Taliansky architektonický ateliér Noa dokončil čiastočnú prestavbu a predovšetkým kompletnú dostavbu hotelu Apfelhotel Torgglerhof v južnom Tyrolsku. Po jeho rozšírení vzniklo niekoľko nových apartmánov skrytých v troch dominantných čiernych objektoch, wellness zapustené v zelenom svahu s jablkovou záhradou. Všetko v hoteli je spojené s jablkami a ich tradičným pestovaním.

 

apfel uvod

 

Ateliér Noa v roku 2014 vyhral architektonickú súťaž s tím, že v roku 2016 dôjde k prvým zmenám, a to k rozobratiu starých budov hotelového areálu s reštauráciou a ich celkovej modernizácii. Na tento krok naviazala dostavba hotela. Vďaka nutnosti dodržania charakteru stavieb bol design obytných troch budov jasne daný. Jedná sa teda o tri trojpodlažné stavby z čierneho dreva so sedlovou strechou. Pre hostí bolo tak postavených osemnásť nových apartmánov, ktoré boli starostlivo navrhnuté tak, aby zapadali do krajinnej štruktúry.

Ako ústredné majstrovské dielo rozvoja vidieka spoločnosť Noa navrhla architektonické wellness centrum so zeleňou, ktoré by pripomínalo modernú sviežu záhradu. Išlo by o „zelené srdce“ hotela v tvare jablka, ktoré by sa hladko integrovalo do krajiny. Wellness, ktoré nemá žiadnu fasádu. Northside sa prelína do prírodného zeleného svahu, takže budovu je ťažké z diaľky zahliadnuť.

 

apfel 1

 

Vstup do nového wellness centra by sme mohli charakterizovať ako zakrivenú betónovú škrupinu, ktorá zapadá do krajiny a je doplnená vstupnými dverami zo starého dreva. Vo svojom vnútri ukrýva všetok luxus od sauny, bazénu, až po odpočiváreň s barom.

 

apfel 2

 

Na druhej, južnej strane wellness centra sa otvára sklenený výhľad s kovovou konštrukciou a oceľovou fasádou, ktorá mizne pod pokrývkou zelene na streche. Oceľový baldachýn, na ktorý sa upínajú voňavé jazmínové kvety, vyčnieva smerom hore do otvorenej oblohy. Vonkajší bazén sa tak tiahne vonku cez zarastenú zelenú fasádu.

 

apfel 3

 

Omnoho zaujímavejším je riešenie v okolí, kde veľkým lákadlom pre hostí je časť, na ktorú nadväzuje jablčná záhrada s výhľadom do okolitých záhrad, kde sa pestujú jablká.

 

apfel 4

 

Poslednou novou časťou zrekonštruovaného hotela je reštaurácia napojená na pôvodnú stavbu. Jedná sa o prízemné presklené objekty pripomínajúce zimnú záhradu, ktoré sú napojené na areál, takže je z nich príjemný výhľad na okolité záhrady.

 

apfel 5

 

Interiéry všetkých 18 apartmánov sú ladené do horského štýlu, kde vkusne kombinujú drevo, oceľ, betón a jemnosť textílií v interiéri im pridávajú štipku škandinávskeho designu.

Pripravila: Petra Laclavíková

Prečítajte si tiež: Gastrolístky alebo peniaze?

gastro 0