolenej farebnosti a materiálov. Paleta teplých, zemitých tónov s nádychom stredomorskej modrej symbolizujú pobrežné prostredie mesta, zatiaľ čo nábytok a kúpeľňové prvky na mieru vnášajú prvok mesta a urbánnosti. Barcelona je vskutku farebné mesto. Ak by si dizajnéri mali vybrať len dve preň typické farby, boli by to teplé terakotové tóny miestnej architektúry a svieže modrasté tóny Stredozemného mora. V izbách hotela Vividora ich pretavili prostredníctvom colorblokingu do teplých kožených čiel postelí a chladných modrých odtieňov obkladov, ktoré oddeľujú kúpeľňu od zvyšku izby. Kúpeľňa vďaka vizuálnemu spojeniu so zvyškom miestnosti opticky zväčšuje priestor a absencia priečok zabezpečuje čo najviac prirodzeného svetla. Hra kontrastov pokračuje aj na podlahách, ktoré svojimi drevenými povrchmi sú opakom chladnejších kamenných plôch kúpeľní a čiernych kovových konštrukcií. V apartmánoch sa podarilo vytvoriť štýlový obývací priestor so súkromným wellnessom – vaňou otočenou k balkónu a s výhľadom na mesto z najvyššieho poschodia budovy. Hotel má spolu 156 nádherne zariadených izieb a apartmánov.

 

Barcelona 12

Vo vstupnej hale s raňajkovým bufetom sú dominantným prvkom ručne maľované keramické dlaždice v modrých tónoch, zobrazujúce výjavy Starého mesta Barcelony.

Barcelona 13

V reštaurácii Fauna zákazníkov víta vzorovaná podlaha, odkaz na jeden z najcharakteristickejších prvkov tradičného barcelonského domu.

Barcelona 15

Jednou z výziev pre autorov interiérového návrhu bolo využiť priestor v úrovni ulice. Na prízemí umiestnená kaviareň Cafe Got funguje ako spojnica medzi mestom a hotelom.

 

S odkazom na tradície

Kaviareň Cafe Got prepojená s priestorom vstupnej haly pripomína pohodlný obývací priestor. Je to akási spojnica medzi mestom a hotelom. Dizajnéri rýchlo pochopili, že musí fungovať aj v rámci susedstva tejto oblasti. Hotel sa totiž nachádza uprostred malých rodinných domov a rôznych komunít kreatívcov. Hlavnou inšpiráciou bola pouličná atmosféra a malé úzke uličky, ktoré vás nečakane dovedú k námestiam, terasám či pred vchody obytných budov. Hlavnými ingredienciami sa stali kameň, zeleň a voda, odkazujúce na prírodné komponenty Starého mesta a jeho zelené oázy. Na stenách a priečkach nájdeme na mieru navrhnuté zelené obklady s geometrickým vzorom inšpirovaným miestnymi remeslami. Tradičné vzory sa opakujú aj na iných povrchoch, akými sú stropy a paravány v zlatej farbe. Hlavným hrdinom je tu však elegantný bar z bledého kameňa, ktorý kontrastuje s travertínovými podlahami. Teplo a útulnosť dodávajú koberce v terakotovej farbe a červenkasté odtiene drevených povrchov. Miesta na sedenie v bare sú zámerne viditeľné z ulice cez presklenú fasádu a majú hostí vyzývať, aby vstúpili do kaviarne a relaxovali. O neformálnu atmosféru sa postarali starostlivo vyberané kusy nábytky ,s dôrazom na lokálne značky a dizajnérov.

 

BARCELONA JE VSKUTKU FAREBNÉ MESTO. AK BY SI DIZAJNÉRI MALI VYBRAŤ LEN DVE PREŇ TYPICKÉ FARBY, BOLI BY TO TEPLÉ TERAKOTOVÉ TÓNY MIESTNEJ ARCHITEKTÚRY A SVIEŽE MODRASTÉ TÓNY STREDOZEMNÉHO MORA.

 

Barcelona 14

Zaujímavosťou je, že reštaurácia sa nachádza v priestoroch druhého nadzemného podlažia (poschodia sa tu tradične využívajú len na privátne aktivity).

 

Do reštaurácie ako na večeru k priateľom

V reštaurácii Fauna zákazníkov víta vzorovaná podlaha, odkaz na jeden z najcharakteristickejších prvkov tradičného barcelonského domu – farebné vzory dláždených podláh, ktoré bývajú v každej miestnosti interiéru iné. Vo vstupnej hale s raňajkovým bufetom sú dominantným prvkom ručne maľované keramické dlaždice v modrých tónoch, zobrazujúce výjavy Starého mesta Barcelony .Ručne maľované stropy zase vnášajú nádych starej remeselnej práce. Aj výber textúr, nielen vzorov, odkazuje na tradičný rodinný dom tejto oblasti. Zaujímavosťou je, že reštaurácia sa nachádza v priestoroch druhého nadzemného podlažia (poschodia sa tu tradične využívajú len na privátne aktivity).Môže za to práve vstup do budovy v úrovni terénu. Z výzvy sa postupne stala príležitosť zariadiť reštauráciu tak, ako by ste šli na večeru k priateľom. To sa aj stalo leitmotívom projektu. Otvorená kuchyňa (front cooking) v zadnej časti vďaka použitému drevu navodzuje atmosféru príjemnej tradičnej kuchyne. Jednou z typických čŕt domov v Barcelone sú ich galérie – útulné priestory plné rastlín, nachádzajúce sa na pomedzí interiéru a exteriéru. El Equipo Creativo nezabudli zapojiť tento prvok a prostredníctvom sklenených deliacich prvkov vytvorili niekoľko súkromných častí pozdĺž fasády, ktoré možno využiť na rôzne eventy či stretnutia. Prvky miestnej kultúry prenikli do každého metra štvorcového, od autentických chutí katalánskej kuchyne až po neuveriteľný výhľad na centrum mesta zo strešného bazéna a terasy. Výsledkom je lákavá atmosféra v centra mesta, odkazujúca na luxusnú súkromnú rezidenciu. 

Podlahová plocha: 6 340 m2
Koncept a dizajn interiéru: EL EQUIPO CREATIVO (Oliver Franz Schmidt + Natali Canas del Pozo + Lucas Echeveste Lacy)
Spolupráca: Ave Bradley + Henry Reeve
Architektonický a stavebný dohľad: GCA Architects
Svetelný dizajn: Artec 3
Rok dokončenia: 2020

TEXT Sláva Štefancová
FOTO Adrià Goula