S pánom Vladimírom Letkom sme sa pozastavili nad tým, aký je stav dizajnu v dnešnej dobe. Ako to pri dobrých rozhovoroch býva, nechýbali myšlienky, nad ktorými sa oplatí pozastaviť a nechať ich vyznieť práve tak ako znamenité víno, pri popíjaní ktorého sa pohľad na svet mení a ohýba.

 

gastro rona poháre na víno

 

 

 

Nevyhnutnou súčasťou sú aj dizajnéri. Vyberáte si dizajnérov na spoluprácu vy, alebo sa k vám dostávajú intuitívne sami? 

 

 

Spoluprácu nenadväzujeme s každým. Treba riešiť požiadavky, ktoré sú momentálne zásadné pre náš trh a s tým musí v dizajne každý rátať. Je to skôr tak, že teraz máme v našich radoch niekoľko externých dizajnérov a „šéfdizajnéra“ Patrika Illa. Ten, ako pedagóg ateliéru sklárskej výroby na VŠVU, priviedol i ďalších študentov, napríklad Mariku Račekovú, veľmi nadanú dizajnérku. Ale za všetkých mi nedá nespomenúť nášho dlhodobého spolupracovníka, pána Miloša Janků. Pri príležitosti storočnice sklárne sme usporiadali prvé medzinárodné sympózium. Odvtedy tu existuje trvalý dialóg, ktorý poskytuje mladej i staršej generácii dizajnérov príležitosť hľadať kontext a priestor na spoluprácu. Dovolím si tvrdiť, že za tie roky sa takto u nás stretli už stovky významných mien z umeleckej scény. Tohtoročné sympózium nebolo výnimkou

 

 

 

Rona sympozium dizajneri pri navrhu

 

 

 

 

O budúcnosti 

 

Aj keď máme pokročilé technológie, nie je jedno, 

 

 

akí ľudia stroje obsluhujú. Bez nich sa výroba nezaobíde

 

 

ani v budúcnosti, bez ohľadu na inteligentné programy.

 

 

 

 

Rona sympozium 2017 huť sklari

 

 

 

S Trenčianskou univerzitou Alexandra Dubčeka a Slovenskou akadémiou vied ste vytvorili výskumné centrum. Posunula vás táto iniciatíva o krok vpred pred konkurenciou?


Každé zlepšenie nás posúva vpred. Už len zručnosť sklárov, vrátane technikov, je tou vstupnou hodnotou, ktorú si vážime a bez ktorej by sme sa nezaobišli. Hľadáme maximálne možnosti, ktoré nám sklo ako materiál ponúka. 

 

 

 

Vínu podlieha nápojový lístok, menu aj celý koncept hotela

 

 

 

Tie sa zároveň musia stretnúť so záujmom trhu, aby mali opodstatnenie. Nemáme len marketingové alebo výtvarné oddelenie – všetko je prepojené. Naviac spolupracujeme aj so Strednou odbornou školou sklárskou v Lednických Rovniach. Novú generáciu vedieme k tomu, aby poznala súčasný stav a trendy na trhu.

 

 

 

rona gastrosortiment karafa

 

O stálosti

 

Formy sa len kombinujú a prepájajú, no to, čo bolo

 

 

v sklárskom remesle už od začiatku, v ňom ostáva tak,

 

 

ako to bolo pred tisíckami rokov.

 

 

 


 

 

Je rozdiel medzi riadom vyrobeným dnes a kedysi?

 

Pred 25 rokmi malo sklo iný zvuk. Dnes tiež znie inak. Na akustické aj optické vlastnosti skla majú vplyv i súčasné čistiace prostriedky. Zložením zasahujú do štruktúry skla, čo sa potom odráža na jeho povrchu. Vytvára sa matný povlak a sklo stráca čírosť. Preto bolo potrebné zmeniť zloženie skloviny, aby bola odolná, a pritom si zachovala lesk a brilanciu. 

 

 

 

Vhodné sklo dodá vínu jiskru. Pro každé víno existuje vhodná sklenka

 

 

 

Umývačky riadu sú tiež vplyvným faktorom. Pre hotely a reštaurácie by však bolo ručné umývanie nemožné. Tam záleží na efektivite a my sa týmto požiadavkám prispôsobujeme.

 

 


 

 

Vladimír Letko marketing Rona

 

Kto je Vladimír Letko 

 

Vladimír Letko je zodpovedný za marketing a tvorbu produktov v sklárni RONA a.s., ktorá vyrástla pred 125 rokmi a natrvalo sa vryla do histórie Slovenska. Ani viaceré zmeny štátnych zriadení nezabránili spoločnosti RONA, a. s., aby vzácne diela sklárskeho remesla predstavovala celému svetu.