V 70. rokoch minulého storočia švédski architekti Boijsen & Efervgren vytvorili projekt hotela, ktorý mal stáť na štokholmskom Brunkebergstorg Square. Budova, ktorú podľa návrhu postavili, však nikdy neslúžila svojmu účelu. Stala sa ústredným sídlom Swedbank. Po desiatkach rokov stál tím z londýnskeho Universal Design Studio pred výzvou prinavrátiť budove pôvodný účel. Zadaním investora bolo premeniť bývalú budovu banky na najluxusnejší škandinávsky mestský hotel, ktorý bude rešpektovať autenticitu prostredia, v ktorom sa nachádza.

 

tak at six

 

 

Keď kreatívci z Universal Design Studia vstúpili do budovy, zistili, že bude potrebné vdýchnuť jej dušu a priniesť do interiéru jedinečný dizajn. O tom, že rekonštrukcia, ktorú dokončili v roku 2017, sa im vydarila, svedčia viaceré ocenenia. Napríklad cena v kategórii najlepšia rekonštrukcia mestského hotela (The Best Urban Hotel Conversion) v rámci AHEAD Europe Award 2017. Dominantným prvkom hotela je majestátne schodisko z prírodného kameňa, ktoré vedie z lobby na prízemí, kde sa nachádza aj recepcia, na prvé poschodie. Pozornosť upúta najmä mramorová dvaapolmetrová skulptúra ženskej hlavy s názvom „Mar Whispering“ od španielskeho umelca Jaume Plensa. Hlavná reštaurácia na poschodí je veľkoryso presklená, čo ju nádherne presvetľuje a ponúka výhľady na námestie z viacerých uhlov. Priestoru coctail lounge, ktorý sa tiež nachádza na prvom poschodí, dominuje kompaktné osvetľovacie teleso, dlhé štrnásť metrov. Pohodlné kreslá vo verejných priestoroch ponúkajú príjemný oddych po práci alebo posedenie v spoločnosti priateľov.

 

At Six Lobby Photo Andy Liffner 2

 

 

Päťhviezdičkový hotel disponuje 343-timi luxusnými izbami, 38-mimi suitami a „Masterpiece Suite“ so súkromnou terasou a panoramatickým výhľadom, niekoľkými reštauráciami, wine&coctail barom, gym&wellness a 2 000 m2 verejných priestorov. Monochromatickosť interiéru zjemňujú interiérové prvky v teplej šedej farbe, ako aj použitie prírodných materiálov. Zariadenie jednotlivých izieb tvoria predovšetkým klasické kúsky typické pre 20. storočie, ako aj moderné vychytávky. Tento mix však pôsobí ako kompaktný harmonický celok. Poznávacím znamením každej izby je skrinka s vrchnou doskou z mramoru, jednostranne umiestnená po celej dĺžke izby. Čo sa týka interiérového vybavenia, priestor na realizáciu tu dostali, medzi inými, dizajnérske štúdio Barber & Osgerby, ateliér Areti či talianska spoločnosť Cassina.

 

 

foto pouzit

 

Pri rekonštrukcii budovy bývalej banky na hotel však boli oslovení aj švédski, resp. regionálni remeselníci, umelci a firmy, najmä čo sa týka zhotovenia jedinečných interiérových prvkov. Zaujímavým detailom, zhotoveným miestnym remeselníkom, je napríklad zábradlie hlavného schodiska, ktoré je obalené v koži. Hrejivý pocit v interiéri spoluvytvára aj funkčné a tvarovo zaujímavé osvetlenie od švédskej firmy Rubn, či hand-made diela sklárskej dizajnérky Cariny Seth Anderson. Vydarená rekonštrukcia prispela k celkovému zatraktívneniu priestoru štokholmského námestia, ktorému prinavrátila život, ako aj druhý dych budove, ktorá sa po rokoch dočkala naplnenia svojej prvotnej funkcie.

 

At Six Standard Room 1

 

Text: Alena Reháková

Foto: Andy Liffner, Per Larsson