novakaledonia architektura titulkaZem môže byť čoskoro bohatšia o ďalší kontinent - Zélandiu. Akokoľvek toto pomenovanie evokuje skôr aquapark, vedcov v posledných mesiacoch naozaj zamestnáva skutočnosť, že Nový Zéland a Nová Kaledónia sa nachádzajú na jednej spoločnej litosferickej platni.  

Zem môže byť čoskoro bohatšia o ďalší kontinent - Zélandiu. Akokoľvek toto pomenovanie evokuje skôr aquapark, vedcov v posledných mesiacoch naozaj zamestnáva skutočnosť, že Nový Zéland a Nová Kaledónia sa nachádzajú na jednej spoločnej litosferickej platni. Z tej správy náhle vyplynuli dve otázky. Prvá - bude v zemepise o desať rokov samostatná kapitola venovaná tomuto kontinentu? A druhá, čo sa dá na takej Novej Kaledónii robiť? 

 

 

kaledonia ile de pins

 Foto: allwaysdive.com.au

 

Prílet je príchodom do celkom iného sveta. Istým spôsobom je to Paríž na konci zemegule. Francúzsky štýl tu preniká domorodou kanackou kultúrou, prítomnou v umení aj architektúre. O jej bohatosti sa však dozviete v najpôsobivejšom inštitúte hlavného mesta Nouméa, Centre culturel Tjibaou. Pri správnom výbere hotela je vstup do kultúrneho centra Tjibaou bezplatný. Napríklad pri výbere hotela Le Meridien. Nachádza sa len 10 minút pešou chôdzou od centra Tjibaou. 

 

 

 

nova kaledonia lobby hotela

 Foto: Le Meridien

 

 

V okolí je dostatok prírodnych úkazov, ale než sa vydáme napríklad na Île des Pins (v preklade Jedľový ostrov, poz. red.), odložme batožinu na izbe. Zaujme tým, že jej interiér sa pohráva s kombináciou kontinentálneho chic štýlu, geometriou space age a domorodou dramatickosťou, prítomnou v solitéroch, ktoré reprezentujú históriu kanackého umenia.

 

 

novakaledonia obývačka

 Foto: Le Meridien

 

 

K dispozícii máte nocľah s výhľadom na pobrežie alebo s výhľadom na oceán, takže vás čaká náročné rozhodovanie. Okrem klasických izieb je pripravený prezidentský apartmán a diplomatický apartmán, kde nechýbajú wifi, veľkoplošná obrazovka, kúpeľňa pre dve osoby, king size postele a jedáleň.

 

 

novakaledonia spálňa

 Foto: Le Meridien

 

 

Málokedy sa stáva, aby ste počas saunovania dostali zimomriavky. Keď sa však zahľadíte pred seba a uvidíte obnaženú nádheru ostrovov, ktoré vystupujú z oceána, nezabránite tomu. Každá sekunda vo vás bude umocňovať potrebu vstať a ísť sa potápať, plaviť či plachtiť. Skrátka, cítiť tú osviežujúcu vlhkosť na vlastnej koži. 

 

 

novakaledonia sauna

 Foto: Le Meridien

 

A tiež na jazyku. Krevetové soté na kokosovom mlieku s mangovou ryžou. Kaledonské garnáty s citrusovými raviolami s mrkvou a vínovou omáčkou. Alebo pomaly varený losos s nastrúhanou papájou? Z francúzskej kuchyne nechýbajú jahňacie a baranie hody na rôzne spôsoby. Nikto nezostane hladný.

 

 

kaledonia parkriviere

 Foto: Mlenny/iStock

 

Tichá voda brehy myje a v prípade Novej Kaledónie to platí mnohonásobne. Neviem, ako dlho budete chcieť zostať na tomto mieste, ale pokiaľ ste potápači, je možné, že vás zastihne osud ako vystrihnutý z Bessonovej Magickej hlbočiny. Tento svet dýcha svojou nádherou, vyvierajúcou priamo zo zeme. 

 

 

Čítajte ďalej:

 

Vinárske potulky Novým Zélandom