Slovenská strana Vysokých Tatier je „starou známou“ dominantou našej krajiny. Dýcha im však na chrbát stále populárnejšia poľská časť pohoria. Čoraz viac turistov, vrátane Slovákov, smeruje práve k našim severným susedom vďaka novým výzvam a premyslenému poľskému marketingu. Samozrejme, aj ceny tam majú nižšie ako u nás.

PT03 tatry 1398714 1920

 

To podstatné je Zakopane
V rámci návštevy Poľských Tatier nikto nevynechá „metropolu“ tohto regiónu – mestečko Zakopane, najvyššie položené mesto v Poľsku(838 m n.m.). Toto významné turistické centrum je nielenže väčšie ako ktorákoľvek obec v slovenských Vysokých Tatrách, ale jeho návštevnosť je oveľa vyššia ako v celej našej časti veľhôr. Ťažko povedať, či sa to dá prisúdiť väčšiemu množstvu obyvateľov Poľska alebo výnimočnej turistickej atraktivite. Podstatné je, že v porovnaní so Starým Smokovcom alebo Štrbským Plesom je vo väčšom Zakopanom lepšia dostupnosť služieb aj voľnočasových aktivít. Adrenalínové športy ako bungee jumping, zorbing, paintball či lezenie v lanových parkoch majú v tomto rázovitom mestečku svoje stabilné miesto. V Zakopanom nájdete okrem veľkého množstva turistov aj goralskú architektúru či ukážku poľskej gastronómie(pomôcka: obľúbenou ingrediencou Poliakov je kôpor a nájdete ho v mnohých jedlách).

PT02 Zakopane Krupówki Flickr and ministerstvo zahraničných vecí v Poľsku

 

Príroda má tiež čo ponúknuť

Tak ako má poľská strana Tatier najväčšie mesto z celých Tatier, má aj najväčšie jazero. Známe Morskie Oko patrí medzi obľúbené a často navštevované destinácie v rámci regiónu. Svoj názov si vyslúžilo vďaka legende o tajnom podzemnom spojení medzi týmto jazerom a šírym morom. Morskie Oko je obklopené štítmi a preto sa vyznačuje čarovnou atmosférou a panorámou. Jedným z viditeľných vrchov je aj známy slovensko-poľský štít Rysy(2499 m n.m.), ktorý je najvyšším štítom na tejto strane pohoria. Nájdete tu hustú sieť turistických ciest a menej dátumových obmedzení ako na slovenskej strane. Zatiaľ čo naše Tatry sú prístupné turistom iba od 16.6. do 31.10., tie Poľské nemajú žiadne obmedzenia a turistické chodníky sa dajú využívať aj v zimnom období.

PT04 Morskie Oko Erik Cross

 

Nižšie ceny, lepší marketing

Hovorí sa, že Poliaci to s marketingom vedia. V ich tatranskom svete to naozaj platí a niet sa čo čudovať, že návštevnosť ich časti Tatier mnohonásobne prekonáva tú našu. Naši severní susedia majú voľnejšie podmienky na obchodovanie a menej komplikovanej byrokracie. Šikovní poľskí obchodníci si môžu kedykoľvek otvoriť stánok a prispôsobovať sa dopytu. Preto im obchody v Zakopanom prekvitajú a ich ceny sú o niečo nižšie ako tie v slovenských Vysokých Tatrách. Najdlhšia lanovka na poľskej strane, ktorá vedie na Kasprov vrch (1987 m n.m.) stojí v prepočte cca 10 Eur za spiatočný lístok. Takáto cena sa môže smiať do tváre 44 Eurám, ktoré potrebujete na cestu z Tatranskej Lomnice lanovkou na Lomnický štít. Tento príklad veľmi dobre ilustruje cenové podmienky aj čo sa týka služieb a gastronómie v Poľských Tatrách v porovnaní so slovenskými.

PT01 polish tatras 394163 1920

 

Stále viac a viac ľudí objavuje čaro Poľských Tatier, aj ked sa jedná len o jednu pätinu celého veľkolepého pohoria. Ich ponuka stále nepredstavuje konkurenciu pre zvyšné slovenské štyri pätiny. Je však na pováženie, či by si Slováci nemali aspoň z niektorých vecí vziať príklad.

 

Foto a text: Dávid Juck